نشانه های ظهور(3) / شورش مرد سرخ موی ( سفیانی )

نشانه های ظهور(۳) / شورش مرد سرخ موی ( سفیانی )

نشانه های ظهور(۳) / شورش مرد سرخ موی ( سفیانی )

سفیانی از دردسرسازترین شخصیتهایی است که پیش از ظهور خروج می کند. بخشی از اعمال او پیش از ظهور و بخشی از آن پس از ظهور اتفاق می افتد.
قیام سفیانی بی شک ناشی از انتقام است. چرا که شعار او «انتقام! آتش» است. (۱) جنگ سفیانی و حضرت مهدی (عج) برای دین است و این جنگ از زمان ابوسفیان خاموش ماند، با فتنه ها و توطئه ها درآمیخت و در نهایت در همان قبیله ی بنی کلب، از میان چشمهای خون آلود سفیانی ظاهر می شود.
ماجرا این است که هرجه پیامبر اکرم (صلوات الله علیه آله) فرمود، عکس آن در خاندان لعینان گفته شد و مردم نیز به همین راه نادرست دعوت شدند. در جای جای تاریخ اسلامی این تقابل را می توان دید. ابوسفیان با پیامبر اکرم (ص) جنگید، معاویه با امیرالمؤمنین (علیه السلام)، یزید با امام حسین (ع) و سفیانی نیز با قائم محمد (ع) خواهد جنگید. (۲)

پیش از این در «چهره ها: سفیانی» به بیان ویژگی های سفیانی پرداختیم. اکنون به عملکرد او در دوران حکومت کوتاه و بی سرانجامش می پردازیم.

شروع شورش
سفیانی از «وادی یابس» خروج می کند.(۳)  وادی یابس مرز بین اردن و سوریه است. هم زمان با او «یمانی» و «سید خراسانی» خروج می کنند و هر دوی آنها حق هستند.

سفیانی لشکری با سیصد و شصت سواره فراهم می کند و به سمت سوریه حرکت می کند.(۴) در این راه، ابقع و اصهب را که تشنه ی قدرت هستند به قتل می رساند و خاندان آنها را نیز نابود می کند تا بتواند حکومت را تصاحب کند.

در ماه رمضان، سی هزار نفر از قبیله ی بنی کلب با سفیانی بیعت می کنند تا در مسیر نامشروعش او را یاری کنند. (۵)

سپاه سفیانی، سپاهی است با خوی وحشی گری و خونریزی. آنها در کنار رود فرات، با لشکریان ترک و روم می جنگند. مردان را می کشند و زنان را به اسارت می برند.

برخی از جنایات سفیانی
سفیانی که کینه ی عجیبی از شیعیان دارد، برای سر آنها جایزه تعیین می کند و این زمانی است که همسایه به همسایه هجوم می برد تا سرش را برای جایزه ببرد! (۶)

همچنین هفتاد نفر از عالمان دینی را می کشند و رهبر آنان را سفیانی به دست خود خاکستر می کند. علمایی که به گفته ی صادق آل رسول (ع) جای خالی یک نفر از آنان را نمی توان پر کرد. (۷)

همچنان سفیانی، کسی است که مزار شریف پیامبر اسلام (ع) را ویران می سازد. (۸)

تصرفات
سفیانی در مدت شش ماهه ی پیش از ظهور، موفق می شود پنج منطقه را تصرف کند که این مناطق شامل: سوریه، عراق، اردن، فلسطین و بخشی از عربستان می شود. این مناطق به «کُوَر خَمس» معروف اند. (۹)

سفیانی مرکز حکومتش را در شام قرار می دهد.

او سپاهی نیز به ایران گسیل می دارد که این سپاه در فارس توسط نیروهای سید خراسانی متوقف می شود.

با یمانی نیز می جنگد و او را شکست می دهد. حکومت سفیانی در کل ۹ ماه طول می کشد که سه ماه آن در دوران ظهور و شش ماه آن در غیبت است. (۱۰)

او پس از این سپاهی بزرگ به مکه می فرستد که این سپاه هرگز به مکه نمی رسد. چرا که خداوند مکه را حرم امن الهی قرار داده است. پیش از رسیدن سپاه به مکه، در منطقه ای که به بیداء معروف است، زمین دهان باز می کند و سپاه را فرو می بلعد. (۱۱)

آخر و عاقبت
سفیانی که خبر بلعیده شدن سپاهش را می شنود می ترسد و می گریزد. در این میان با سپاه حضرت مهدی (عج) رو به رو می شود. سپاهیان او هلاک می شوند و سفیانی بدست امام و یا یکی از یاران او به هلاکت می رسد.

پی نوشت:
۱٫الغیبه نعمانی، ص ۱۳۵
۲٫بحارالانوار، ج ۵۲، ص ۱۸۲
۳٫کمال الدین، ص ۶۵۱
۴٫یوم الخلاص، ص ۶۷۱
۵٫همان.
۶٫الغیبه شیخ طوسی، ص ۲۷۳
۷٫بحارالانوار، ج ۵۲، ص ۲۲۰
۸٫الزام الناصب، ج ۲، ص ۱۶۶
۹٫شش ماه پایانی، ص ۸۰
۱۰٫   الغیبه نعمانی، ص  ۲۰۲؛ به نقل از آخرین نشانه های ظهور، ص ۱۰
۱۱٫منتخب الاثر، ج۳، ص۹۱

منابع:
شش ماه پایانی، مجتبی الساده
آخرین نشانه های ظهور، چهل حدیث موعود
تاریخ پس از ظهور، شهید سید محمد صدر

پ.میعاد

۲ نظر

  1. خادم الرضا گفت:

    همیشه جریان نور و ظلمت و جریان عقل و جهل در مسیر تاریخ در جریان بوده و با دید روایت جنود عقل و جهل باید گفت به همان جنودی که خداوند به عقل عطا فرمود به جهل نیز عطا نمود و فلسفه ظهور سفیانی نماد جهل در مقابل عقل که نمادش ولی الله الاعظم عج می باشد آشکار خواهد شد…
    والعاقبه للمتقین

  2. احمد گفت:

    یک مطلب جالب درباره ظهور این نکته است که از زمانی که آدم (ع) به زمین تبعید شد التهابی عظیم در ساختار متعادل زندگی بشر در جریان بوده است واین نوسانات با جریانهای مختلف که حادث شده یا تشدید یافته یا از میزان آن کاسته شده است. زمان ظهور نوساناتی روی خواهد داد که خلاف جریانات التهاب زندگی ادمی بوده و او را به آرامش دنیوی خواهد رساند.

نظر دهيد