دلایل دعا برای امام زمان (عج) (۱9) : تکمیل علوم

دلایل دعا برای امام زمان (عج) (۱۹) : تکمیل علوم

دلایل دعا برای امام زمان (عج) (۱۹) : تکمیل علوم

doa-baraye-emam

پدران و مادران ما، شاید هیچ وقت فکر نمی کردند که کار انسان به جایی برسد که به دنبال منابع انرژی در دیگر کرات باشد. پدر بزرگها و مادربزرگهای ما هم فکر نمی کردند که روزی بشود همزمان با حرف زدن با تلفن، راه رفت! پیش از اینها، احتمالاً کسی فکر نمی کرد که  بشود وقایع واقعی و تخیلی را بر روی صحنه ای به نمایش در آورد و میلیونها انسان را سر کار گذاشت! و شاید قبل تر از آن از خیلی چیزهایی که امروز به چشم نمی آید تعجب می کردند مثل برق. اینها را گفتم که بگویم، چیزهایی که امروز در ذهنمان نمی گنجد، دقیقاً همان چیزهایی است که روزهای حکومت امام عصر (عجل الله تعالی فرجه) خواهیم دید!

امام صادق (علیه السلام) فرمودند: «علم بیست و هفت حرف است، تمام آنچه پیغمبران آورده‏اند دو حرف است که مردم تا به امروز جز دو حرف ندانسته‏اند و چون قائم ما بپاخیزد بیست و پنج حرف دیگر را برآورد؛ و به ضمیمه آن دو حرف دیگر، در میان افراد بشر آشکار و پراکنده سازد.» (1)

همچنین کمیل، از امیرالمؤمنین علی (ع) روایت کرده است که فرمودند: «ای کمیل! هیچ علمی نیست مگر این‏که من افتتاح کننده آنم و هیچ چیزی نیست مگر این‏که قائم آن را به پایان می‏رساند و خاتمه می‏دهد. منظور از «چیزی»، در این روایت یا علم است به قرینه اوّل حدیث و یا تمام کمالات و اخلاق نیک و علوم و معارف حقّ است که سایر امامان‏ (علیهم السلام) بعضی از آن‏ها را به مقتضای صلاح زمان خودشان آشکار کرده‏اند. ولی حضرت قائم (عج) همه آن‏ها را آشکار می‏کند. پس همه فضائل و… با ظهورش آشکار می‏گردد. (۲)

در زمان حکومت حضرت مهدی (عج)، مانند امروز، علم، منحصر به گروه خاصی از مردم نیست بلکه در احادیث آمده است که زن و مرد، علوم الهی و حکمت را آموخته اند و به کار می گیرند.

امام باقر (ع) می فرمایند: «و در زمان او حکمت به شما داده می‏شود تا آن‏جا که زن در خانه‏اش به کتاب خدا و سنّت رسول خداصلی الله علیه وآله حکم می‏کند.» (3)

امام علی (ع) نیز فرمودند: «…و علم در دلهای مؤمنین واقع می‏شود، پس هیچ مؤمنی به علمی که نزد برادرش هست احتیاج نخواهد داشت…» (4)

 

دوست دارید این روزها را ببینید؟ ما هم! بیایید همه برای فرج دعا کنیم.

دعای این هفته
دعایی که این هفته معرفی می کنیم، برای ظهور امام زمان (عج) است. شیخ بهایی می گوید این دعا باید پس از نماز صبح هفت مرتبه خوانده شود در حالی که محاسن خود را در دست راست گرفته ای و کف دست چپ رو به آسمان است. این به علت حالت تواضع و خضوع در برابر خواسته ی مهمی است که از خداوند داریم. (۵)

متن دعا این است:
«یا ربّ محمدٍ و آل محمدٍ صلِّ علی محمدٍ و ال محمد و عجل فرجَ محمد و آل محمدٍ»
(ای پروردگار محمد و آل محمد (ص)، بر محمد و خاندان او درود فرست و در فرج محمد و خاندان او تعجیل فرما!)

پی نوشت:
۱٫ بحار الانوار، ج ۵۲، ص ۳۳۶؛ به نقل از موسوی اصفهانی، محمد تقی، مکیال المکارم، ج ۱، کشف علوم، ص ۲۷۹
۲٫ بحار الانوار، ج ۷۷، ص ۲۶۹؛ به نقل از همان، ختم علوم، ص ۱۳۳
۳٫ بحار الانوار، ج۵۲، ص ۳۵۲؛ به نقل از همان، ص ۲۷۹
۴٫ بحار الانوار، ج۵۳، ص ۸۶؛ به نقل از همان، ص ۲۸۰
۵٫ مفتاح الفلاح، ص ۲۰۶؛ به نقل از عرض نیاز به درگاه بی نیاز، نشر موعود عصر، ۱۳۸۸، ص ۶۴

 

پ.میعاد

 

امام سجاد (ع) فرمودند: «حق کسى که به تو نیکى کرده، این است که از او تشکر کنى و نیکى اش را به زبان آورى و از او به خوبى یاد کنى و میان خود و خداى عزّوجلّ برایش خالصانه دعا کنى…» کسی را سراغ دارید که در حقتان بیشتر از امام عصر (عج) خوبی کرده باشد؟ قرار است در این مجموعه، شما را
 با نیکی های امام آشنا کنیم.

 

نظر دهيد