کوتاه و شنیدنی (17) / فقط برای حسین (ع) ( مستحباتی که مکروه شدند )

کوتاه و شنیدنی (۱۷) / فقط برای حسین (ع) ( مستحباتی که مکروه شدند )

کوتاه و شنیدنی (۱۷) / فقط برای حسین (ع) ( مستحباتی که مکروه شدند )

balatar-az-siahi

 

حتماً تا به حال فهمیده اید که امام حسین (ع) با دیگران فرق می کند. حتی اندوهش. جالب است بدانید که خداوند بلندمرتبه نیز برای امام حسین (ع) استثنائاتی در نظر گرفته است و برای ایشان، برخی حرامها را حلال و برخی مکروهات را مستحب و برخی مستحبات را مکروه کرده است. با ما همراه باشید تا به بخشی از آن اشاره کنیم.

مستحباتی که مکروه شدند
غیر از روزهای ماه رمضان، روزه در باقی ماه های سال، استحباب دارد مگر در ۲ روز که خداوند آن را حرام کرده است: عید قربان و عید فطر.

در روز عاشورا، روزه ای که به خودی خود، عملی مستحب محسوب می شود، به شدت مکروه است چرا که به بیان امام صادق (ع)، این روز، روزی بود که آل مروان و آل زیاد به شکرانه ی کشتن سیدالشهدا (ع)، روزه گرفتند.  (۱)

عبید نقل می کند که از حضرت امام جعفر صادق (ع) از روزه ی روز عاشورا سؤال کرد. حضرت فرمودند: «که هر این روزه را بگیرد بهره او از این روزه بهره ابن مرجانه، عبید اللَّه بن زیاد و لشکر او است.» عرض نمودم که ایشان چه بهره ای داشتند؟ حضرت فرمودند که آتش جهنم بهره ایشان خواهد بود. (۲)

فقط برای حسین (ع)
وقتی در میان حسینه ها سینه می زنید، کمی دست نگه دارید و از خودتان بپرسید اگر به شما مبلغ هنگفتی پول بدهند آیا حاضرید در مقابل دیگران، سینه ی خود را برهنه سازید و بر آن بکوبید؟ بسیاری از انسانهایی که دور و بر خود می بینید، در شرایط عادی صدایشان هم در نمی آید، چه برسد صدای ناله و هق هق شان. براستی، «این حسین کیست که عالم همه  دیوانه ی اوست؟»

 


پی نوشت:

۱٫ لوامع صاحبقرانى مشهور به شرح فقیه، ج‏۶، ص: ۲۰۳
۲٫ همان.

نظر دهيد