دلایل دعا برای امام زمان (عج) (21) : گوشه نشینی

دلایل دعا برای امام زمان (عج) (۲۱) : گوشه نشینی

دلایل دعا برای امام زمان (عج) (۲۱) : گوشه نشینی

doa-baraye-emam

نمی دانم آیا پیش آمده است که حق خودتان را در دست دیگری ببینید امّا نتوانید آن را به دلایلی پس بگیرید؟ اگر برایتان اتفاق افتاده باشد، می دانید چقدر خون خودتان را می خورید وقتی می بینید که به خاطر حقی که ظالمانه ازتان گرفته شده است، به سختی افتاده اید و دیگری در جایگاه شماست. مثلاً  همین کنکور. وقتی در آن تقلب می شود، می بینید که شمایی که استحقاق نشستن پشت بهترین کرسی های دانشگاهی را داشته اید باید به خاطر ستم برخی ها، بنشینید در دانشگاه بی نام و نشانی که کیفیت مطلوبی ندارد.

اگر حق تان را گاه و بیگاه دست دیگری می بینید، به یاد مردمی هم بیفتید که از خانه و زندگی خودشان آواره شده اند و هر روز، بمبی یا تانکی یا سرباز خدا نشناسی، آنها را از کاشانه ی خود بیرون می کنند.

اگر یاد آنها کردید، بدانید بهترین مرد عالم، هر روز، حقش را در دست دیگران می بیند ولی برای در امان ماندن جانش، از صحرایی به صحرای دیگر و از محلی به محل دیگر، می گریزد و آشیانه ی امنی ندارد.

زراره، از یاران امام صادق (علیه السلام)، روایت می کند: شنیدم حضرت صادق‏ (ع) فرمود: «برای آن جوان پیش از قیامش غیبتی خواهد بود.» گفتم: چرا؟ فرمود: «می‏ترسد» – و به شکمش اشاره کرد – سپس فرمود: «ای زراره! و اوست منتظر و او است که در ولادتش شک می‏کنند. پس بعضی می‏گویند: پدرش بدون بازمانده از دنیا رفت. و بعضی از آن‏ها می‏گویند: در حالی که در شکم مادر بود پدرش فوت کرد، و بعضی می‏گویند: دو سال پیش از فوت پدرش متولد شد، مگر این‏که خداوند – عزّوجلّ – دوست دارد که شیعه را امتحان کند، پس در آن هنگام است که تشکیک و توهّم اهل باطل آغاز می‏شود.» (1)

امام عصر (عجل الله تعالی فرجه) اگر مدت زمان زیادی، جایی بمانند، شناسایی می شوند. چرا که دشمنان بسیاری دارند از جن و انس. امام صادق (ع) فرمودند: «به ناچار صاحب این امر را غیبتی خواهد بود، در هنگام غیبت ناچار از عزلت و گوشه‏گیری است…» (2)

یکی از دوستان امام عصر (ارواحنا له الفداء)، که به دنبال دیدار ایشان بودند، ایشان را در چادری در یک بیابان دور افتاده ملاقات کردند و مدتی را با آن حضرت به سر بردند. اسم او «علی بن مهزیار» بود. وقتی از امام درباره ی دشواری های مکان زندگی اش پرسید، به او پاسخ دادند: «پدرم – صلوات اللَّه علیه – از من پیمان گرفته که جز در سرزمین‏های پنهان و دور منزل نگیرم، تا مخفی بمانم و جایگاهم از نیرنگ‏های اهل ضلالت و سرکشان امت‏های تازه به دوران رسیده مصون باشد…» (3)

بیایید قولی به هم بدهیم. هرگاه در خانه ی امنتان پا بر روی پا انداختید و زیر سایه ی سقف، با خیال راحت خنکای کولر را بر گونه های خود حس کردید، زیر لب زمزمه کنید: «این بقیه الله…» و به یاد بیاورید: «لیت شعری أینَ استَقرَّت یک النَّوی، بَل أی ارضِ تُقِلَّکَ او ثری، ابرضوی او غیرها ام ذی طُوی…» (4)

(ای کاش می دانستم که کجا اقامت داری، بلکه در کدام سرزمین یا منطقه اقامت گزیده ای، آیا در کوه رضوی هستی یا غیر آن یا در ذی طوی…)

دعای این هفته:
دعای فرج که عبارت آغازینش این است: الهی عظم البَلاء و برح الخفا… (۵)
 

پی نوشت:
۱٫ کلینی، کافی، ج ۱، ص ۳۳۷؛ به نقل از موسوی اصفهانی، محمد تقی، مکیال المکارم، ج ۱، ص ۱۵۵
۲٫ بحارالانوار، ج ۵۲، ص ۱۵۷؛ به نقل از همان، ص ۱۶۲
۳٫ کمال الدین و اتمام النعمه، ج ۲، ص ۴۴۷؛ به نقل از همان.
۴٫ قمی، عباس، مفاتیح الجنان، ذیل دعای ندبه
۵٫ بحارالانوار، ج ۹۱، ص ۱۹۱؛ به نقل از عرض نیاز به درگاه بی نیاز، موعود عصر، ۱۳۸۸، صص ۱۲- ۱۳

 
پ.میعاد

 

امام سجاد (ع) فرمودند: «حق کسى که به تو نیکى کرده، این است که از او تشکر کنى و نیکى اش را به زبان آورى و از او به خوبى یاد کنى و میان خود و خداى عزّوجلّ برایش خالصانه دعا کنى…» کسی را سراغ دارید که در حقتان بیشتر از امام عصر (عج) خوبی کرده باشد؟ قرار است در این مجموعه، شما را
 با نیکی های امام آشنا کنیم.

 

نظر دهيد