گزارش هیأت اعزامی دفتر آیت الله وحید خراسانی به سومالی + تصاوير

گزارش هیأت اعزامی دفتر آیت الله وحید خراسانی به سومالی + تصاویر

گزارش هیأت اعزامی دفتر آیت الله وحید خراسانی به سومالی + تصاویر
در پی وقوع قحطی در کشور مسلمان سومالی و گزارش های متعدد و موثق درباره قحطی و خشکسالی در این کشور، حضرت آیت الله العظمی وحید خراسانی حفظه الله، هیئتی را به این کشور فرستادند تا اوضاع را از نزدیک بررسی نمایند  و کمک های مردمی را در بین قحطی زده گان توزیع کنند.

در گزارش میدانی هیأت اعزامی آمده است: چنگال شوم جنگ و فقر و قحطی بر  سر شهر موگادیشو- پایتخت این کشور- سایه افکنده و قربانی آن کودکان ، زنان و درماندگان است. آنان که پای رفتن داشته اند به اردوگاه ها پناهنده شده اند. شهر چهره ای کریه پیدا کرده ، ویرانی و اجساد پوسیده حیوانات در همه جا به چشم می خورد. زندگی در اینجا بسیار دهشتناک است؛  وضع چنان است که مثلا قیمت یک بطری آب به ۱٫۵ دلار می رسد.

این هیئت از اردوگاه های داخل این کشور- واقع در شهر موگادیشو- و هم چنین از اردوگاه های دَدَب و حیفا و… که در شرق کشور کنیا واقع است، دیدن کرد و با مردم قحطی زده و مهاجر همدردی نمودند.

بنابر گزارش این هیئت، اردوگاه هایی در سومالی وجود دارد که حدود چهار هزار خانواده در آن ساکن هستند و به گفته مسؤولان این اردوگاه، هر روز بیست خانوار به تعداد آنها اضافه می شوند اما هیچگونه امکانات اولیه زندگی در آنجا وجود ندارد و فقط روزی یک وعده غذای گرم – به شکلی اسفبار-  به پناه جویان داده می شود.

اردوگاه هایی که در مرز بین کشور کنیا و سومالی برپا شده است، غالباً تحت پوشش سازمان های بین المللی می باشد و در آنها خانواده هایی با میانگین پنج فرزند اسکان داده شده اند.

بر اساس گزارش این هیئت ، مردم این مناطق از مشکلات عدیده ای، از جمله بی آبی، سوء تغذیه، وضعیت بد بهداشتی به شدت رنج می برند و در اثر آن هر روز بین ۱۰ تا ۲۰ نفر از مردم و بیشتر کودکان جان می سپارند.

یکی دیگر از مشکلاتی که پناه جویان در ابتدای ورود به کشور کنیا با آن رو به رو هستند طولانی بودن مدت ثبت نام برای ورود به اردوگاه هاست و گاهی تا بیست روز در نوبت ثبت نام و گرفتن کارت به انتظار می نشینند و سختی های فراوان و مضاعفی را تحمل می کنند.

این هیئت در ملاقات با رئیس جمهور سومالی، سلام و پیام حضرت آیت الله العظمی وحید خراسانی حفظه الله و اظهار محبت دوستان اهل بیت علیهم السلام نسبت به مردم محروم این کشور را به وی  ابلاغ نمود .  در این دیدار پس از  مشورت با وی، تصمیم گرفته شد که  کمک های غذایی از بومباسا (کنیا)  با کشتی به موگادیشو فرستاده شود و در صورت امکان چند حلقه چاه آب آشامیدنی در اردوگاه ها حفر گردد.

پس از بررسی و گزارش این هیأت ، تصمیم گرفته شد تا برای اردوگاه های واقع در مرز کنیا، ۵۰۰۰ بسته ( حدود ۲۵۰ تن مواد غذایی مشتمل بر آرد گندم، آرد ذرت، برنج، لوبیا، روغن مایع، شکر، عدس، خرما، ذرت، نمک، بیسکویت مخصوص برای ضعف مفرط کودکان) همراه با بسته بندی مخصوص(با برچسب اهدایی دوستان اهلبیت علیهم السلام) توسط اشخاصی مورد وثوق و مطمئن بین افراد قحطی زده توزیع شود.

لازم به ذکر است : حضرت آیت الله العظمی وحید خراسانی قبلا صرف ثلث از سهم امام در چنین امری  را اجازه داده بودند و همچنین حساب مشخصی را برای تبرعات و کمکهای مردمی اعلام نمودند.

نظر دهيد