کوتاه و شنیدنی (3) / توسل به حضرت ایلیا ( کشتی نوح )

کوتاه و شنیدنی (۳) / توسل به حضرت ایلیا ( کشتی نوح )

کوتاه و شنیدنی (۳) / توسل به حضرت ایلیا ( کشتی نوح )

ark3dia

سالها بود که حضرت نوح، علیه ‏السلام، از تنه درخت، تخته درست مى‏ کرد و با تخته ‏ها، کشتى بزرگى مى‏ ساخت تا پیروانش و نیز حیوانات گوناگون را از طوفان عظیمى که خداوند وعده ‏اش را داده بود، حفظ کند.

بالاخره طوفان شروع شد. باران، سیل‏ آسا مى‏ بارید و آب اقیانوس مى‏ رفت که به قله کوهها برسد. روزها و روزها کشتى در آب بالا و پایین مى‏شد و باران همچنان مى‏ بارید. عاقبت، ابرهاى سیاه کنار رفتند و باران بند آمد.

خورشید دوباره بر پهنه آسمان درخشید و کشتى نوح به خشکى نشست.

در ژوئیه سال ۱۹۵۱، دانشمندان روسى در یکى از معادن، تخته‏ هاى عجیبى پیدا کردند. در میان آن همه تخته پوسیده، تخته مستطیل شکلى پیدا کردند که نه کهنه بود و نه پوسیده. اندازه آن ۲۵×35 سانتیمتر بود و حروف عجیبى بر آن نقش داشت. این مساله بقدرى با اهمیت‏ بود که کمیته‏ اى براى کشف راز آن خطوط تشکیل شد. اعضاى این کمیته که متشکل از دانشمندان و استادان زبان‏شناس بود، پس از هشت ماه توانستند اسرار این تخته چوب را کشف کنند. روزنامه‏ هاى جهان، نتایج این اکتشاف را چنین نوشتند: «این تخته چوب، متعلق به کشتى نوح است.»

دانشمندان همچنین توانستند متن روى تخته را ترجمه کنند. روى تخته تصویر یک پنجه و دعایى به زبان سامانى – که زبان دوره حضرت نوح، علیه‏ السلام، است – دیده مى‏شد. این دعا چنین مى‏گوید:

اى خداى من! اى مددکار من! به لطف و مرحمت‏ خود و به طفیل ذاتهاى مقدس: محمد، ایلیا، شبر، شبیر و فاطمه دست مرا بگیر. این پنج وجود مقدس از همه باعظمت‏ ترند و احترامشان واجب است; چرا که تمام دنیا براى آنان برپا شده است. پروردگارا! به واسطه نامشان، مرا مدد فرما. تو مى‏توانى همه را به راه راست هدایت نمایى.

 

در کتب مقدس و از جمله انجیل بارها از حضرت «ایلیا» یاد شده است. گاهى او را «آلیا» یا «ایلى‏» گفته‏ اند. این اسم در کتابهایى آمده است که قدمتى بسیار پیشتر از اسلام دارند; یعنى قبل از تکامل زبان عربى و به وجود آمدن حرفى مثل «ع‏». با این توضیح، اگر اول: آلیا، ایلیا و ایلى به جاى الف حرف ع بگذاریم مى‏شود: عالیا، عیلیا و عیلى. حالا دیگر حضرت ایلیا را مى‏شناسید. او آشناى دلهاى ماست. حضرت على، علیه‏السلام، جانشین پیامبر و پدر یازده معصوم است. او کسى است که دیوار کعبه به خاطر تولدش شکافته شد. کسى که در سیاهى شب با کوله بارى بر دوش به دستگیرى و کمک فقرا مى‏رفت. او کسى است که شیر خدا و حیدر کرار بود و به نیروى الهى در خیبر را از جا کند.
 

پى‏ نوشتها:
براى نوشتن این مطلب، از کتاب «على و پیامبران‏»، نوشته برجسته حکیم سیالکوتى استفاده شده است. استاد گرامى جناب آقاى سیدمحمد مختارى آن را همراه با اضافاتى جامع به فارسى برگردانده است. تمام مضامین و موضوعات این کتاب، با اسناد و مدارک مستند و معتبر و قید تاریخ، عنوان کتاب و اسامى دانشمندان و موارد لازم دیگر همراه است.

 

نظر دهيد