کوتاه و شنیدنی (6) / توسل به حضرت ایلیا ( رؤياى پيامبر )

کوتاه و شنیدنی (۶) / توسل به حضرت ایلیا ( رؤیاى پیامبر )

کوتاه و شنیدنی (۶) / توسل به حضرت ایلیا ( رؤیاى پیامبر )

Peyambar[www.Alversho1

مهاتمابده در نزد هندوها که گروهى از هندیان هستند، پیامبرى قدیمى و عظیم‏ الشان است. در شرح حال او که قبل از میلاد مسیح، علیه ‏السلام، مى‏ زیست، آمده است:

شبى مهاتمابده خواب عجیب و صادقى دید و براى منترى چنین نقل کرد: «… روح بسیار بزرگى مرا مبارک باد گفت و بشارتم داد. او گفت که نام من آلیا است و ملاقات با من نزد دیوار شکافته شده در جاى بسیار پاک و مقدس (کعبه) به صورت یک بچه خواهد بود; اما هنوز به آن زمان، بسیار مانده است.»

در اکثر کتابهاى بده، این دعا از او آمده است:

«اى مطلوب طالبان و عزیز عزیزان! اى آلیا! اى پیروز شونده بر همه! بیا و جلوه خود را نشان ده و مرا یارى فرما. اى شیر خدا! روبهان دنیا مى‏ خواهند مرا بخورند. تو را سوگند مى‏ دهم به آن کسى که دست و بازویش هستى، و به آن کسى که نیرو و قدرتش در تو است، مشکل مرا بگشاى.»

وقتى مهاتمابده در بستر مرگ آرمیده بود، عزیزترین شاگردش به نام آنند در کنارش نشسته بود و گریه مى‏ کرد. مهاتمابده که آرامش در چهره‏ اش موج مى ‏زد، رو به او کرد و گفت: «… تنها من براى هدایت‏ بشر به دنیا نیامده‏ا م و خاتم سلسله نبوت هم نیستم. زمانى خواهد آمد که شخص دیگرى به نبوت مبعوث مى‏شود. او نور خدا باشد و از حکمت‏ خدا برخوردار است… او کسى که که پیامبرى به او ختم خواهد شد و بر سرش یک تاج پنج پهلو باشد که مانند خورشید و ماه بدرخشد و نام الماس بزرگ آن آلیا باشد… ستمگران دردانه‏ هاى (فرزندان) او را بسى آزار رسانند و براى ریشه‏ کن ساختن آنان، از کارى فروگذارى نکنند و دست‏ به هر عمل ضدانسانى مى‏ زنند; ولى خدا نام او، کار او، مقصد او و نسل او را تا آخر دنیا باقى خواهد گذاشت.
 

 

در کتب مقدس و از جمله انجیل بارها از حضرت «ایلیا» یاد شده است. گاهى او را «آلیا» یا «ایلى‏» گفته‏ اند. این اسم در کتابهایى آمده است که قدمتى بسیار پیشتر از اسلام دارند; یعنى قبل از تکامل زبان عربى و به وجود آمدن حرفى مثل «ع‏». با این توضیح، اگر اول: آلیا، ایلیا و ایلى به جاى الف حرف ع بگذاریم مى‏شود: عالیا، عیلیا و عیلى. حالا دیگر حضرت ایلیا را مى‏شناسید. او آشناى دلهاى ماست. حضرت على، علیه‏السلام، جانشین پیامبر و پدر یازده معصوم است. او کسى است که دیوار کعبه به خاطر تولدش شکافته شد. کسى که در سیاهى شب با کوله بارى بر دوش به دستگیرى و کمک فقرا مى‏رفت. او کسى است که شیر خدا و حیدر کرار بود و به نیروى الهى در خیبر را از جا کند.
 

پى‏ نوشتها:
براى نوشتن این مطلب، از کتاب «على و پیامبران‏»، نوشته برجسته حکیم سیالکوتى استفاده شده است. استاد گرامى جناب آقاى سیدمحمد مختارى آن را همراه با اضافاتى جامع به فارسى برگردانده است. تمام مضامین و موضوعات این کتاب، با اسناد و مدارک مستند و معتبر و قید تاریخ، عنوان کتاب و اسامى دانشمندان و موارد لازم دیگر همراه است.

نظر دهيد