“صلوات ابتر” در شبکه دو سیما + عکس

“صلوات ابتر” در شبکه دو سیما + عکس

“صلوات ابتر” در شبکه دو سیما + عکس

برنامه “زنده باد زندگی” که در ساعات پایانی شب از شبکه دوی سیما پخش می شود در اقدامی ارزنده، احادیثی از معصومان(ع) را به شکل زیرنویس به بینندگان ارائه می دهد.

اما متأسفانه در یک بی دقتی آشکار، در مدت زمانی زیادی از این برنامه یک “صلوات ابتر” در گوشه قاب تصویر قرار می‏گیرد که مورد نهی پیامبر اکرم(ص) و ائمه اطهار(ع) بوده است.

صلوات ابتر صلواتی است که تنها “درود بر پیامبر اکرم(ص)” را دارد و در آن از “درود فرستادن بر اهل بیت مظلوم ایشان” دریغ شده است؛ یعنی آنچه اکنون نویسندگان سلفی و وهابی بر آن اصرار دارند.

این در حالی است که علاوه بر شیعیان، اکثر علمای اصیل اهل سنت، بر لزوم صلوات بر آل پیامبر تأکید داشته اند؛ مانند:

روایان اهل سنت در کتبی مانند “ینابیع الموده”، “جواهر العقدین” و “الصواعق المحرقه” نقل کرده اند که پیامبر اعظم ـ صلی الله علیه و آله ـ فرمود: «صلوات ابتر بر من نفرستید». سؤال کردند: یا رسول الله صلوات ابتر چگونه است؟ فرمود: «شما می‌گویید خدایا بر محمد درود فرست، و ساکت می‌شوید، اما باید بگویید: خدایا بر محمد درود فرست و بر خاندان او نیز؛ یا خدایا بر محمد و خاندان او درود بفرست».

راویان شیعه نیز از امام محمد باقر(ع ) نقل کرده اند که روزی در کنار کعبه مردى را دید که به پرده کعبه آویخته و مى گوید: اللهم صل على محمد (یعنی: خدایا بر محمد، صلوات و درود بفرست). امام باقر(ع ) به او فرمود: «یا عبدالله لاتبترها، لاتظلمنا حقنا، قل: اللهم صل على محمد و آل محمد» یعنی: اى بنده خد! صلوات را ابتر نکن و به حق ما اهل بیت پیامبر ستم نکن، بلکه بگو: خدایا بر محمد و آل محمد صلوات و درود بفرست.

متأسفانه در لوگو و کلیشه‏ای که در گوشه تصویر برنامه زنده باد زندگی قرار دارد به جای عبارت “صلی اللع علیه و آله” ، عبارت “صلی الله علیه و سلّم” درج شده است که همان صلوات ابتر است؛ صلواتی که در واقع، ظلم به اهل بیت(ع) محسوب می شود.

247202_431

البته شاید داشتن این دقت نظر از تهیه کننده و کارگردان این برنامه دور از انتظار باشد؛ اما تأسف آور این است که سه شب پیش (دوشنبه شب، ۲۰ آذر ۱۳۹۱) همکاران خبرگزاری ابنا در تماس با رژی شبکه دوم، این مطلب را به مسؤولین تذکر دادند اما نه تنها این اشتباه اصلاح نشد بلکه پاسخگویان به تماس ما، این اقدام را توجیه نیز کردند!

تصویر بالا، نشان‏دهنده استمرار این اشتباه در برنامه دیشب (چهارشنبه شب، ۲۲ آذر ۱۳۹۱) است.

امیدواریم مسؤولان شبکه دوم سیما و نیز دست اندرکاران این برنامه، با اصلاح این اشتباه، اقدام پسندیده خود در تبلیغ احادث معصومان(ع) را کامل کنند.

247203_679

۵ نظر

 1. بهزاد گفت:

  کسی که بر ۱۴معصوم شک کند و صلوات نفرستد در قیامت قطعا مانند حیوان محشور میشود

 2. ابومهدی گفت:

  انحراف دیگر این برنامه آوردن آقای صمدی آملی به برنامه بود

 3. mehdi گفت:

  با سلام

  زیباترین کار برنامه آوردن حضرت صمدی آملی بود

  جانم فدای این انسان پاک و عالی مقام

نظر دهيد