دلایل دعا برای امام زمان (عج) (7) : رفتن امام به حج

دلایل دعا برای امام زمان (عج) (۷) : رفتن امام به حج

دلایل دعا برای امام زمان (عج) (۷) : رفتن امام به حج

doa-baraye-emam

وقتی دبیرستانی بودم، اسم مدیر مدرسه و معلم عربی مان،  برای حج واجب در آمد. البته به خاطر غیبت ۴۰ روزه ی معلممان در پوست خودمان نمی گنجیدیم ولی جوّی که در مدرسه ایجاد شده بود، انقدر معنوی بود که ناخودآگاه همه دلشان چنین سفری می خواست. یکی از چیزهایی که هیچ وقت فراموش نمی کنم، این بود که معلم عربی مان، دفتری به ما داد که اسمهایمان را در آن بنویسیم و اگر دعای خاصی داریم در آن ذکر کنیم تا آنجا با اسم خودمان برایمان دعا کند.

این عرف همیشگی ماست که کسی که راهی حج یا زیارت عتبات می شود، با «التماس دعا» بدرقه می کنیم. امّا شاید برایتان جالب باشد که مستحب است مردم برای کسی که به حج می رود دعا کنند. (۱) مخصوصاً کسی که حج رفتن به عادت او بدل شده است. چرا که فرشتگان برای چنین شخصی دعا می کنند.

امام صادق (علیه السلام) دلیل دعا کردن برای حاجی را چنین توصیف می کند:

«هنگامی که شامگاه عرفه شود، خداوند متعال دو فرشته را می ‏فرستد که چهره‏ های مردم را جستجو کند، پس هرگاه کسی که خودش را به حج عادت داده بود نیابند، یکی از آن دو فرشته به دیگری می‏گوید: فلان شخص در چه حال است؟ جواب می‏دهد: خدا بهتر می‏داند. پس می‏گوید: پروردگارا! اگر فقر مانع از آمدنش شده او را غنی گردان و اگر قرض دارد از او ادا فرمای و اگر بیماری سبب نیامدنش شده او را شفا بخش و اگر از دنیا رفته پس او را بیامرز و رحمتش فرمای.» (1)

در جهان، سه نفر بیش از همه ی مردم به حج رفته اند و بارها «حاجی» شده اند: حضرت الیاس (ع)، حضرت خضر (ع) و حضرت بقیه الله (عجل الله تعالی فرجه). دو نفر اول، یاوران و همراهان همیشگی امام عصر (ارواحنا له الفداء) هستند. امام رضا (ع) درباره ی حضرت خضر (ع) می فرمایند:

«خضرعلیه السلام از آب حیات آشامیده پس او زنده است و نمی‏میرد تا در صور دمیده شود و البته او نزد ما می‏آید و بر ما سلام می‏کند، صدایش شنیده می‏شود ولی خودش دیده نمی‏گردد، و او هرجا که نامش به میان آید حاضر می‏شود، پس هر که از شما او را یاد کرد بر او سلام کند، او هر سال در مراسم حج ح:.۷-:.۸,:.۸′!:.۷-:.۸):.۷۷:..۹!:.۷۷:۹

نظر دهيد