کوتاه و شنیدنی (4) / توسل به حضرت ایلیا ( لوح سليمان )

کوتاه و شنیدنی (۴) / توسل به حضرت ایلیا ( لوح سلیمان )

کوتاه و شنیدنی (۴) / توسل به حضرت ایلیا ( لوح سلیمان )

11206.imgcache

وقتى حضرت سلیمان، علیه‏ السلام، به پیامبرى رسید، خداوند بادها، جن‏ ها، و نیز تمام حیوانات را در اختیار او گذاشت. پریان با رشته‏ هاى ابریشم، طلا و جواهرات گوناگون، تختى باشکوه برایش ساختند. حضرت سلیمان، علیه ‏السلام، زبان تمام موجودات را مى‏ دانست و زمانى که مى‏ خواست ملکه سبا را شگفت‏ زده کند، به جن‏ ها فرمان داد که در یک چشم به هم زدن، تختش را از شهر سبا به پایتخت‏ خود آورند. در زمان او، مردم در آرامش زندگى مى‏ کردند و این پیامبر قدرتمند، تمام اختیاراتى را که خداوند به او واگذار کرده بود، در راه تامین و هدایت مردم به کار برد. او بقدرى عظیم و در نزد خدا محبوب بود که کسى انتظار نداشت او براى جلب رضایت‏ خداوند، به افراد دیگرى توسل جوید; اما…

هنگام جنگ جهانى اول، وقتى که سربازان انگلیسى وارد بیت‏ المقدس شدند، در دهکده کوچکى به نام اونتره سنگر گرفتند. یکى از سربازان در هنگام حفر گودال، لوحى نقره‏ اى پیدا کرد که با جواهرات گرانبها تزیین شده و حروفى عجیب با طلا بر آن نقش بسته بود. فرمانده سربازان متوجه شد که این لوح بسیار قدیمى است و به همین جهت‏ خیلى خوب از آن نگهدارى کرد. در پایان جنگ، لوح را به دست‏ باستان‏ شناسان انگلیسى سپرد. بلافاصله در سال ۱۹۱۸، کمیته‏ اى از باستان‏ شناسان و زبان‏ شناسان آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان و چند کشور اروپایى دیگر تشکیل شد. اعضاى این کمیته پس از یک سال زحمت، توانستند خطوط لوح را به زبان انگلیسى برگردانند و متوجه شدند که سخنى از حضرت سلیمان، علیه‏ السلام، است. ترجمه متن لوح چنین است:

«اى احمد! به فریادم رس. یا ایلى! مرا مدد فرماى. اى باهتول! نظر مرحمت فرماى. اى حاسن! کرم فرماى. یا حاسین! خوشى بخش. این سلیمان، اینک به این پنج‏ بزرگوار استغاثه مى ‏کند و على قدرت الله است.»

موزه سلطنتى قصد داشت لوح را براى نمایش در موزه بگذارد; اما روحانیون عالی رتبه انگلیسى، در نامه‏ اى محرمانه درخواست کردند که لوح به آنها تحویل داده شود تا در رازخانه کلیساى انگلستان بماند; در جایى که تنها معدودى به آنجا راه دارند.

با این همه، دانشمندان نتایج اکتشاف خود را در کتابى نوشتند و دو نفر از آنان به نامه اى ولیم و تامس به اسلام گرویدند و نام خود را به کرم‏ حسین و فضل‏ حسین تغییر دادند.

 

 

در کتب مقدس و از جمله انجیل بارها از حضرت «ایلیا» یاد شده است. گاهى او را «آلیا» یا «ایلى‏» گفته‏ اند. این اسم در کتابهایى آمده است که قدمتى بسیار پیشتر از اسلام دارند; یعنى قبل از تکامل زبان عربى و به وجود آمدن حرفى مثل «ع‏». با این توضیح، اگر اول: آلیا، ایلیا و ایلى به جاى الف حرف ع بگذاریم مى‏شود: عالیا، عیلیا و عیلى. حالا دیگر حضرت ایلیا را مى‏شناسید. او آشناى دلهاى ماست. حضرت على، علیه‏السلام، جانشین پیامبر و پدر یازده معصوم است. او کسى است که دیوار کعبه به خاطر تولدش شکافته شد. کسى که در سیاهى شب با کوله بارى بر دوش به دستگیرى و کمک فقرا مى‏رفت. او کسى است که شیر خدا و حیدر کرار بود و به نیروى الهى در خیبر را از جا کند.
 

پى‏ نوشتها:
براى نوشتن این مطلب، از کتاب «على و پیامبران‏»، نوشته برجسته حکیم سیالکوتى استفاده شده است. استاد گرامى جناب آقاى سیدمحمد مختارى آن را همراه با اضافاتى جامع به فارسى برگردانده است. تمام مضامین و موضوعات این کتاب، با اسناد و مدارک مستند و معتبر و قید تاریخ، عنوان کتاب و اسامى دانشمندان و موارد لازم دیگر همراه است.

نظر دهيد