اين اختيار صفحه ي اصلي را همانند اول خواهد كرد ، تمام ابزارك ها و تنظيمات به حالت اول باز خواهند گشت.

ريست

علی بهتر است یا معاویه…(مقایسه ای ساده)

دو سیاست متضاد!
با دقت و تتبع در تاریخ در می یابیم که دو نوع سیاست کاملاً متضاد در ایام حیات پربرکت مولا علی علیه السلام وجود داشته است. یکی سیاست خود مولا علی علیه السلام که همان سیاست پیامبر رحمت و رأفت صلی الله علیه و اله بوده است و دیگری سیاست خشونت آفرین و وحشیانه جاهلی معاویه! در اینجا بخشی از سخنان رهبران هر دو نوع سیاست را بیان می کنیم، تا با مقایسه آن دو، حق از باطل شناخته شود:
سیاست مولا امیرالمومنین علیه السلام:

تنها با جنگجويان بجنگيد. چهار پايان مردم را غصب نكنيد، اگر چه مجبور باشيد پياده راه بپيمائيد! از آن چشمه ها و چاه ها در آباداني هاي مختلف ننوشيد، مگر اينكه افراد و اهالي آن مناطق راضي باشند، آن هم از زيادي و باقيماندۀ آب ایشان! مسلماني را دشنام ندهيد. معاهد و همپيماني را مورد ستم قرار ندهيد، اگر چه آنها از مسلمانان محسوب نمي شوند! تنها طبق قانون و به حق مي توانيد خون کسي را بريزيد. اموال جنگجویان را نمي توانيد، تصرف کنيد، جز آنچه براي جنگ به همراهشان آورده اند: اسب و سلاح؟(1)
سیاست معاویه:

هر کس که همفکر و هم عقیده شما نیست، بکشید. تمام آبادی ها را خراب کنید. اموال را غارت بنمائید، مال و منال هر کس که در اطاعت ما داخل نیست و ثروتی دارد، به زور تصاحب کنید. از آزار مردم خوددارای نکنید. هواخواهان علی را به قتل برسانید، حتی از کودکان و زنان هم دست نکشید!!! (2)
اسناد:

(1) یعقوبی ج2ص143

(2) شرح النهج ج2ص14-3، یعقوبی ج2ص141

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob Donbaler viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious

نظر دهيد