- تاظهور : اثبات حقانیت مکتب اهل البیت علیه السلام - http://tazohor.com -

دلایل دعا برای امام زمان (عج) (۶) : تشییع پیکر شیعیان

دلایل دعا برای امام زمان (عج) (۶) : تشییع پیکر شیعیان 

doa-baraye-emam [2]

مادر من از آن آدمهایی است که تا یک جمله درباره ی مرگ می شنود، فوری یاد وصیت کردن می افتد. همیشه هم سفارشهای جدیدی می دهد و آخرش یادآوری می کند که همه ی سفارشهایی که برای دفن و کفنش می کند، انتهای دفترچه ای نوشته است. یکی از سفارشهای همیشگی اش این است: «یادت نرود! چهل تا مؤمن سر قبرم جمع کن تا برایم طلب آمرزش کنند!»

شاید مرگ و برزخی که در پیش رو داریم، گاهی همه ی ما را به فکر سفارش کردن به دوست و آشنا بیندازد. امّا شاید هیچ کداممان این نکته ی مهم را ندانیم: امام هر زمان، در تشییع جنازه ی شیعیان حاضر می شوند. اگر شیعه، شیعه گری کرده باشد که سعادت دنیا و آخرت را از آن خود ساخته است و اگر شیعه ای گناهکار باشد، شرمنده ی امام خود خواهد شد.
در هر حال وجود چنین آشنای مهربانی، بر سر قبر شیعیان، دل گرمی خاصی برای آنان به شمار می آید. به همین دلیل، شایسته است برای امامی که بر سر مزار ما فاتحه می خواند، دعا کنیم. (۱)
مهمترین روایت که نشانگر حاضر شدن امام، در تشییع جنازه هاست، روایت معروف بی بی شطیطه است . امّا لازم است که در این قسمت به حدیث امام موسی بن جعفر (علیه السلام) اشاره ای داشته باشیم. ایشان به یکی از شیعیان خود فرمودند: «به یاران خود سلام برسان و آگاهشان کن و بگو که من و کسی که مانند من امام است، باید بر سر جنازه های شما حاضر شویم در هر شهری که باشید. پس در امر خودتان از خدا بترسید!» (2)
 
آقای ما و شیعیان رفته
در اینجا به دو نمونه از مواردی که حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه) در تشییع شیعیان شرکت جسته اند اشاره می کنیم.
۱٫ حضرت آیت الله امامی کاشانی، در جلسه‌ ی سوم مجلس ختمی که در «مسجد اعظم قم»، از طرف اساتید حوزه ‌ی علمیه ‌ی قم برگزار شده بود، در سخنرانی خود فرمودند: «یکی از افرادی که مورد وثوق است و گاهی اخباری را در دسترسم قرار می‌دهد، گفت: «به منظور شرکت در تشییع جنازه‌ ی حضرت آیت الله العظمی گلپایگانی (ره) از تهران به قم رفتم و به مسجد امام حسن مجتبی (ع) رسیدم. در آنجا به دو نفر از اصحاب حضرت حجت (عج) برخورد کردم. آنان به من گفتند: «امام زمان (عج) در مسجد امام حسن عسکری (ع) تشریف دارند، برو آقا را ملاقات کن.»
با عجله، خودم را به مسجد امام حسن عسکری (ع) رساندم و وارد مسجد شدم. در آن هنگام اذان ظهر را گفته بودند. من، متوجه شدم که حضرت، با سی نفر از اصحاب، مشغول نماز هستند. اقتدا کردم. بعد از نماز، حضرت فرمودند: «ما، از همین جا تشییع می‌کنیم…» از مسجد خارج شدیم و دنبال جمعیت، با آقا رفتیم تا به صحن رسیدیم.» (3)
 
۲٫ مرحوم آیت الله سید محمدباقر مجتهد سیستانی (ره) پدر آیت الله سید علی سیستانی تصمیم می گیرد برای تشرّف به محضر امام زمان (عج) چهل جمعه در مساجد شهر مشهد زیارت عاشورا بخواند. در یکی از جمعه های آخر، نوری را از خانه ای نزدیک به مسجد مشاهده می کند. به سوی خانه می رود می بیند حضرت ولی عصر امام زمان (ع) در یکی از اتاق های آن خانه تشریف دارند و در میان اتاق جنازه ای قرار دارد که پارچه ای سفید روی آن کشیده شده است. ایشان می گوید هنگامی که وارد شدن اشک می ریختم سلام کردم، حضرت به من فرمود: «چرا اینگونه به دنبال من می گردی و این رنج ها را متحمّل می شوی؟! مثل این باشید- اشاره به آن جنازه کردند- تا من بدنبال شما بیایم!»
بعد فرمودند: «این بانویی است که در دوره کشف حجاب- در زمان رضا خان پهلوی- هفت سال از خانه بیرون نیامد تا چشم نامحرم به او نیفتد.» (4)
 
دعای پیشنهادی این هفته:
هر کدام از روزهای هفته متعلق به یک یا چند تن از ائمه (علیهم السلام) است.
امام هادی (ع) فرمودند: «روزها ماییم که تا زمین و آسمان هست ما نیز هستیم! شنبه به نام پیامبر خداست و یک شنبه امیرالمومنین و دوشنبه حسنین. سه شنبه علی بن الحسین و محمد بن علی و جعفر بن محمد و چهارشنبه موسی بن جعفر و علی بن موسی و محمد بن علی و من، پنجشنبه فرزندم حسن و جمعه فرزند فرزندم است؛ تمامی حق بر گرد او جمع خواهند شد و او تمام زمین را پر از قسط و عدل خواهد کرد همانگونه که پر از ظلم و جور شده. این معنی روزهاست. پس با آنها در دنیا دشمنی نکنید که آنان در آخرت با شما دشمنی نکنند!» (5)
برای هر یک از روزها، دعایی ذکر شده است. روز جمعه که متعلق به حضرت صاحب الامر (ارواحنا له الفداء) است نیز دعایی دارد. سعی کنید این دعا را هر هفته بخوانید:
اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا حُجَّهَ اللّهِ فى اَرْضِهِ اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا عَیْنَ اللّهِ فى خَلْقِهِ اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا نُورَ اللّهِ الَّذى یَهْتَدى بِهِ الْمُهْتَدُونَ وَ یُفَرَّجُ بِهِ عَنْ الْمُؤْمِنینَ اَلسَّلامُ عَلَیْکَ اَیُّهَا الْمُهَذَّبُ الْخآئِفُ اَلسَّلامُ عَلَیْکَ اَیُّهَا الْوَلِىُّ النّاصِحُ اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا سَفینَهَ النَّجاهِ اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا عَیْنَ الْحَیوهِ اَلسَّلامُ عَلَیْکَ صَلَّى اللّهُ عَلَیْکَ وَ عَلى الِ بَیْتِکَ الطَّیِّبینَ الطّاهِرینَ اَلسَّلامُ عَلَیْکَ عَجَّلَ اللّهُ لَکَ ما وَعَدَکَ مِنَ النَّصْرِ وَ ظُهُورِ الاَْمْرِ اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا مَولاىَ اَنَا مَولاکَ عارِفٌ بِاُولاکَ وَ اُخْراکَ اَتَقَرَّبُ اِلَى اللّهِ تَعالى بِکَ وَ بِالِ بَیْتِکَ وَ اَنْتَظِرُ ظُهُورَکَ وَ ظُهُورَ الْحَقِّ عَلى یَدَیْکَ وَ اَسْئَلُ اللّهَ اَنْ یُصَلِّىَ عَلى مُحَمَّد وَ الِ مُحَمَّد وَ اَنْ یَجْعَلَنى مِنْ الْمُنْتَظِرینَ لَکَ وَ التّابِعینَ وَ النّاصِرینَ لَکَ عَلى اَعْدآئِکَ وَ الْمُسْتَشْهَدینَ بَیْنَ یَدَیْکَ فى جُمْلَهِ اَولِیآئِکَ یا مَولاىَ یا صاحِبَ الزَّمانِ صَلَواتُ اللّهِ عَلَیْکَ وَ عَلى الِ بَیْتِکَ هذا یُومُ الْجُمُعَهِ وَ هُوَ یَومُکَ الْمُتُوَقَّعُ فیهِ ظُهُورُکَ وَ الْفَرَجُ فیهِ لِلْمُؤمِنینَ عَلى یَدَیْکَ وَ قَتْلُ الْکافِرینَ بِسَیْفِکَ وَ اَنَا یا مَولاىَ فیهِ ضَیْفُکَ وَ جارُکَ وَ اَنْتَ یا مَولاىَ کَریمٌ مِنْ اَولادِ الْکِرامِ وَ مَأمُورٌ بِالضِّیافَهِ وَ الاِْجارَهِ فَاَضِفْنى وَ اَجِرْنى صَلَواتُ اللّهِ عَلَیْکَ وَ عَلى اَهْلِ بَیْتِکَ الطّاهِرینَ. (۶)
 
(سلام بر تو اى حجّت خدا در زمینش، سلام بر تو اى دیده خدا در میان مخلوقاتش، سلام‏ بر تو اى نور خدا که رهجویان به آن نور ره مى‏یابند و به آن نور از مؤمنان اندوه و غم زدوده مى‏شود، سلام بر تو اى پاک‏نهاد و اى هراسان از آشوب دوران، سلام بر تو اى همراه خیرخواه، سلام بر تو اى کشتى نجات، سلام بر تو اى چشمه حیات، سلام بر تو، درود خدا بر تو و بر خاندان پاکیزه و و پاکت، سلام بر تو، خدا در تحقق وعده‏اى که به تو داده از نصرت و ظهور امرت شتاب فرماید، سلام بر تو اى مولاى من، من دل‏بسته تو و آگاه به شأن دنیا و آخرت توام، و به دوستى تو و خاندانت به سوى خدا تقرّب مى‏جویم و ظهور تو و ظهور حق را به دست تو انتظار مى‏کشم و از خدا درخواست مى‏کنم بر محمّد و خاندان‏ محمّد درود فرستد و مرا از منتظران و پیروان و یاوران تو در برابر دشمنانت و از شهداى در آستانت در شمار شیفتگانت قرار دهد، اى سرور من، اى صاحب‏ زمان، درودهاى خدا بر تو و بر خاندانت، امروز روز جمعه و روز توست‏ روزى که ظهورت و گشایش کار اهل ایمان به دستت در آن روز و کشتن کافران به سلاحت‏ امید مى‏رود و من اى آقاى من در این روز میهمان و پناهنده به توام و تو اى مولاى من بزرگوارى از فرزندان‏ بزرگواران و از سوى خدا به پذیرایى و پناه‏دهى مأمورى، پس مرا پذیرا باش و پناه ده، درودهاى خدا بر تو و خاندان پاکیزه‏ ات.)
 
پی نوشت:
۱٫ موسوی اصفهانی، محمد تقی، مکیال المکارم، نشر مقدس جمکران، ج ۱، ص ۱۱۷
۲٫ ابن شهرآشوب، مناقب، ج ۴، ص ۳۱۵؛ به نقل از نرم افزار تلفن همراه دانستنی های حضرت امام کاظم  (ع)، معجزات امام، تولید مرکز رایانه ای قائمیه اصفهان.
۳٫ شیفتگان حضرت مهدی ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ ، ج۲، ص۱۳۷؛ به نقل از پور سید آقایی، سید مسعود، «جلوه ‌هایی از مهر و محبت امام زمان (عج)»، به نقل از پایگاه اندیشه ی قم به آدرس ttp://www.andisheqom.com/Files/mahdi.php?idVeiw=1742&&level=4&subid=1742
۴٫ شیفتگان حضرت مهدی (عج) ، ج ۳ ، ص ۱۵۸
۵٫ بحارالانوار، ج ۵۰، ص ۱۹۴
۶٫ قمی، عباس، مفاتیح الجنان، ذیل عنوان دعای روز جمعه
 
پ.میعاد

امام سجاد (ع) فرمودند: «حق کسى که به تو نیکى کرده، این است که از او تشکر کنى و نیکى اش را به زبان آورى و از او به خوبى یاد کنى و میان خود و خداى عزّوجلّ برایش خالصانه دعا کنى…» کسی را سراغ دارید که در حقتان بیشتر از امام عصر (عج) خوبی ک:.۸':.۷< :/.-!:.۷٫:.۷-:.۸*:.۷<:./