چگونگی صلوات فرستادن و شرط استجابت دعا و سیره امام سجاد علیه السلام…

چگونگی صلوات فرستادن و شرط استجابت دعا و سیره امام سجاد علیه السلام…

– چگونگى صلوات فرستادن
عبدالرحمن بن کثیر مى گوید: به امام صادق – علیه السلام – عرض کردم :
ما در وقت صلوات فرستادن چه بگوییم ؟
فرمود بگویید:
اللهم انا نصلى على محمد نبیک و على آل محمد کما امرتنا به و کما انت صلیت علیه .
سپس فرمود: ما نیز چنین صلوات مى فرستیم .
۸ – شرط استجابت دعاى امت پیامبر
شخص یهودى خدمت امیر المؤ منین على – علیه السلام – آمد، و از فضل خاتم الانبیاء – صلى الله علیه و آله – بر سایر انبیاء – علیهم السلام – سؤ ال نمود، و گفت که حق تعالى ملایکه را به سجده آدم – علیه السلام – امر کرد.
آن حضرت فرمود: افضل از آن را به محمد – صلى الله علیه و آله – کرامت نموده ؛ زیرا که خود بر او صلوات فرستاد، و به ملایکه امر فرمود که بر او صلوات فرستند، و عبادت عباد را تا روز قیامت ، در صلوات بر آن حضرت قرار داد، و فرمود که : ان الله و ملائکته یصلون على النبى یا ایها الذین آمنوا صلوا علیه و سلموا تسلیما و هر که در حال حیات یا بعد از وفات آن حضرت ، بر او صلوات فرستد، حق تعالى به هر صلواتى ده صلوات بر آن کس مى فرستد، و ده حسنه به او عطا مى فرماید.
و هر که بعد از وفات آن جناب ، بر او صلوات فرستد، آن حضرت مطلع مى شود و بر آن کس صلوات و سلام مى فرستد، مثل صلواتى که فرستاده است و حق سبحانه و تعالى ، دعاى امت او را، در هر چه از پروردگار سؤ ال نمایند، موقوف مى دارد و به اجابت نمى رساند، تا آن که بر آن حضرت صلوات فرستند. و این برزگ تر و عظیم تر است از آن چه به آدم – علیه السلام – عطا فرمود.

۹ – سیره امام سجاد (ع )
اللهم صل على محمد و آله ، فى کل اوان وقت و کل و على کل حال عدد ما صلیت على من صلیت علیه ، و اضعاف ذلک کله بالاضعاف التى لا یحصیها غیرک ، انک فعال لما ترید. ؛
بار خدایا! بر محمد و آل او درود فرست ، در هر هنگام و هر زمان و بر هر حال ، به شماره درودى که فرستاده اى بر هر که درود فرستاده اى . و چندان برابر همه آنها، به چندان برابرى که جز تو آنها را نتواند شمرد؛ زیرا تو هر چه بخواهى ، به جا آورنده اى . (۴)

۴-صحیفه سجادیه ، دعاى ۴۴٫

نظر دهيد