وظایف منتظران در عصر غیبت امام زمان (عج) (17) / لعن بنی امیه

وظایف منتظران در عصر غیبت امام زمان (عج) (۱۷) / لعن بنی امیه

وظایف منتظران در عصر غیبت امام زمان (عج) (۱۷) / لعن بنی امیه

lanebaniomayeرسول خدا (صلوات الله علیه) فرمود:
«ای علی! بنی امیه تو را لعنت خواهند کرد، فرشته ای به شمار لعنت آنان، هزار لعنت برایشان برمی گرداند، پس هرگاه قائم بپاخیزد چهل سال آنها را لعنت خواهد کرد.» (۱)

منظور از بیان این ۴۰ اسل که در حدیث آمده است آن است که حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه) به شیعیان خود امر می کنند که در همه ی بلاد و آبادی ها، در منابر و مجامع بنی امیه را لعن کنند. بنابراین پس از به حکومت رسیدن حضرت لعن بر بنی امیه شیوع می یابد همانگونه که در زمان تسلط بنی امیه سبّ و دشنام و لعن بر امیرالمومنین شایع شده بود. حضرت مهدی (عج) این لعن را کیفر دنیایی آنها قرار می دهد.اما اگر در این حدیث ۴۰ سال ذکر شده است، نشان آن نیست که حضرت در مابقی عمر پر برکت خویش به لعن آنان نمی پردازد، بلکه آن عزیز بزرگوار در تمام عمر خویش به لعن آنها می پردازد..

بنابراین از جمله اموری که باعث نزدیکتر شدن به حضرت مهدی و اعمال و رفتار آن حضرت می شود، لعنت کردن بر بنی امیه و دشمنان اول تا آخر  ائمه ی معصومین (ع) است.

صاحب مکیال المکارم، علاوه بر اینکه لعن بر بنی امیه را از وظایف منتظران دانسته است، تاکید کرده است که در اول صبح و آخر شب و پس از هر نماز در انجام این کار کوشا باشند.

امام باقر (ع) در این باره می فرمایند:

«هرگاه نماز واجبی را به پایان بردی، جز با لعنت کردن بنی امیه از جای خود حرکت مکن!» (۲)

این لعن می تواند به هر زبانی و به هر شیوه ای باشد، قسمت لعن زیارت عاشورا می تواند در این امر راهگشا باشد.

«اللهم العَن اوّل ظالمٍ بالّعنِ منی و بدأ به اولاً ثم العن الثانی و الثالث و الرابع….»

پی نوشت:
۱٫خصال، ج۲، ص ۵۷۹، ح۱
۲٫تهذیب، ج۲، ص ۱۰۹

منیع: تکالیف بندگان به امام زمان، خلاصه ی مکیال المکارم، صص ۵۵۰- ۵۵۳ با تصرف و تلخیص

 

مقالاتی که  با عنوان « وظایف منتظران در عصر غیبت امام زمان (عج) » تقدیم می شود، سلسله مقالات کوتاهی است درباره ی وظایف منتظران در دوران غیبت.
علت پرداختن به این مقالات این بوده است که از منظر احادیث و روایات هرکسی در هر دوران باید امام خود را بشناسد والّا مانند مردم زمان جاهلیت می میرد. هدف از این مقالات این است که برنامه ای پیش روی زندگیمان بگذاریم که جاهل و غافل نمیریم!
امید است با رعایت این تکالیف، حقی را که از امام بر گردن داریم بهتر ببینیم. ان شاء الله.

نظر دهيد