دلایل دعا برای امام زمان (عج) (25) : عدالت امام

دلایل دعا برای امام زمان (عج) (۲۵) : عدالت امام

دلایل دعا برای امام زمان (عج) (۲۵) : عدالت امام

doa baraye emam دلایل دعا برای امام زمان (عج) (23) : مرگ ابلیس

 

آیا تا به حال شده است مچ کسی را موقع ادعای دانش بگیرید؟ اگر شده است احتمالاً دریافته اید که کسانی که درباره ی چیزهایی که نمی دانند، حرف می زنند، چقدر پرت و پلا می گویند! از طرفی از این شاخه به آن شاخه می پرند، در نهایت شما را نه تنها به پاسخ سوالتان نمی رسانند بلکه باعث می شوند که حسابی گیج شوید!
 

خیلی از انسانهایی که امروز، سخن از «عدل» به میان می آورند، نه تنها توان پیاده سازی آن را ندارند بلکه غالباً درک درستی هم از آن ندارند. انگار، دست یافتن به عدل، و برخورداری از صفت «عادل» – که یکی از اسامی خداوند است- به راحتی فوتبالیست شدن است! امّا عادل بودن به همین راحتی ها نیست!

 

معنای عدل و عادل
عدل، واژه ای است که در برابر ظلم قرار می گیرد. ظلم یعنی «وضع شیئی در غیر موضع خود.» (1) به عبارت دیگر، عدل که معنای مقابل ظلم است یعنی «استقامت بر طریق حق» (2)؛ فارسی اش می شود: «قرار دادن هر چیز سر جای خودش؛ جایی که حق است.»

در کنار این معنی واژگانی، بهتر است نگاهی به اصطلاح عدل نیز بیندازیم. از نظر علمای اسلام، عدل یعنی ایفای حق درباره ی خودمان، خداوند و دیگران. به عبارت دیگر، کسی که عادل است، انسانی است که حقی از خودش، خداوند و دیگران ضایع نمی کند. به عبارت ساده تر، کسی که گناه کار است، عادل نیست. به خاطر همین است که این روزها، مچ خیلی از انسانها را موقع حرف زدن درباره ی عدل می توان گرفت!

حال بیایید بزرگتر فکر کنیم: کسی که می خواهد عدل را پیاده کند، لازم است از همه ی ابعاد زندگی مردم، احکام خداوند و حق خودش آگاه باشد تا بتواند بدون خدشه وارد کردن به حقوق کسی، فرمان حق را ایفا کند. علاوه بر این، باید ظلم و ظالم را بشناسد و با نابود کردن آنان، تمام نقاط نامتعادل را از میان بردارد. چرا که در جهانی که ظلم هست، عدالت به طور کامل تحقق پیدا نمی کند. (۳)

شما چند نفر را می شناسید که قادر به پیاده کردن عدالت به طور کامل، در جهان باشد؟!

نکته ی ضروری: تعریف عدالت در امام جماعت، ربطی به سخنان ما ندارد. از طرفی هر کس درباره ی عدالت خودش آگاهی دارد و از طرف دیگر حق ندارد در صورت ارتکاب گناه، گناهش را آشکار کند. از سوی، ما به توبه کردن یا توبه نکردن انسانها آگاه نیستیم و در شرع موظف به حسن ظن هستیم. به همین خاطر، می شود پشت کسی که به فسق شهرت ندارد، نماز بخوانیم. چه گناهی از او دیده باشیم و چه ندیده باشیم.

عادل حقیقی

امام عصر (عجل الله تعالی فرجه)، کسی است که انگار پسوند نامش «عادل» است و صفتی که همه او را با آن یاد می کنند: «عدالت». او کسی است که همه منتظرند، عدالت را در کل جهان پیاده کند و ظلم را برچیند.

 

تقریباً حدیثی نیست که به موضوعی مهدوی اشاره داشته باشد و انتهایش به این ختم نشود که «…مردی از فرزندانم خروج می کند، سپس زمین را پر از عدل و قسط می سازد، چنان که پر از ستم و بیداد شده باشد.» (4)

رسول خاتم (صلی الله علیه و آله و سلم)، فرمودند: «به درستی که خلفا و اوصیای من و حجّتهای الهی بر خلق، بعد از من دوازده نفرند، اوّلشان برادرم و آخرشان پسرم است.» عرض شد: یا رسول اللَّه! برادرت کیست؟ فرمود: علی بن ابی طالب. گفته شد: پسرت کیست؟ فرمود: «همان مهدی که زمین را از قسط و عدل پر کند، هم ‏چنان که مالامال از ستم و ظلم شده باشد. سوگند به آن‏که مرا به حق بشارت دهنده فرستاد، اگر از عمر دنیا جز یک روز باقی نماند، هر آینه خداوند آن یک روز را آن ‏قدر طولانی کند، تا در آن روز خروج نماید. آن‏گاه عیسی بن مریم روح اللَّه فرود می‏آید و پشت سر او نماز می‏گزارد، و زمین به نور او روشن می‏شود و سلطنت و فرمانروایی ‏اش به مشرق و مغرب همه جا می‏رسد.» (5)

حضرت موعود (عج)، به طور کامل عدالت را در جامعه پیاده می کند. امام باقر (علیه السلام) دراین باره فرمودند: «قسم به خدا، عدل او داخل خانه هایشان می شود، چنان که گرما و سرما داخل می شود.» (6)

امیدوارم باشیم و آن روزها را ببینیم؛ روزهایی که هیچ کس نمی تواند مچ امام را درباره ی عدالت بگیرد!

دعای این هفته
چیزی که این هفته به شما معرفی می کنیم، در واقع دعایی مثل دیگر ادعیه نیست. بلکه آیاتی است که به فرموده ی امام صادق (ع) هر کس آن را، در هر شب جمعه بخواند: «نمی میرد تا امام قائم (ع) را درک کند و از اصحاب آن بزرگوار باشد.» (7)

نسخه ی این هفته این است: خواندن سوره ی بنی اسرائیل (اسراء) در هر شب جمعه.

 

پی نوشت:
۱٫ لغت نامه ی دهخدا، حرف ظ، ذیل واژه ی ظلم
۲٫ همان، حرف ع، ذیل واژه ی عدالت.
۳٫ موسوی اصفهانی، محمد تقی، مکیال المکارم، ج ۱، ص ۱۶۰
۴٫ کمال الدین و اتمام النعمه، ج ۱، ص ۲۸۰؛ به نقل از موسوی اصفهانی، همان.
۵٫ همان.
۶٫ بحارالانوار، ج ۵۲، ص ۳۶۲؛ به نقل از همان کتاب، ص ۱۶۱
۷٫ ثواب الاعمال، ص ۱۰۷؛ به نقل از عرض نیاز به درگاه بی نیاز، موسسه ی موعود عصر، ۱۳۸۸، صص ۱۲۲-۱۲۳

 

پ.میعاد

 
 
امام سجاد (ع) فرمودند: «حق کسى که به تو نیکى کرده، این است که از او تشکر کنى و نیکى اش را به زبان آورى و از او به خوبى یاد کنى و میان خود و خداى عزّوجلّ برایش خالصانه دعا کنى…» کسی را سراغ دارید که در حقتان بیشتر از امام عصر (عج) خوبی کرده باشد؟ قرار است در این مجموعه، شما را با نیکی های امام آشنا کنیم.

نظر دهيد