زیارت عاشورا بخوانید!

زیارت عاشورا بخوانید!

زیارت عاشورا بخوانید!

گریه ی منتقم
امام عصر (ارواحنا له الفداء) کسی است که با نام منتقم و «طالب دم مقتول کربلا» به ما معرفی شده است. ایشان بیش از هر کسی از ماجرای کربلا رنج می کشند و کشش و علاقه ی عجیبی به جد شهید خود دارند که به وضوح می توان در زیارت ناحیه مقدسه دید. این زیارت از زبان امام زمان (عج) نقل شده است و امام در آن می فرمایند:
«سلام برتو، من به سوى تو رو آورده ام، وبه رستگارى درپیشگاه توامیدبسته ام، سلام برتو! سلامِ آن کسى که به حُرمتِ توآشناست، و درولایت ودوستىِ تومُخلص و بى ریا است، وبه سببِ محبّت و ولاى تو به خدا تقرّب جسته، و ازدشمنانت بیزاراست، سلام کسیکه قلبش ازمصیبت تو جریحه دار، و اشکش به هنگام یادتو جارى است، سلام کسیکه دردناک وغمگین وشیفته وفروتن است، سلام کسیکه اگربا تو درکربلاء مى بود، باجانش(دربرابرِ)تیزىِ شمشیرها ازتو محافظت مى نمود،و نیمه جانش رابه خاطرتوبدست مرگ مى سپرد، و دررکاب تو جهاد میکرد، و تورابرعلیه ستمکاران یارى داده،جان وتن ومال وفرزندش رافداى تو مى نمود، وجانش فداى جان تو، وخانواده اش سپربلاىِ اهل بیت تومى بود، اگرچه زمانه مرابه تأخیر انداخت، ومُقدَّرات الهى مراازیارىِ تو بازداشت، ونبودم تابا آنانکه باتو جنگیدند بجنگم، و با کسانیکه باتواظهاردشمنى کردندخصومت نمایم،(درعوض)صبح و شام برتو مویِه میکنم، وبه جاى اشک براى توخون گریه میکنم، ازروى حسرت وتأسّف وافسوس برمصیبت هائى که برتو واردشد،تاجائى که ازفرط اندوهِ مصیبت، وغموغصّه شدّتِ حزن جان سپارم….» (۲)

وظیفه ی منتظران
وقتی کسی درد و اندوه جانکاه امام حیّ اش را در مصیبت جدش می فهمد، نخستین چیزی که به ذهنش می رسد آن است که چه کار کنیم امام زمان مان از این درد رها شوند؟ پاسخش این است که زمانی که انتقام امام حسین (ع) گرفته شود، از این درد کاسته می شود. به همین دلیل خواندن زیارت عاشورا که عهدی است بین محبّ امام و امام مقتول و منتقم ایشان، یکی از وظایف منتظران است. تاکیدی که بر این وظیفه داریم از آن جهت است که خود امام زمان (ع) بارها و بارها به خواندن زیارت عاشورای کامل (یعنی با صد لعن و صد سلام) سفارش کرده اند.

عاشورا بخوانید، عاشورا، عاشورا!
سید احمد رشتی از انسان های با خدا و با صفایی است که امام زمان (ع) را دیده است. او بیان می کند که روزی از کاروانش جا می ماند و امام به کمک او می شتابد و در پایان مسیر امام به او می فرماید:
«شما چرا نافله نمى خوانید؟ نافله ، نافله ، نافله!» آنگاه فرمود: «شما چرا عاشورا نمى خوانید؟ عاشورا، عاشورا، عاشورا.» سپس فرمود: «شما چرا جامعه نمى خوانید؟جامعه ، جامعه ، جامعه.»

از زیارت عاشورا تا دیدار امام
گفتیم که امام علاقه ی زیادی به امام حسین (ع) دارند از این رو، دوستدران ایشان را هم دوست دارند. افراد بسیاری با خواندن زیارت عاشورا و شریک قرار دادن درد خود با امام زمان (عج) با ایشان ملاقات کرده اند.

همین سید احمد رشتی، وقتی رو به زیارت عاشورا آورد، نماینده ای از سوی امام برایش پیغام آورد که: «براى حاجت دنیا کفایت مى کند تو را و تو هر روز صبح به نیابت صاحب الزمان علیه السلام زیارت عاشورا مى خوانى و خرجى هر ماهت را از من بگیر که محتاج احدى نباشى» (۳)
سید کریم پینه دوز یکی از کسانی بود که دلش آنقدر برای دیدن امام عصر (عجل) می تپید که به هر دری روی انداخت تا ایشان را ببیند. در انتها او یکسال هر روز و شب زیارت عاشورا خواند و نتیجه این شد که تا پایان عمر هر چند روز یکبار امام به دیدار ایشان می آمد تا جایی که سید کریم صدای پای امام را که در بازار راه می رفت می شناخت. (۴)

زائر حسین (ع)
هر چند در این مقاله در پی فواید بی شمار خواندن زیارت عاشورا نیستیم ولی حیف است که این حدیث زیبا را از امام صادق (ع) از دست بدهیم:
صفوان از یاران امام صادق(ع) می‏گوید: امام(ع) به من فرمود:
«بر این زیارت (زیارت عاشورا) مواظبت کن و آن را بخوان، من در برابر خدا ضمانت می‏کنم هر که از دور یا نزدیک این زیارت را بخواند زیارتش قبول و سعیش مشکور و سلامش به آن حضرت برسد و حاجت او برآورده شود و خداوند او را ناامید برنگرداند. ای صفوان، من این زیارت را از پدرم و او از پدرش تا امیرالمؤمنین(ع) و آن حضرت از رسول خدا صلی الله علیه و آله و آن حضرت از جبرئیل و جبرئیل از خداوند متعال به همین ضمانت دریافت کردیم و خداوند به ذات مقدسش سوگند خورده است که هر کس از دور یا نزدیک، حسین(ع) را به این دعا زیارت کند، زیارتش را می‏پذیرم و در خواست‏هایش را برآورده کنم و ناامیدش نسازم و با برآوردن حاجاتش، چشمش را روشن می‏سازم و شفاعتش را قبول می‏کنم و با رساندن او به بهشت و آزادی از دوزخ خوشحالش می‏کنم.
ای صفوان هر گاه به درگاه خدا حاجتی داشتی این زیارت را بخوان و از پروردگارت حاجت خود را بخواه که بر آورده خواهد شد و خداوند از وعده‏اش تخلّف نمی‏ فرماید.» (۵)

پی نوشت:
۱٫ تبریزی، میرزا جواد، المراقبات، ذیل بخش اعمال ماه سوم شعبان
۲٫ زیارت ناحیه مقدسه
۳٫ قمی، عباس، کلیات مفاتیح الجنان، ذیل عنوان حکایت سید رشتی و شپتشرف او خدمت امام زمان (ع)، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شیخ حسین انصاریان
۴٫ سخنرانی حجت الاسلام صدیقی
۵٫ زندگانى امام حسین(ع)، عبدالرحمان باقرزاده، ص ۲۰۹ ـ نقل از مفاتیح الجنان مترجم، ص ۹۱۵٫

پ.میعاد

نظر دهيد