دلایل دعا برای امام زمان (عج) (24) : داوری به حق

دلایل دعا برای امام زمان (عج) (۲۴) : داوری به حق

دلایل دعا برای امام زمان (عج) (۲۴) :  داوری به حق

doa baraye emam دلایل دعا برای امام زمان (عج) (23) : مرگ ابلیس

یکی از دوستانم بعد از خواندن کارشناسی حقوق، تصمیم گرفت که رشته اش را عوض کند. وقتی از او می پرسند که  چرا بعد از خواندن چنین رشته ی دشواری، به کار وکالت مشغول نمی شود، با قاطعیت می گوید: «در شرایط امروز، سخت می شود داوری کرد.»
 

وقتی کمی بیشتر به شرایط امروز جامعه فکر می کنیم، درستی حرف او را بهتر می فهمیم. در شرایطی که هر شاهد با ۵۰ هزار تومان، قابل خرید و فروش است، چگونه می شود حق را از باطل تشخیص داد؟

 

شاید به همین خاطر است که بهترین داوران جهان، معصومین (علیهم السلام) هستند. چرا که بدون واسطه و نیاز به دیگران، از همه چیز باخبرند. البته ائمه (ع) اغلب اوقات از شیوه های معمولی دادرسی در قضاوتهای خود استفاده می کردند امّا آقای ما، آخرین حجت الهی، بدون استفاده از این شیوه ها عمل خواهند کرد. شیوه ای که به آن «قضاوت داوودی» می گویند.

یکی از یاران ائمه، از امام حسن عسکری (علیه السلام) درباره ی نحوه ی قضاوت امام عصر (عج) پرسید، و ایشان فرمودند: « پس هرگاه بپاخیزد، به علم خودش بین مردم قضاوت می‏کند. مانند قضاوت داوود، از بیّنه (شاهد) نمی‏پرسد.» (1)

امام باقر (ع) در توصیف چگونگی قضاوت امام، بیان می کنند که دیوار خانه ها علیه صاحبشان در آن زمان شهادت می دهند. (۲)

همچنین امام صادق (ع) فرمودند: «هرگاه قائم‏ بپاخیزد، هیچ یک از بندگان خداوند رحمان به پیشگاهش برنخیزد مگر این‏که او را می‏شناسد که آیا صالح است یا ناصالح و ناشایسته…» (3)

با قضاوتی اینگونه، حق هیچ کس، در هیچ زمان، از بین نمی رود. این معنی همان حدیثی است که بیان می کند: «هر حقی به صاحب حق برمی گردد.» (4)

دعای این هفته
دعایی که در ادامه ی مطلب می آید، دعایی است که امام زمان (عج) از هجدهم تا پایان هر ماه می خوانند و خواندن آن به همه ی شیعیان توصیه شده است:

«سُبحانَ اللهِ عَدَدَ خَلقِهِ، سُبحانَ اللهِ رضی نَفسِهِ، سُبحانَ اللهِ مِدادَ کَلِماتِهِ سُبحانَ [اللهِ] زِنَهَ عَرشِهِ، و الحمدُ للهِ مِثلَ ذلکَ.» (5)

پاک و منزه است خداوند به تعداد موجوداتی که آفریده است، پاک و منزه است خداوند به مقدار رضایت خودش، پاک و منزه است خداوند به گستردگی و پهنای کلماتش، پاک و منزه است خداوند، به بزرگی عرش او. حمد و سپاس مخصوص خداوند است همانند آنچه گفته شد.

پی نوشت:
۱٫ بحار الانوار: ۳۲۰:۵۲؛ به نقل از موسوی اصفهانی، محمد تقی، مکیال المکارم، ج۱، ص
۲٫ بحار الانوار: ۳۹۰:۵۲؛ به نقل از همان منبع،
۳٫ کمال الدین: ۶۷۱:۲؛ به نقل از همان منبع،
۴٫ طبرسی، الاحتجاج، ص ۴۱۳؛ به نقل از صدر، محمد، تاریخ پس از ظهور، موعود عصر (عج)، ص ۴۷۰
۵٫ دعوات راوندی، ص ۹۴؛ بحارالانوار، ج ۹۴، ص ۲۰۷؛ به نقل از عرض نیاز به درگاه بی نیاز، موعود عصر، ۱۳۸۸، ص ۱۸۸

 

پ.میعاد

 
امام سجاد (ع) فرمودند: «حق کسى که به تو نیکى کرده، این است که از او تشکر کنى و نیکى اش را به زبان آورى و از او به خوبى یاد کنى و میان خود و خداى عزّوجلّ برایش خالصانه دعا کنى…» کسی را سراغ دارید که در حقتان بیشتر از امام عصر (عج) خوبی کرده باشد؟ قرار است در این مجموعه، شما را با نیکی های امام آشنا کنیم.

نظر دهيد