نظر شهيد مطهری در مورد ابن عربی

نظر شهید مطهری در مورد ابن عربی

نظر شهید مطهری در مورد ابن عربی

images

شهید مطهری در مورد مساله حجت و انسان کامل میگوید:

شیعه جواب مى‏ دهد که [بعد از حضرت رسول‏] مسأله رسالت و اینکه بشر دیگرى بیاید و قانون و دین دیگرى براى مردم بیاورد تمام شد. یک دین بیشتر نیست و آن اسلام است و با پیغمبر اسلام رسالت و نبوت ختم شد اما مسأله حجت و انسان کامل که اولین انسان روى زمین چنین بود و باید آخرین انسان هم چنین باشد، هرگز در میان افراد بشر تمام نشده است.

در میان اهل تسنن تنها طبقه‏ اى از متصوفه آنها هستند که این مسأله را قبول دارند منتها به نامهاى دیگرى. این است که ما مى‏ بینیم متصوفه اهل تسنن با اینکه متصوف هستند، مسأله امامت را در بعضى از بیانهاشان طورى قبول کرده‏اند که یک شیعه قبول مى‏کند.

محیى‏ الدین عربى، اندلسى است و اندلس جزء سرزمینهایى است که اهالى آن نه تنها سنى بودند بلکه نسبت به شیعه عناد داشتند و بویى از ناصبى‏ گرى در آنها بود. علتش این است که اندلس را ابتدا امویها فتح کردند و بعد هم خلافت اموى تا سالهاى زیادى در آنجا حکومت مى‏ کرد. امویها هم که دشمن اهل بیت بودند و لهذا در میان علماى اهل تسنن، علماى ناصبى، اندلسى هستند و شاید در اندلس شیعه نداشته باشیم و اگر داشته باشیم خیلى کم است.

محیى‏ الدین، اندلسى است ولى روى آن ذوق عرفانى‏ اى که دارد و معتقد است زمین هیچ گاه نمى ‏تواند خالى از ولىّ و حجت باشد، نظر شیعه را قبول کرده و اسم ائمه علیهم‏السلام را ذکر مى ‏کند تا مى‏ رسد به حضرت حجت و مدعى مى‏ شود که من در سال ششصد و چند محمّد بن حسن عسکرى را در فلان جا ملاقات کردم.

البته بعضى از حرفهایى که زده ضد این حرف است و اصلًا سنى متعصبى است ولى در عین حال چون ذوق عرفانى همیشه ایجاب مى ‏کند که زمین خالى از یک ولىّ به قول آنها (و به قول ائمه ما حجت) نباشد، این مسأله را قبول کرده و حتى مدعى مشاهده هم هست و مى‏ گوید من به حضور محمّد بن حسن عسکرى که اکنون از عمرش سیصد و چند سال مى‏ گذرد و مخفى است رسیده و به زیارتش نائل شده‏ ام.

مجموعه‏ آثاراستاد شهید مطهرى، ج‏4، ص: ۸۰۵

 

۱ نظر

  1. احمدپور گفت:

    چرا در مورد چیزی که علم ندارید سخن میگویید استاد مطهری در بسیاری موارد از ابن عربی با احترام یادکرده است و امام خمینی و علامه طباطبایی نیز از طرفداران ابن عربیند آیا آنان به اندازه شما فهم نداشته اند؟

نظر دهيد