روزهای آخرالزمان (3) / قطع صله ی رحم

روزهای آخرالزمان (۳) / قطع صله ی رحم

روزهای آخرالزمان (۳) /  قطع صله ی رحم

صفحات روزنامه را ورق می زنی و می بینی که یکی از مسئولان وزارت بهداشت اعلام کرده که تعداد زیادی از سالمندان که بیمار هستند، مشکل اصلیشان کمبودهای عاطفی است نه بیماری جسمی.
 

مستندی را در تلویزیون می بینی که نشان می دهد در یکی از کشورهای اروپایی، زنان و مردان سالمند، دختران جوانی را اجاره می کنند تا آن دختران جوان به عنوان نوه هایشان اوقاتی را با سالمند بگذرانند و هم صحبتشان شوند.

 

رسول خدا(ص) در توصیف روزهای آخرالزمان می فرمایند:
« هنگامی که بعد از من فحشاء و منکر رواج پیدا کند، مرگهای ناگهانی فراوان شود… خداوند آنها را با قحطی و گرسنگی گرفتار سازد… و هنگامی که پیوند خویشاوندی را قطع کنند، ثروتها در دست اشرار قرار می گیرد.» (1)

«هنگامی که پیوند خویشاوندی قطع شود، برای اطعام منت گذارند، مرحمت از دل بزرگان رخت بر بندد و حیاء از روی کوچکان گرفته شود.»(2)

«نشانه آن هنگامی است که مردم نماز را بمیرانند… بناها را محکم و مرتفع بسازند… قطع رحم نمایند، از هوای نفس پیروی کنند، خونها را سبک بشمارند، شهادت های دروغ آشکار شود…» (3)

آنچه باید باشد
صله رحم در اصطلاح عبارت است از کمک و نیکى کردن به خویشاوندان و هم دردى با آنان با جان و مال در حد توان انسان و در کل انجام هر کاری که موجب ارتباط با خویشان شود.

 صله رحم از جمله اعمالی است که در قرآن و روایات تاکید زیادی بر آن شده است و خداوند در حدیث قدسی، از آن به عنوان عمل خالص مورد پذیرشش یاد کرده(۴) و روایات، آن را شافع روز جزا(۵) و زکات اعضای بدن(۶) دانسته اند.

هم چنین خداوند در حدیثى قدسى دیگری مى فرماید:
من رحمان هستم و نام رحم را از اسم خود مشتق کرده ام . پس هر کس صله رحم کند و با بستگان خود پیوند برقرار سازد، من او را با رحمت خود صله خواهم کرد و هر کس قطع کند، من رحمت خود را از او قطع خواهم کرد. (۷)

در روایتی پیامبر اکرم (ص) فرمودند : هرکس برای دیدار یکی از نزدیکانش برود تا با جان و مالش صله رحم کند خداوند اجر صد شهید را به او خواهد داد و برای هر قدمی که برمی دارد چهل هزار حسنه به او می دهد و چهل هزار گناهش محو می شود و به همین تعداد درجات او بالا می رود و مانند انست که صد سال خداوند را با صبر  خالص عبادت کرده است.(۸)

نتایج صله رحم
بر اساس آیات قرآن و سخنان اهل بیت(ع) خالص شدن اعمال و آسان شدن حساب در قیامت و دفع بلاها و زیاد شدن روزی(۹)، برخوردارى از پشتیبانى خویشاوندان(۱۰)، پالایش روح(۱۱)، آبادانى سرزمین(۱۲)، آرامش روانى و سلامت بدن(۱۳)، افزایش عمر(۱۴)، به تاخیر افتادن اجل(۱۵) از نتایج صله رحم است

قطع رحم و عواقب آن
قطع رحم به معنای رسیدگی نکردن و محبت نداشتن نسبت به نزدیکان است و امر بسیار ناپسندی به شمار می‌رود و در اسلام حرام است.

 افتادن اموال و ثروت ها به دست اشرار(۱۵)، عامل زود رسیدن مرگ(۱۶)، محروم ماندن از رحمت خداوند(۱۷)،  فقر(۱۸) و عدم اجابت دعا(۱۹) و گرفتارى به لعن خداوند(۲۰)  … برخی از عواقب قطع این عمل است.
برای اطلاع بیشتر در این زمینه می توانید به این مطلب مراجعه کنید.

پی نوشت:
۱٫       تحف العقول صفحه ۴۳ و بشاره الاسلام صفحه ۱۳۲
۲٫       بحارالانوار جلد ۵۲ صفحه ۶۳، ۲۵۶ و ۲۶۳، المهدی صفحه ۱۹۹، بشاره الاسلام صفحه ۱۳۲، الامام المهدی صفحه ۲۱۹ و الزام الناصب صفحه ۱۸۱ و ۱۸۳
۳٫       الزام الناصب صفحه ۱۸۰
۴٫       بحارالانوار، ج ۷۷، باب ۲، ح ۷٫
۵٫       بحارالانوار، ج ۸، باب الشفاعه ، ح ۳۹
۶٫       بحارالانوار، ج ۷۴، باب ۳، ح ۶۲٫
۷٫       جامع السعادات ، ج ۲، ص ۲۵۲، مستدرک الوسائل ، ج ۱۵، ص ۲۳۷
۸٫       بحارالانوار، ج۷۳، ص ۳۳۵
۹٫     اصول کافی مترجم ج ۳ ص ۲۲۹
۱۰٫   نهج البلاغه ، نامه ۳۱٫
۱۱٫   بحار الانوار، ح ۷۴؛ اصول کافى ، ج ۲، صص ۱۵۰ و ۱۵۱، ح ۶ و ۱۲٫
۱۲٫   بحارالانوار، ج ۹۶، باب ۱۴، ح ۵۵
۱۳٫   بحارالانوار، ج ۷۴، باب ۳، ح ۳۴٫
۱۴٫   بحار الانوار، ج ۷۴، باب ۳، ح ۱۶٫
۱۵٫   بشاره الاسلام صفحه ۱۳۲
۱۶٫   بحارالانوار، ج ۷۳، باب ۱۳۸، ح ۱۱٫
۱۷٫   همان ، ج ۷۴، ص ۱۰۰، باب ۳، ح ۵۰٫
۱۸٫   بحار الانوار، ج ۷۷، باب ۹، ح ۱
۱۹٫   همان، ج ۷۳، باب ۱۳۶، ح ۱۸٫
۲۰٫   اصول کافى ، ج ۲، ص ۶۴۱٫

اریحا

 

این روزها، روزهایی است که می توان بر اساس روایات نام آن را روزهای آخرالزمان گذاشت. روزهای آخرالزمان سلسله مطالبی است در مقام مقایسه آنچه که باید باشد و آنچه که در این روزگار رخ داده است؛ مقایسه احکام اسلام  در اصل و تغییرات آن در این زمانه.

 

 

نظر دهيد