ویژه نامه اربعین

ویژه نامه اربعین

 ویژه نامه اربعین

 

 زیارت اربعین (متن  + ترجمه + صوت)

 

بیستم ماه صفر روز اربعین حضرت سیدالشهداء علیه السلام است. در این روز بنابر نقل مشهور، کاروان مصیبت زده اهل بیت علیهم السلام و خاندان شهدای والا مقام کربلا پس از چهل روز محنت و کشیدن رنج اسارت و تحمل طعنه ها و زخم زبانها و مشاهده جسارتها و بی حرمتی ها به سر زمین کربلا باز گشتند. و قبور مطهر سید الشهدا ء علیه السلام و اصحاب گرانقدرشان را زیارت کردند.

زیارت سید الشهدا علیه السلام در روز اربعین یکی از آداب مهم مذهب ماست، تا آنجا که در روایتی از امام عسکری علیه السلام یکی از نشانه های مؤمن زیارت اربعین ذکر شده است. (بحار الانوار، ج۹۵، ص۳۴۸)

میلیونها تن از شیعیان در این روز مشتاقانه حرم مطهر امام حسین علیه السلام را زیارت می کنند.

سزاوار است مؤمنین در روز اربعین به اقامه عزا و تعظیم شعائر حسینی بپردازند و زیارت اربعین را از راه دور به قصد رجا بخوانند.

همچنین در روایتی از امام صادق علیه السلام کیفیت زیارت سید الشهداء علیه السلام از راه دور چنین بیان شده است: به بالای بام می روی و به راست و چپ خویش توجه می کنی سپس سر خود را به سوی آسمان بالا می بری و به جانب قبر امام حسین علیه السلام اشاره می کنی و می گویی : السلام علیک یا ابا عبدالله ، السلام علیک و رحمه الله و برکاته که ثواب زیارت برایت نوشته خواهد شد. و هر زیارت ثواب یک حج و یک عمره خواهد داشت. (کامل الزیارات، ص۴۸۱)

( این روایت شریف اختصاصی به روز اربعین ندارد و در هر زمان ، به خصوص ایام زیارتی، می توان آن حضرت را این گونه از راه دور زیارت کرد.)

———

نظر دهيد