نيامدن نام حضرت فاطمه (س) در قرآن

نیامدن نام حضرت فاطمه (س) در قرآن

نیامدن نام حضرت فاطمه (س) در قرآن

1_20100518081915812_main02

پرسش

حضرت مریم(علیهاالسلام) و حضرت فاطمه(علیهاالسلام) از بهترین زنان جهان مى باشند؛ پس چرا نام حضرت مریم(علیهاالسلام) در قرآن آمده؛ ولى نام حضرت فاطمه(علیهاالسلام) در قرآن ذکر نشده است؟ دلیل این امر را شرح دهید.

 
 
پاسخ

در این باره به چند نکته توجه فرمایید:

 

۱٫ صرف آمدن نام اشخاص در قرآن، نشانه فضیلت آنان نیست؛ زیرا در قرآن کریم، نام افراد ستمکار و مشرک مانند: فرعون، ابولهب و… نیز آمده است.

 

۲٫ گرچه نام حضرت فاطمه(علیهاالسلام) در قرآن به صراحت نیامده؛ ولى بر اساس روایات، فضیلت ایشان از حضرت مریم(علیهاالسلام) بیشتر است. امام صادق(علیه السلام) در این باره مى فرماید: «اما مریم بانوى زنان زمان خود بود؛ ولى فاطمه(علیهاالسلام) بانوى همه بانوان جهان از اولین و آخرین است». اصولا یاد کردن فردى بوسیله ذکر اوصاف ارزشمند، مطلوبتر است، از اینکه به نام از آن شخص تعریف شود. [۱]

۳٫ نام اهل بیت پیامبر اکرم (صلى الله علیهم إجمعین) از جمله حضرت فاطمه(علیهاالسلام) به جهت مصالحى، به صراحت در قرآن کریم نیامده است. از جمله اینکه به احتمال قریب به یقین، اگر نام اهل بیت و حضرت فاطمه(علیهاالسلام)

در قرآن کریم به صراحت مى‏آمد، نااهلان، قرآن را تحریف کرده و به سبب دشمنى با آن حضرت و همسرش حضرت على(علیه السلام) و حذف نام ایشان از قرآن، در قرآن دست مى بردند؛ ولى اگر با ذکر اوصاف گفته شود، دیگر افراد نااهل دست به تحریف آیات قرآن نزده و حقیقت و شخصیت اهل بیت(علیهم السلام) نیز براى حق جویان روشن مى شود.

 

افزون بر اینکه در قرآن کریم آیاتى درباره اهل بیت(علیهم السلام) نازل شده که بسان تصریح به نام آنان و بهتر از تصریح است و کسى که به دنبال حقیقت باشد، از هر دو گفتار (صراحت، عدم صراحت) یک مطالب را مى فهمد. [۲]

۴٫ بر اساس روایات اسلامى، برخى آیات و سوره هاى قرآن در شإن حضرت زهرا(علیهاالسلام) نازل شده است؛ از جمله سوره هایى که در شإن ایشان نازل شده، سوره دهر و کوثر است و نیز نزدیک به ۳۰ آیه در شإن ایشان تإویل شده که برخى از آنها عبارتند از:

۱٫ آیه تطهیر: «انما یرید الله لیذهب عنکم الرجس إهل البیت و یطهرکم تطهیرا» احزاب/ ۳۳

۲٫ آیه مودت: «قل لا إسئلکم علیه إجرا الا الموده فى القربى» شورى/ ۲۳

۳٫ آیه مباهله: «تعالوا ندع إبنإنا و إبنإکم و نسإنا و نسإکم و إنفسنا و إنفسکم ثم نبتهل فنجعل لعنت الله على الکذبین» آل عمران/ ۶۱

۴٫ «انا إنزلنه فى لیله مبرکه انا کنا منذرین» دخان/ ۳

۵٫ «انا إنزلنه فى لیله القدر» قدر/۱ (که مراد از «لیله» در این آیه، حضرت فاطمه(علیهاالسلام) مى باشد.)


پى نوشت:

[۱]. ر.ک: محدث بحرانى، تفسیر البرهان، بنیاد بعثت، تهران، ج‏1، ص‏618.

 

[۲]. ر.ک: غایه المرام، باب ۵۹، فصل دوم، ص ۲۶۵٫

 

(ماهنامه یاس، پیش شماره‏16)

۱ نظر

  1. رضا گفت:

    سلام ببخشیدمن یک سوال داشتم؟خودتون میگیداین سورهاوآیات دروصف حضرت فاطمه هستش پس چرایکبارخوده حضرت فاطمه یاحضرت علی یاپیامبربه این ایات اشاره نکردن که دیگه نیازی به تفسیرهای گوناگون نداشته باشه؟

نظر دهيد