This option will reset the home page of this site. Restoring any closed widgets or categories.

Reset

نظر شهید مطهری در مورد ابن عربی

نظر شهید مطهری در مورد ابن عربی

images

شهید مطهری در مورد مساله حجت و انسان کامل میگوید:

شیعه جواب مى‏ دهد که [بعد از حضرت رسول‏] مسأله رسالت و اینکه بشر دیگرى بیاید و قانون و دین دیگرى براى مردم بیاورد تمام شد. یک دین بیشتر نیست و آن اسلام است و با پیغمبر اسلام رسالت و نبوت ختم شد اما مسأله حجت و انسان کامل که اولین انسان روى زمین چنین بود و باید آخرین انسان هم چنین باشد، هرگز در میان افراد بشر تمام نشده است.

در میان اهل تسنن تنها طبقه‏ اى از متصوفه آنها هستند که این مسأله را قبول دارند منتها به نامهاى دیگرى. این است که ما مى‏ بینیم متصوفه اهل تسنن با اینکه متصوف هستند، مسأله امامت را در بعضى از بیانهاشان طورى قبول کرده‏اند که یک شیعه قبول مى‏کند.

محیى‏ الدین عربى، اندلسى است و اندلس جزء سرزمینهایى است که اهالى آن نه تنها سنى بودند بلکه نسبت به شیعه عناد داشتند و بویى از ناصبى‏ گرى در آنها بود. علتش این است که اندلس را ابتدا امویها فتح کردند و بعد هم خلافت اموى تا سالهاى زیادى در آنجا حکومت مى‏ کرد. امویها هم که دشمن اهل بیت بودند و لهذا در میان علماى اهل تسنن، علماى ناصبى، اندلسى هستند و شاید در اندلس شیعه نداشته باشیم و اگر داشته باشیم خیلى کم است.

محیى‏ الدین، اندلسى است ولى روى آن ذوق عرفانى‏ اى که دارد و معتقد است زمین هیچ گاه نمى ‏تواند خالى از ولىّ و حجت باشد، نظر شیعه را قبول کرده و اسم ائمه علیهم‏السلام را ذکر مى ‏کند تا مى‏ رسد به حضرت حجت و مدعى مى‏ شود که من در سال ششصد و چند محمّد بن حسن عسکرى را در فلان جا ملاقات کردم.

البته بعضى از حرفهایى که زده ضد این حرف است و اصلًا سنى متعصبى است ولى در عین حال چون ذوق عرفانى همیشه ایجاب مى ‏کند که زمین خالى از یک ولىّ به قول آنها (و به قول ائمه ما حجت) نباشد، این مسأله را قبول کرده و حتى مدعى مشاهده هم هست و مى‏ گوید من به حضور محمّد بن حسن عسکرى که اکنون از عمرش سیصد و چند سال مى‏ گذرد و مخفى است رسیده و به زیارتش نائل شده‏ ام.

مجموعه‏ آثاراستاد شهید مطهرى، ج‏4، ص: ۸۰۵

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob Donbaler viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious

۱ Comment

  1. احمدپور می‌گه:

    چرا در مورد چیزی که علم ندارید سخن میگویید استاد مطهری در بسیاری موارد از ابن عربی با احترام یادکرده است و امام خمینی و علامه طباطبایی نیز از طرفداران ابن عربیند آیا آنان به اندازه شما فهم نداشته اند؟

Leave a Reply