ماندگاران: زراره

ماندگاران: زراره

ماندگاران: زراره

پدرش غلامی رومی بود. سفیدچهره و قوی هیکل. وقتی او را برای فروش، به شهر حلب آوردند، مرد مؤمنی از قبیله ی بنی شیبان او را خرید. به او قرآن و اسلام را آموخت. در واقع او را با حقیقت دین آشنا کرد و بعد از آن، آزادش کرد. «اعین» که مردی حق پذیر بود، به کوفه رفت و تشکیل خانواده داد. خاندان اعین، از خاندانهای شیعه و ولایت پذیری شد که از عصر امام سجاد (علیه السلام) تا غیبت کبری، همراه اهل بیت (علیهم السلام) ماند. تمام پسران اعین، از فقیهان و محدثان زمان خود شدند ولی از میان آنها، «زراره» مشهورتر از بقیه شد؛ زراره بن اعین، شاگرد امام باقر و امام صادق (علیهم السلام).
از زندگی شخصی و خانوادگی زراره، اطلاعات دقیقی در دسترس نیست. اما از ویژگیهای اخلاقی و اعتقادی او که امامان (ع) به آنها اشاره کرده اند، می شود به خوبی فهمید که او یکی از بزرگترین خدمتگزاران اسلام و شیعه بوده و جایگاهی که برای او بیان کرده اند، معرف شخصیت بی مانندش است.

زراره کسی است که به خاطر فعالیتهای او، با وجود تمام دشمنیها و از بین بردن روایات و احادیث، هم اکنون بیش از ۲ هزار روایت به ما رسیده است. کسی که امام صادق (ع) درباره اش فرموده اند: «خداوند او را بیامرزد که اگر او و همگنانش نبودند، سخنان پدرم از بین رفته بود.»(۱)

جای او در بهشت حتمی است. نامش در میان اهل بهشت آمده است و بارها این بشارت را از امام باقر و امام صادق (علیهم السلام) دریافت کرده بود. حضرت امام صادق (ع) به او فرمود: «اى زراره! اسم تو در نام‏هاى اهل بهشت بى‏الف است. گفت: بلى فدایت شوم، اسم من عبدربه است ولکن ملقب شدم به زراره و از او نقل شده که مى‏گفته: به هر حرف که از امام جعفرصادق (ع) مى‏شنوم ایمانم زیادتر مى‏شود.» (۲)

در صداقتش آنقدر اطمینان است که وقتی از امام صادق (ع) پرسیدند که این حدیثی که زراره از پدرتان نقل کرده، صحیح است یا خیر، امام (ع) اینطور جواب دادند: « آنچه را که زراره روایت کرده از ابوجعفر (ع) پس جایز نیست که ما رد کنیم.» (۳)

زراره، دو ماه پس از شهادت امام صادق (ع)، بعد از خدمتگزاریهای خالصانه و درک حضور ۳ امام بزرگوار، دار فانی را وداع گفت.

پی نوشت:

۱٫      اختیار معرفه الرجال، ج ۱، ص ۳۴۵٫
۲٫      همان
۳٫      اختیار معرفه الرجال، ج ۱، ص ۳۶۴٫

منبع احادیث: http://wiki.ahlolbait.ir/home/-/wiki/Islamic_Wiki/%D8%B2%D8%B1%D8%A7%D8%B1%D8%A9%20%D8%A8%D9%86%20%D8%A7%D8%B9%D9%8A%D9%86%20%D8%B4%D9%8A%D8%A8%D8%A7%D9%86%D9%89

بازنویسی پژواک

نظر دهيد