ساختمان پزشکان ، روی فارسی وان را سفید کرد

ساختمان پزشکان ، روی فارسی وان را سفید کرد

ساختمان پزشکان ، روی فارسی وان را سفید کرد

امین هاشمی در مطلب اخیر وبلاگ “منتظر” نوشت:

از روز اولی که سریال ساختمان پزشکان شروع شد احساس کردم سبک زندگی یا همون Life Style این فیلم با خانواده های ایرانی نمی خونه . همون شب های اول شاخ در آوردم .چیزی که این سریال بر روی اون اصرار داره : اشاره غیرمستقیم به زنا !

مثلا اگر توی فیلم دقت کرده باشید همیشه وقتی نیما و نازنین توی خونه هستند یا وقتی یکی تنها توی خونه است برادر نیما یا مادر پدرش همینجور در رو باز می کنند و میان تو !

برای کسانی که با مسائل فرهنگی سر و کار دارند روشنه که این یک فاجعه است . یک فاجعه .

همون قسمت های اول این سریال اگر یادتون باشه برادر نیما (یعنی ناصر) از زندان آزاد شده و اومده بود خونه نیما . حالا چه جوری اومده بود ؟ نیما بیدار شد دید ناصر نشسته توی خونشون داره یک چیزی می خوره ! زن نیما هم توی اتاق دیگری خوابیده بود . حالا نیما میخواست بره سر کار ولی ناصر اصرار داشت من می خوام بمونم خونه و زن داداشم رو ببینم و نیما میگفت حالا برو خونه ی بابا من شب اومدم بیا ببین ولی ناصر اصرار داشت بمونه توی خونه تا نازنین بیدار بشه و ببینتش . البته قربون صدقه های نازنین و ناصر در قسمت بعد و اینکه نازنین چقدر ایشون رو قبول داره هم در ادامه همین اصرار ها بود.

توی فیلم بارها و بارها نازنین توی خونه تنها بود و ناصر همینجور در رو باز کرد اومد تو . البته در قسمت های بعدی برای اینکه رد گم کنه نشون داد بقیه مانند مادر شوهر نازنین هم همینجوری میان تو و مثلا راحت میرن سر یخچال و می خواست این عادت بد رو نقد کنه !

یا بارها و بارها و بارها منشی خنگ دکتر نیما افشار از صحبت های عادی افشار و همکارش برداشت بد کرد که اینا می خوان باهاش رابطه برقرار کنند و با گفتن جملاتی همچون واه واه ، اقا برو اون طرف تر وایسا ، دیگه چی؟ و … فضای طنزی به این مسئله داد . در هر قسمت از این برنامه اتفاقاتی رخ داده که انگار مردها به زن ها نظر دارند .

هر چی فیلم جلوتر می ره این لایف استایل شیطانی بیشتر رخ می نماید . مگر فارسی وان چه کرد که مردم دیگر بهش اقبال نکردند ؟ مگر فیلم های آمریکایی چه می کنند ؟ اول با سبک زندگی مخاطب شروع می کنند و آرام ارام در یک براندازی نرم سبک خود را جایگزین می کنند .
چندی پیش و قبل از نمایش این سریال در مورد توقف ساخت آن و بعد توضیح صداوسیما و اصلاحات زیادی که در این فیلم صورت گرفته مطالبی منتشر شد که نشان از وجود اشکالات فراوان در این فیلم دارد .

البته این ایراد متوجه علوم انسانی غرب زده ما است و تنها بخشی از زندگی سکولاری که متاسفانه روانشناسان امروزه به آن دامن می زنند در این فیلم نشان داده شده است . از رفتار و برخورد زننده افراد در این فیلم (همانطور که اشاره شد) گرفته تا تصاویر و دکور و طرز لباس پوشیدن کاراکاتر های فیلم .

اصلا فکرش را نمی کردم تصویر فروید منحرف را بر روی دیوار خانه قهرمان یک فیلم در صداوسیما ببینم حتی در یکی از قسمت ها نازنین به نیما گفت که مگر فکر کردی فروید هستی ؟ من واقعا نمیدونم تقدیس فروید با چه توجیهی در این فیلم انجام می شود ؟

وقتی در جلسه نقد این فیلم یکی از حاضران در فرهنگسرای رسانه به تابلوی عکس فروید در مطب نیما اشاره کرد مهراب قاسم‌خانی در پاسخ به آن گفت: نیما شخصیتی است که می‌تواند عکس فروید را به دیوار اتاقش بزند و کاملا متضاد با آن عمل کند !!!!!!

واقعا چه توجیه خنده داری …

همچنین عکسی از عروسی نیما و نازنین بر روی دیوار خانه نیما نصب شده است که نازنین با لباس عروس و نیما با لباس داماد در آن به چشم می خورد . اما جالب است که نیما دستان خود را شبیه سگی که نشسته باشد جلوی سینه اش قرار داده. این هم از همان تفکرات منحرفی است که متاسفانه در حال رسوخ کردن است و البته روانشناسی غربی با آن هیچ مشکلی ندارد .تفکری که بر رابطه ای جدید و ضد دینی بین زن و مرد اشاره داشته و حکومت زن بر خانه و مسائل زناشویی را تبلیغ می کند و سگ بودن مرد به نشانه ی فرمانبرداری او از زن نماد این تفکر است .
همانطور که اشاره کردم سبک زندگی تنها به ارتباطات اعضای خانواده با هم و با دیگران محدود نمی شود.

تمامی چیدمان وسایل خانه و تابلو ها و رنگ های به کار رفته جای تحلیل و نقد دارد . اگر دقت کرده باشید در خانه و محل کار نیما افشار تصویر گورخر !!! روی دیوار نصب شده و قابهایی با تصاویر نامفهوم و رنگارنگ نیز وجود دارد . روی میز هم دکورهای عجیب و غریب وجود دارد . اگر بهانه بیاورند که فیلم طنز است و تصویر گور خر در چیدمان خانه نیما به این دلیل وجود دارد چندان عقلانی به نظر نمی رسد . چرا که در قسمت های جدی خانه تصویر اسطوره نیما یعنی فروید نصب شده . همچنین در خانه پدر نیما (فرید) نیز تابلوهایی با تصاویر مینیاتور و سنتی و همچنین تصاویر شکار رفتن فرید و سر حیواناتی که شکار کرده نصب شده پس این فیلم طنز نمی خواهد هجو باشد . پس بنابراین دکور خانه نیما وفرید فضایی کاملا سکولار را در کنار رفتار ها به بیننده نشان می دهد.

حالا بگذریم از تبلیغ آیروبیک و مسخره کردن رابطه ایران با ونزوئلا و رئیس دفتر رئیس جمهور و افتتاح طرح های عمرانی و … در این فیلم روانشناسی و طنز و مستهجن !

هر روز که از این برنامه میگذره به نیت سازندگان آن بیشتر شک میکنم . بخش اصلی قسمت پریشب سریال (سه شنبه)بر اصرار و علاقه ی فرید و ناصر برای شرکت در جلسه دختران جوان در کافی شاپ بود . دیشب هم بارها و بارها به خانم دکتر جوان و عشق افراد خانواده از ناصر گرفته تا فرید به اون دختر اشاره شد.

طنزی که به لجن کشیده بشه همین میشه. هیجان افراد خانواده وقتی خانم دکتر جوان و ادا و اطواری وارد میشه: دوست نیما(هومن ملکی) از رفتن پشیمون میشه . نیما که قبل از این سعی می کرد زنش رو نگه داره حالا میگه پس چرا نمیری برو دیگه! .

زنش هم میگه من می مونم تو نمیتونی پذیرایی کنی . فرید با صدای خانم دکتر و نازنین با یک آهنگ ملایم آرام ارام بیدار میشه و وقتی دو تا خانم جوان رو بالای سرش میبینه میگه من الان توی بهشتم ؟!!! . هومن که از رفتن پشیمون شده سریع میاد به خانم دکتر کمک کنه . ناصر هم مثلا به این خانم علاقه مند شده و از باباش (فرید) می خواد توی این وضع براش خواستگاری کنه . فرید وقتی احتمال میده زنش مرده داد و هوار راه می اندازه و از خانم دکتر می خواد پیشش بمونه و ازش مراقبت کنه . وقتی زن فرید از راه می رسه صدای خنده ی فرید که با خانم دکتر توی اتاق هستند به گوش می رسه و زن فرید رو عصبانی می کنه …

اگر این سریال یک روز را بدون دختربازی نگذرونه روزش شب نمیشه. عجب نویسندگانی، عجب کاگردانی، عجب فیلمی … ببخشید لاابالی یعنی چی ؟

حال آدم به هم می خوره. برای صداوسیما متاسفم
منبع: مشرق

 

۶۴ نظر

 1. ایرانی گفت:

  به نظر من این فیلم واقعیت را نشان میداد.شاید با معیارهای دینی ما همخونی نداشت ولی به نظر شما  طنز به معنای نشان دادن مشکلات و  واقعیت با زبان خنده نیست. و در ضمن خود من که حدود یک ساله با فراماسونها آشنا شدم اطلاعی از ماسونی بودن فروید نداشتم لطفا قبل از نقد کردن کمی واقع بینانه تر فکر کنید.با تشکر

 2. shayan گفت:

  خاک بر سرت با این افکار منحرفت
  تو فکرت فاسد که اینجوری برداشت میکنی
  آدمایی مث تو باعث بدبختی این مملکتن

 3. farnud گفت:

  همه را آنگونه که هستی ، میبینی

 4. عرفان گفت:

  بنده کاری به این "نظرات شخصی" شما ندارم و معتقدم که نظرتون برای خودتون محترمه  ولی یک نکته: به قول بزرگی مشکل دنیای ما اینه که نادان به خود یقین دارد اما دانشمندان سرشار از شک و تردیدند. همه چیز را همگان دانند. نمیشه و نباید به راحتی به هرکس و هرچیزی توپید. مشکل ما سطحی نگره. بنده به این مسائل خیلی علاقمندم و با توجه به تخصصم در حال تحقیق درباره موضوعی هستم که مطمئنم تعجب شما رو برمیانگیزه و اون هم همین بخشیه که من دارم توش برای شما کامنت میذارم. بله، کامپوننتهای آماده ای که تمام ما در طراحی سایتها از اونا استفاده میکنیم برای افزودن افکت و قابلیتهای دیگر به سایت. ولی به خاطر ماهیت ناشناخته اونا ممکنه یه زمانی مثلاً ۲۱ دسامبر چیز دیگه ای نشون بدن و اونوقت میدونین چی میشه. من پیشنهادم اینه که اولا هر چیزی به ذهنموم رسیدو نگیم. یه خورده عمیق باشیم. سطح آب جلبک است.

 5. نستره گفت:

  سلام  همش راسته فکرنکنم ىروغ باشه توشهری که من ساکنم  علی الهی هستن که  فراماسونن
   

 6. ekhtaR گفت:

  ساختمان پزشکان…………
  خوب عزیزم ساختمان پزشکان رفت .. تموم شد …مرد… مثل شبهای برره یا مرد هزار چهره یا قهوه تلخ….. اما حواست به سریال امروز هم هست؟
  منظورم سریال مسیر انحرافی هست!!!! نکنه توی این سریال هم……!!!…….بله ………..بله …….. توی این سریال نیز….!!!!
   واقعا باید بخندیم ؟به برخی ها که تا نظر چندتا خود فروش و حقوق بگیر رو می خونن از همه چیز برمی گردند….
  حقیقتا که کار ما از گریه گذشته……………………….
  .چرا………………………..واقعا چرا…..؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  آیا این همه شواهد وابستگی های برخی ها به دشمن یعنی اهریمن خوش سیما!!!!! ،   همه از سوء ظن  و حمل بر صحت نکردنه؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!
  فقط چند لحظه تامل………….فقط چند لحظه تامل ……….ایرانی های آریایی…………….هم وطنان عزیز……………. مطمئن باشیم که اگر در بیت علی نمانیم"" با وضعی باور نکردنی در گورستان تاریخ دفن خواهیم شد و در آن حال بدور از هر تفکر و تخیلی…. ………. فقط شیطان بر بالین ما اشک خواهد ریخت ………………………….. اشک هایی از شوق……………. ……. …. . . ..   .  . این ویژگی تاریخ است که تاکنون هزاران بار و برای هزاران قوم و ملت رخ داده است…………………………………………یکبار دیگر اما این بار کمی جدی تر این نقد ها را بخوانید=====

 7. نسترن گفت:

  واقعاکه مطالب مزخرفی بود.شماخودتون این حرفاروباور میکنیدوبهش اعتقاددارید،یافقط خواستیدیه چی بگیدواظهار وجودکنید؟

 8. نا شناس گفت:

  برو برا خودت متاسف باش

 9. ABCDEFG گفت:

  طنز فقط کار مهران مدیریییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی

 10. والفجر14 گفت:

  کاملا با نقدتون موافقم فیلم خیلی سبکی بود
  من دختری ام که تو یک خانواده ی مذهبی بزرگ شده خانواده ای که همیشه حرمت ها وحریم ها در اون رعایت میشه بعضی اوقات آنقدر سبکبازی های فیلم زیاد می شد که من در جمع خانواده احساس شرم می کردم
  در ضمن اینکه علوم انسانی ما غرب زده است را هم کاملا قبول دارم من سوم انسانی هستم دبیرهای روانشناسی ،جامعه شناسی،جغرافیا،تاریخ ،عربی و تاریخ ادبیات ما بسیار بسیار غرب زده اند که اگر بخواهم گفته هایشان را بگویم شاخ در می آورید
  مثلا دبیر جامعه شناسی به دهه ی فجر می گوید دهه ی زجر، ویا دبیر تاریخ ادبیات می گوید برای اینکه روابط عمومی خود را بالا ببرید برنامه ی بفرمایید شام شبکه من و تو را ببینید(برنامه ای که سرشار از آموزه های غربی است و آشکارا تبلیغ فحشا و بی بندوباری را می کند) و یا دبیر روانشناسی ما علنا می گوید باید میکده ها و بارها باز شود سیاست امروز ایران حق شهروندی را از ما گرفته و…هزران  چرند وپرند دیگر که دارند به خورد بچه های انسانی می دهند بچه های انسانی که رو زی وکیل ، نماینده ی مجلس ،دادستان ، روانشناس ویا حتی رئیس جمهور می شوند
  به امید ظهور مولا و سرورمان مهدی (عج) پایان شب سیاه هجران و دمیدن سپیده ی حق   

 11. رامین گفت:

  خاک تو سر نویسنده این مطالب. تهمت زدن خودش گناه بزرگیه.ک شما همش دای این کارو انجام میدی
  خ بد بینی
  بعضی هاش درسته ولی مطمینا از قصد نبوده
  من مطلب قهوه تلخ هم خوندم ک اونجام بد بین بودنتو نشون دادی
  احتمالا شما از کسایی هستی ک دیدشون مثل اول انقلابه
  تو اون مطلب ب خاطر تاریخی بودن فیلم و کاخ.و اینجا هم بخاطر طنز بودنش
  تا قتی افرادی مل شما فکر میکنن اوضاع کشور ما همین طور داغون میمونه

 12. یه ایرانی بدبخت گفت:

  حیفه بابا یه کم دیگه چرت و پرت میگفتی ، بیشتر از مسلمون بودنمون خجالت بکشیم …..

 13. پرستو گفت:

  هر دم از این باغ بری می رسد.تازه تر از تازه تری می رسد.

 14. ناشناس گفت:

   مرسی نقدتون عالی بود
  متاسفم برای مردمی که با چشم بسته زندگی میکنند و اینقدر راحت از کنار همه چیز می گذرن و برای اثبات ادعاشون فقط  توهین می کنن

 15. وصال گفت:

  اگه شما اینقد بزرگش نکنید کسی به این چیزا تو دید نیست بیخود بزرگش میکند

 16. raha گفت:

  این مطالب دروهله اول شاید برای خواص مردم وجوانان مضحک باشه و مثل این اقایاخانم وصال بگه بزرگش میکنید، اما جوانهای ما ازبس درتوهم به سرمی برند چشمشون روبه روی همه چیز بستند وفقط به فکر کیف وخوشگذرونی هستند.اگرکمی دقیقتر نگاه کنیم لا اقل توی فیلمهای نامبرده شده ظواهر قضیه رو حتما میتونیم درک کنیم. ممنون از نقد به جا و اطلاع رسانی تون.

 17. hesam گفت:

  ببخشید من خیلی دیر نظر میدم،شما تحلیلگر هستین؟یک سال و نیم پیش درست هنگام پخش سریال یه فرد عادی نمیتونه اینارو ببینه!ولی خیلی ریزبین هستین!تبریک میگم بهتون

 18. فاطمه گفت:

  گاملا با حرفاتون موافقم

 19. ناشناس گفت:

  سلام خسته نباشی من نقدتونو کاملا قبول دارم منم امروز دنبال مطلب دیگه ای بودم که اتفاقی سایتتونو دیدیم هر چند دیره ولی اگه با مطلب شما حتی یک نفر هم دقیقتر و بهتر مسایل پیرامونش   رو ببینه کار شما ارزششو داشته امروز صدا و سیما شبکه چهار برنامه طلوع  روانشناسی رو اورده بود که جلوی خودش روی میز یه گور خر گذاشته بود من هیچوقت فکر نمیکنم که اینجور چیزا اتفاقی باشه .نمیخوام خودمو به خریت بزنم تا دیگران هر چی دوست دارن به خوردم بدن  حالا چه سریال باشه چه برنامه های دیگه

   

   

   

 20. شادی گفت:

  اخه یکی نیست بگه در چه مورد فیلم طنز بسازن سیاسی نباشه اقتصادی نباشه به هیچ کسی توهین نشه با این وجود بازم ناحق میگن در ضمن اگه کسی هم متوجه چیزی که نبوده نشده باشه شما تماما توضیح میدین بیچاره نویسنده بیچاره کارگردان بیچاره ما

نظر دهيد