ملاصدراي شيرازي و تجويز عشق بازي …

ملاصدرای شیرازی و تجویز عشق بازی …

ملاصدرای شیرازی و تجویز عشق بازی …

آقا محمدعلی بن علامه وحید بهبهانی در جلد ۲ کتاب «خیراتیه در ابطال طریقه ی صوفیه» صفحه ۳۰۸ چنین آورده است:

 

تذکره و تبصره

تجویز صوفیه تعشق بازی با امردان

 

«گذشت در جمله ی مذمتهای صوفیان تعشق شان با امردان گلرخان و فتح باب این نوع فسق و عصیان از برای فساق و لوطیان و ذکر مستندشان از حدیث مروی از طریق سنیان از عایشه و ابن عباس از اشرف عالمیان علیه و آله افضل الصلاه الرحمن و بیان وضع و جعل و کذب آن به تصریح جمعی از اعلام و اعیان سنیان که حضرت فرمود: من عشق فعف فکتم فمات مات شهیدا. یعنی: "هر که عاشق شود، پس عفت ورزد و اظهار نکند تا بمیرد، شهید می میرد."

و گذشت که فاضل نووی از بی قیدی اطلاق نموده، و شرط عفت و کتمان نفرموده.

و فاضل حکیم ملاصدرای فسوی شیرازی تقلید نووی نموده بلکه نغمه در طنبور را فرزده و تجویز تحسین معانقه و ملامسه و تقبیل و دخول و لواط به معشوق فرموده ردا علی الشرع الشریف، از برای این فعل خبیث سخیف فوائد عظیمه ی حکمیه، و غایات فخیمه ی عقلیه بر آن مترتب ساخته.

پس در اواخر مجلد رابع اسفارش (۱) چنین گفته و بافته:

 

«فصل فی ذکر عشق الظرفاء و الفتیان للاوجه الحسان…»

 

ترجمه ی فرازهایی از متن اسفار به قلم آقا محمدعلی اینگونه است:

 

 

«… این فصلی است در بیان عشق جوانان یا مردان گلرخان: بدان که اختلاف کرده اند در این عشق در ماهیت آن و این که خوب است یا بد و ممدوح است یا مذموم… طایفه ای آن را مرض نفسانی دانسته اند، و جماعتی آن را جنون الهی گفته اند…. پس البته آن از جمله امور مقرره الهیه است که مترتب می شود بر آن مصالح و فواید حکمیه، پس ناچار خوب و محمود خواهد بود ما نمی یابیم کسی را که قلب لطیفی و طبع رقیق و ذهنی دقیق و نفسی رحیم داشته باشد، خالی از این محبت و عشق در اوقات عمرش باشد، لکن می یابیم نفوس قاسیه و قلوب جافیه و طبعهای بدخلق را از اکراد و اعراب و ترکان و فرنگیان خالی از این نوع محبت و عشق و غیر این نیستند که اکثر مردم اکتفا کرده اند به محبت و عشق مردان به زنان و زنان به مردان … و اما غایت و فائده مترتبه بر این عشق موجود در ظرفاء و عقلاء و حکماء پس آن لطافت طبع و ریاضتی است که مترتب می شود بر آن منافع بی کران از تأدیب پسران، و تربیت امردان، و تهذیب اخلاق و اطوارشان … زیرا که کودکان بعد از استغناء از ترتیب و تعلیم پدران و مادران هنوز محتاجند به تربیت و تعلیم استادان و معلمان … پس از این جهت عنایت و لطف پروردگار خلق کرده است در نفوس کبار عشق و محبت امردان به سوی تأدیب و تکمیل نفوس ناقصه کودکان و رسانیدن ایشان به غایات مقصوده در خلقتشان، و اگر این نمی بود البته حق تعالی خلق نمی فرمود این عشق را در ظرفاء و علماء، پس ناچار در خلقت و جبلت این عشق در نفوس لطیفه نرم و دلها غیرسخت و سنگین فایده عظیمه و حکمت فخیمه و منفعت راجحه و غایت صحیحه هست … و به این سبب امر می کرده اند مشایخ و بزرگان مریدان خود را در اول امر به عشق و عشقبازی… .»

 

 

حرف های ما و شما:

 

* لابد شنیدید که میگن:

«و علی الاسلام و السلام»

 

 * بچه بازی عرفانی هم عالمی داره. خدا لعنت کنه شیطان را. وقتی عرفا عصیان شیطان را یکتاپرستی می دانند، امردبازی را هم باید لطف و عنایت پروردگار بدانند.

* ما که سر درنیاوردیم چی شد!! خدا و دین و تربیت نفوس و عشقبازی با نوجوانان زیباروی!! چه آش شله قلمکاری می شه…!!!

* همجنس بازا نمی دونن کارشون چقدر توپه. اگر یه خرده عرفان خونده بودن و چهارتا اصطلاح بلغور می کردن اونوقت مورد احترام خاص و عام بودن و کسی نمی تونست بی وضو اسمشونو بیاره.

* به حق حرفای نشنیده. عجب دنیای شیر تو شیری شده.

* خوشا به حال آنان که به تربیت والدینشان بسنده کرده و حاضر به سیر کمالات معنوی در نزد کبار ظرفاء و عرفاء نشدند.

* بابا هر کی هر غلطی دلش خواسته کرده، چرا کثافت کاریاتونو به گردن خدا میندازید؟!!

* چه عرفای نادانی که نمی دانند عشقبازی با کودکان خوش صورت از وساوس شیطانی است نه از عنایات ربانی.

* ما که فیوزمون پرید. شما چی؟!!

* پس آنچه در خانقاه ها و پستوی عرفا اتفاق می افتد یک مبنای صد درصد علمی شیطانی دارد که مبتنی بر هواهای نفسانی و مخالفت آشکار با ادیان الهی و دشمنی با خداوند حکیم است!!

۴ نظر

 1. ناشناس گفت:

  واقعا که………برید کنه معنی حرف ملاصدرا رو دربیارید بعد یه چیزی به خورد مخاطب بدید. چرا سعی در سیاه‌نمایی شخصیت‌های بزرگ می‌کنید معنی خواهش می‌کنم روی معنی حرف‌ها اندیشه کنید

 2. من گفت:

  هر کی هرچی بگه شما باور می کنید و سریع موضع میگیرید بهتره برید کل اسفار رو بخونید با ملاصدرا آشنا شید بعد با این غلظت "وا اسفا" بگید

 3. پ ا ر ي گفت:

  یعنی هیچ مشنگی نمیتونست اینطوری من رو بخندونه با این شوخی های عالمانه!
  😀
  هاهااهاها
  کلا تعطیلی!
  آب و برق قطع! کرکره پائین!
  😀

 4. ناشناس گفت:

  بیاناتی از مقام معظم رهبری درباره فلسفه اسلامی :

  یک مساله، مساله درس فلسفه و رشته فلسفه است. توجه بکنید اهمیت فقه و عظمت فقه نباید ما را غافل کند از اهمیت درس فلسفه و رشته فلسفه و علم فلسفه، هر کدام از اینها مسئولیتی دارند. رشته فقه مسئولیاتی دارد، فلسفه هم مسئولیت های بزرگی بر دوش دارد، پرچم فلسفه اسلامی دست حوزه های علمیه بوده است و باید باشد و بماند. اگر شما این پرچم را زمین بگذارید، دیگرانی که احیانا صلاحیت لازم را ندارند، این پرچم را بر میدارند؛ تدریس فلسفه و دانش فلسفه می افتد دست کسانی که شاید صلاحیت های لازم را برایش نداشته باشند. امروز اگر نظام و جامعه ما از فلسفه محروم بماند، در مقابل این شبهات گوناگون، این فلسفه های وارداتی مختلف، لخت و بی دفاع خواهند ماند. آن چیزی که میتواند جواب شماها را بدهد، غالبا فقه نیست؛ علوم عقلی است.

  (۲۹ مهر ۱۳۸۹ دیدار با جمعی از طلاب و فضلای حوزه علمیه قم)

نظر دهيد