نظر مراجع تقلید درباره رمالی

نظر مراجع تقلید درباره رمالی

نظر مراجع تقلید درباره رمالی

در پی افزایش خرافات و رمالی توسط عده ای سودجو و شیاد، پلیس طرح گسترده ای را برای برخورد با این افراد که روح و روان مردم عادی و ساده لوح را به تسخیر در می آورند به اجرا در آورد. حال اینکه این امر از نظر شرعی نیز از نظر مراجع غیر شرعی است.

نظر برخی از مراجع درخصوص رمالی بدین قرار است :
آیت العظمی سیستانی:
در بخش سوال‌ها و جواب‌های پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیت الله سیستانی به این سوال که «آیا مراجعه به دعانویس اشکال دارد؟ نظر شما در مورد سحر و جادو چیست؟» پاسخ داده شده است: “مراجعه به دعانویس اشکال ندارد ولی سحر و جادو جایز نیست.”
همچنین در پاسخ به این سوال که «سحر و جادو چه حکمی دارد؟ عنوان شده است:«سحر و جادو از محرمات و معاصی کبیره است و جایز نیست.”

 

پاسخ آیت الله صافی گلپایگانی:
” نوشتن دعاهایی که با دلیل معتبر از ائمه معصومین علیهم السلام نقل شده و اجرت گرفتن در مقابل آن، اشکال ندارد ولی مراجعه به فالگیرها یا دعانویسانی که به صورت‌های مختلفه از منابعی که اعتبار شرعی ندارد نقل می‌کنند یا می‌نویسند جایز نیست و پول گرفتن اینگونه اکل مال به باطل و حرام است. والله العالم”
پاسخ آیت الله خامنه ای :
“مراجعه به رمال‌ها و فالگیرها جایز نیست ولى دعا نویسى اگر بر مبناى دعاهاى وارده از معصومین «علیهم السلام» باشد اشکال ندارد. ”

آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی:
“نوشتن دعاهایی که از حضرات معصومین (علیهم السلام) رسیده و در کتب معتبر موجود است، اشکالی ندارد. ولی دعا نویسی حرفه‌ای، که شغل افراد سودجوست، صحیح نیست و غالب کتاب‌هایی که به آن استناد می‌کنند، اعتباری ندارد.
این امر اگر چه ممکن است ولی شرعا جایز نیست، و بسیاری از مدّعیان آن افرادی دروغگو یا خطاکارند و فال گیری از خرافات است و گرفتن پول برای گرفتن فال جایز نیست.”


پاسخ آیت الله علوی گرگانی:
«بسمه تعالی دعا نویسی از نظر شرعی اشکال ندارد ولی فال گیری و جن گیری مورد تائید نیست ولی دعانویسی که فعلا در مملکت ما رواج دارد و بیشتر افراد کلاهبردار به این امر مشغول هستند جایز نیست زیرا بسیاری از آنها معلومات کافی در این امر ندارند و گرفتن چنین پولهایی هم خالی از شبهه نیست و ما نباید خودمان را در معرض سوء استفاده اینگونه افراد قرار دهیم.”

منبع : برنا

نظر دهيد