دلایل دعا برای امام زمان (عج) (20) : فرج و گشایش

دلایل دعا برای امام زمان (عج) (۲۰) : فرج و گشایش

دلایل دعا برای امام زمان (عج) (۲۰) : فرج و گشایش

doa-baraye-emam

ما می گوییم، جهان بد است! تاریخ و شواهد و قرائن علمی و تجربی نیز چنین چیزی را نشان می دهد. یکی از راه هایی که می توانید بفهمید که در وضعیت بدی قرار گرفته اید، دیدن دقیق اطرافتان است. خیلی راحت، با یک جستجوی ساده در محیط اینترنت یا روشن کردن شبکه ی خبر، می توانید بفهمید که آسمان تمام مناطق جهان را ابرهای تیره ی بحران و مصیبت پوشانده است. مسئله اینجاست که فرقی نمی کند مسلمان باشید یا غیر مسلمان؛ طوفان بلاها، همه ی جهان را نشان گرفته است.

در سالهای منتهی به ظهور، اوضاع بدتری برای جهان ایجاد می شود؛ می شود گفت: بدترین روزهای جهان سخت ترین شرایط برای شیعیان است. امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) فرمودند: «…هیچ یک از شما جای پایی برای خودش نخواهد یافت و تا آن ‏جا که شما در نظر مردم از مردار در چشم صاحبش نیز بی‏ ارزش‏ تر خواهید شد و همان‏طور که شما در آن حال هستید (ناگهان یاری خداوند و آن پیروزی بیاید) و این است فرموده خداوند – عزّوجلّ – که در کتابش می‏فرماید: "حَتّی إِذَا اسْتَیْأَسَ الرُّسُلُ وَظَنُّوا أَنَّهُمْ قَدْ کُذِبُوا جآءَهُمْ نَصْرُنا"» (1) (تا آن‏جا که پیغمبران مأیوس شدند و [مردم] گمان کردند که وعده ما خلاف خواهد شد، نصرت و یاری ما برای آن‏ها آمد.) (۲)

امام صادق (ع) نیز پس از توضیحاتی مختصر راجع به امام دوازدهم، به ابراهیم، از یاران خویش فرمودند: «ای ابراهیم او پس از سختی بسیار و آزمایش‏ های طولانی و هراس و ترس، غم‏ها را از شیعیانش برطرف می‏سازد. پس خوشا به حال آن‏ که آن زمان را درک نماید، ای ابراهیم همین مقدار برای تو بس است. (۳)

می دانید، راه نجات از این دشواری ها چیست؟ دعای فرج. حضرت صاحب الامر (ارواحنا له الفداء) می فرمایند: «برای تعجیل فرج بسیار دعا کنید، زیرا که آن فرج شماست.» (4)

پیش از آنکه برای تعجیل ظهور دعا کنید، دور و اطراف جهان را با دیده ی هوشیار، خوب ببینید تا دشواری های این زمان و سختی هایی که در آن گرفتار شده ایم، به جانتان بنشیند. آن وقت، طعم رنج را بچشید و دعا کنید. آخر دعایی به استجابت می رسد که از سر اضطرار باشد. «أمّن یجیبُ المضطرَّ اذا دعا و یکشف السوء» (کجاست آنکه وقتی مضطری دعا کند، او را اجابت کند و گرفتاری را برطرف می کند)

دعای این هفته
دعایی که معرفی می کنیم، احتمالاً در ماه رمضان، به گوشتان خورده است. دعای «اللهم ادخل علی اهل القبور السرور…»، دعایی است که رسول اکرم (صلی الله علیه و آله)، درباره اش فرمودند: «هر کس این دعا را در ماه رمضان، بعد از نمازهای واجب بخواند، گناهانش تا روز قیامت بخشیده می شود.»

اگر خوب به این دعا نگاه کنید، می بینید که تحقق کاملش، در زمان ظهور اتفاق می افتد. به همین خاطر است که این دعا، یکی از ادعیه ای است که برای تعجیل فرج در کتب روایی آمده است.

«اَللّهُمَّ اَدْخِلْ عَلى اَهْلِ الْقُبُورِ السُّرُورَ، اَللّهُمَّ اَغْنِ کُلَّ فَقیرٍ اَللّهُمَّ اَشْبِعْ کُلَّ جایِعٍ اَللّهُمَّ اکْسُ کُلَّ عُرْیانٍ، اَللّهُمَّ اقْضِ دَیْنَ کُلِّ مَدینٍ اَللّهُمَّ فَرِّجْ عَنْ کُلِّ مَکْرُوبٍ اَللّهُمَّ رُدَّ کُلَّ غَریبٍ اَللّهُمَّ فُکَّ کُلَّ اَسیرٍ اَللّهُمَّ اَصْلِحْ کُلَّ فاسِدٍ مِنْ اُمُورِ الْمُسْلِمینَ اَللّهُمَّ اشْفِ کُلَّ مَریضٍ اَللّهُمَّ سُدَّ فَقْرَنا بِغِناکَ اَللّهُمَّ غَیِّرْ سُوءَ حالِنا بِحُسْنِ حالِکَ اَللّهُمَّ اقْضِ عَنَّا الدَّیْنَ وَاَغْنِنا مِنَ الْفَقْرِ اِنَّکَ عَلى کُلِّ شَى ءٍ قَدیرٌ» (5)

(خدایا بفرست بر خفتگان در گور نشاط و سرور، خدایا دارا کن هر ندارى را، خدایا سیر کن هر گرسنه اى را، خدایا بپوشان هر برهنه را، خدایا ادا کن قرض هر قرض دارى را، خدایا بگشا اندوه هر غمزده را، خدایا به وطن بازگردان هر دور از وطنى را، خدایا آزاد کن هر اسیرى را، خدایا اصلاح کن هر فسادى را از کار مسلمین، خدایا درمان کن هر بیمارى را، خدایا ببند رخنه فقر ما را به وسیله دارائى خود،  خدایا بدى حال ما را بخوبى حال خودت مبدل کن. خدایا ادا کن از ما قرض و بدهیمان را و بى نیازمان کن از ندارى که به راستى تو بر هر چیز توانائى.)

 

پی نوشت:
۱٫ سوره یوسف، آیه ۱۱۰
۲٫ بحار الانوار: ۷۶:۵۲؛ به نقل از موسوی اصفهانی، محمد تقی، مکیال المکارم، نشر قائم آل محمد (عج)، ج ۱، ص
۳٫ کمال الدین: ۳۳۴:۱؛ به نقل از همان
۴٫ احتجاج: ۲۸۴:۲؛ به نقل از همان.
۵٫ عرض نیاز به درگاه بی نیاز، نشر موعود عصر، ۱۳۸۸، صص ۱۶۷- ۱۶۸
 
پ.میعاد

 

امام سجاد (ع) فرمودند: «حق کسى که به تو نیکى کرده، این است که از او تشکر کنى و نیکى اش را به زبان آورى و از او به خوبى یاد کنى و میان خود و خداى عزّوجلّ برایش خالصانه دعا کنى…» کسی را سراغ دارید که در حقتان بیشتر از امام عصر (عج) خوبی کرده باشد؟ قرار است در این مجموعه، شما را
 با نیکی های امام آشنا کنیم.

 

نظر دهيد