وظایف منتظران در عصر غیبت امام زمان (عج) (14) / ترک خود آزاری

وظایف منتظران در عصر غیبت امام زمان (عج) (۱۴) / ترک خود آزاری

وظایف منتظران در عصر غیبت امام زمان (عج) (۱۴) / ترک خود آزاری

index001

از مهمترین دلایلی که روز به روز ظهور حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه) را عقب می اندازد، ظلم انسانها به انسانهای دیگر، به خدا، و خودشان است. به طور کلی انجام آنچه که خدا برای انسان حرام کرده است، و به طور ساده «گناه»، انسان آخرالزمان را از بهره مندی وجود صاحب الامر خویش محروم کرده است.
ظلمی که انسان به خویشتن می کند، بیشترین آسیب را به خودش می زند، چرا که علاوه بر صدمه زدن به روح زلال انسانی، ظهور منجی موعود را نیز به تاخیر می اندازد.مرحوم شیخ طوسی درباره ی امام زمان (علیه السلام) می گوید:«وُجودُهُ لُطفٌ وَ عَدمُهُ مِنّا»

یعنی وجود حضرت لطف و عنایت بر ماست و غیبت ایشان به خاطر اعمال و رفتار بد ماست. (۱)

امیرمومنین علی (علیه السلام) نیز می فرمایند:

«زمین خالی از حجت خدا نیست ، لکن خداوند متعال ، خلقش را از اینکه حجت را بشناسند نابینا و محروم می نماید و این بخاطر ظلمی است که بر خودشان روا داشتند.» (۲)

با انجام هر گناه، ظهور موعود، به عقب می افتد. گناه به معنای کاری است که ولی خدا از انجام آن کراهت و نفرت دارد. علت تاخیر ظهور و ناشناخته ماندن امام زمان (ع) از زبان امیرالمومنین (ع) به خوبی روشن می گردد:

«ظلم و جور با بصیرت سنخیت ندارد و کسی که در کلاس گناه و معصیت بسر می برد هم سنخ با اولیای خدا نیست. لذا دیده اش از شناخت حضرت نابیناست»(۳)

باید دانست که شعیان و دوستداران امام زمان (عج)، با انجام محرمات، نه تنها به خود ستم می کنند، بلکه به خاطر تاخیر در نابودی باطل، انتقام خون مظلومان و عقب افتادن ظهور، قلب امام خود را می شکنند و محبوب خود را در قفس انتظار گرفتار می کنند.

حضرت بقیه الله الاعظم (ارواحنا له الفداء) خود در این باره می فرمایند:

«محبوس نکرده ما را از دوستان، مگر خبرهای ناگواری که همواره از ناحیه آنان به ما می رسد که ناخوشایند است، در حالیکه ما آن کارها را از ایشان نخواستیم»(۴)

به همین جهت در مکیال المکارم یکی از وظایف منتظران چنین است: «دوری از محرمات»

پی نوشت:

۱٫تجرید الاعتقاد
۲٫بحار الانوار ، ج ۵۱، ص ۱۱۳
۳٫مشعل هدایت ، ج ۲ ، ص ۱۲۶ ، مقاله امکان تشرف
۴٫احتجاج طبرسی ، ج ۲ ، ص ۳۲۲

پ.میعاد

مقالاتی که  با عنوان « وظایف منتظران در عصر غیبت امام زمان (عج) » تقدیم می شود، سلسله مقالات کوتاهی است درباره ی وظایف منتظران در دوران غیبت.
علت پرداختن به این مقالات این بوده است که از منظر احادیث و روایات هرکسی در هر دوران باید امام خود را بشناسد والّا مانند مردم زمان جاهلیت می میرد. هدف از این مقالات این است که برنامه ای پیش روی زندگیمان بگذاریم که جاهل و غافل نمیریم!
امید است با رعایت این تکالیف، حقی را که از امام بر گردن داریم بهتر ببینیم. ان شاء الله.

۲ نظر

  1. ایرج صفی صمغ آبادی گفت:

    بسیارزیباست زحمت کشیدین بیشترواسه موبایل کلیپ کوتاه تصویری وتأثیرگذارباشه.ایرج جانبازوطن ازساوه.فدایی رهبرسیدمظلوم علی خامنه ای

  2. ایرج صفی صمغ آبادی گفت:

    سلام خداخیرتون بده من همشوباموبایل یاخوندم ودانلودکردم کلیپ های کوتاه باشه دانلودبشه.والسلام.ایرج جانبازوطن فدایی رهبرسیدمظلوم علی خامنه ای.ماجرای علی(ع)که فرمانروای مطلق برزخندچیست؟

نظر دهيد