وظایف منتظران در عصر غیبت امام زمان (عج) (18) / نماز امام زمان (علیه السلام)

وظایف منتظران در عصر غیبت امام زمان (عج) (۱۸) / نماز امام زمان (علیه السلام)

وظایف منتظران در عصر غیبت امام زمان (عج) (۱۸) / نماز امام زمان (علیه السلام)

namazeemam نماز امام زمان (علیه السلام) که به نیت آن امام منتظر خوانده می شود به شرح زیر است:
این نماز دو رکعت است که در هر رکعت پس از حمد، توحید خوانده می شود و وقتی به «ایاک نعبد و ایاک نستعین» می رسیم باید ۱۰۰ مرتبه آن را تکرار کنیم. پس از این دو رکعت دعای فرج (الهی عظم البلاء و برح الخفاء…) خوانده می شود. (۱)

در کتاب مکارم الاخلاق، آمده است که اگر مرد یا زنی مومن این نماز را خالصانه بخواند و دعا کند، درهای آسمان برای اجابت به رویش گشوده خواهد شد و تمام دعاهایش مستجاب خواهد شد و این از فضل خداوند بر مردم است. (۲)

از آنجایی که این نماز از نمازهای مستحبی است که به آن بسیار سفارش شده است و به نیت حضرت صاحب الامر (ع) خوانده می شود، یکی از وظایف منتظران در عصر ظهور خواندن همین نماز است. (۳)

خواندن این نماز باعث نزدیکی قلوب مومنین به امام رئوف خود خواهد شد و چون آن امام مهربان در این دوران به شیعیان خود بسیار توجه دارند، واسطه ای میان این دعا و استجابت آن می شوند.

ز آنجایی که دعا در این نماز مستجاب می شود، در مکارم الاخلاق آمده است، قنوت این نماز را طولانی کنیم و در آن فرج آل محمد (صلوات الله علیهم اجمعین) را بخواهیم. ان شاء الله.

۱٫قمی، عباس، مفاتیح الجنان
۲٫مکارم الاخلاق، صص ۳۳۹ و ۳۴۰
۳٫مکیال المکارم،

پ.میعاد

 

مقالاتی که  با عنوان « وظایف منتظران در عصر غیبت امام زمان (عج) » تقدیم می شود، سلسله مقالات کوتاهی است درباره ی وظایف منتظران در دوران غیبت.
علت پرداختن به این مقالات این بوده است که از منظر احادیث و روایات هرکسی در هر دوران باید امام خود را بشناسد والّا مانند مردم زمان جاهلیت می میرد. هدف از این مقالات این است که برنامه ای پیش روی زندگیمان بگذاریم که جاهل و غافل نمیریم!
امید است با رعایت این تکالیف، حقی را که از امام بر گردن داریم بهتر ببینیم. ان شاء الله.

نظر دهيد