دلایل دعا برای امام زمان (عج) (۱7) : شفاعت

دلایل دعا برای امام زمان (عج) (۱۷) : شفاعت

دلایل دعا برای امام زمان (عج) (۱۷) : شفاعت

doa-baraye-emam

نمی دانم برایتان پیش آمده است که فکرتان سر این موضوع حسابی مشغول شود که آخر بهشتی هستید یا جهنمی. اینکه آیا به خاطر گناهانمان به دوزخ قهر خداوند می رویم و یا به خاطر شیعه و محب اهل بیت (علیهم السلام) بودنمان، شامل شفاعت آنان می شویم و خداوند از سر تقصیراتمان می گذرد.

راستش قرار نیست به این سوال ذهنی در این مقاله پاسخی بدهیم. قرار است در این مقاله به این بپردازیم که شرط شفاعت، قبول داشتن حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) به عنوان چهاردهمین حجت خداوند است.

حتماً می دانید که شفاعت کنندگان روز جزا، چهارده معصوم (ع) هستند. امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) در این باره می فرمایند: «رسول خدا (صلی الله علیه وآله) فرمود: من آورنده [و رساننده] شما به حوض [کوثر] هستم و تو ای علی! ساقی هستی و حسن حمایت کننده، و حسین فرمان دهنده، و علی بن الحسین تقسیم کننده، و محمد بن علی نشر دهنده، و جعفر بن محمد بسیج کننده، و موسی بن جعفر شمارنده محبان و مبغضان و بازدارنده منافقان، و علی بن موسی زینت ‏بخش مؤمنین، و محمد بن علی فرود آورنده اهل بهشت به منزلگاه‏هایشان و درجاتشان، و علی بن محمد خطیب و سخنور شیعیانش و تزویج کننده آن‏ها با حور العین، و حسن بن علی چراغ اهل بهشت است که از آن روشنی می‏گیرند، و مهدی شفاعت کننده آن‏ها است در روز قیامت، روزی که خداوند اجازه نمی‏دهد شفاعت را جز به کسی که شفاعت او را بخواهد و به او راضی باشد.» (1)

هر چند شفاعت از آن همه ی اهل بیت (ع) است، امّا به نظر می رسد شفاعت آنان به کسی که منکر حضرت بقیه الله (عج) باشد تعلق نمی گیرد. (۲)

شاید به همین خاطر است که امام صادق (ع) فرمودند: «هر کس به امامت پدران و فرزندانم اقرار داشته باشد ولی مهدی از فرزندان مرا انکار نماید، مانند آن است که به همه ی پیغمبران اقرار و اعتقاد داشته باشد و محمد (ص) را انکار کند.» (3)

دعای این هفته:
دعایی که به شما معرفی می کنیم، از طریق سید بن طاووس از یاران صدیق امام زمان (عج) معرفی شده است. ایشان سفارش کرده اند که این دعا را اصلاً ترک نکنیم زیرا «و این سرّی دارد که خداوند ما را از فضل و احسان ویژه ی خود با آن آشنا نموده است. پس به آن اعتماد کن و آن را انجام بده.»

متن این دعا چنین است:
«اللهم عرفنی نفسک فانک ان لم تعرفنی نفسک لم اعرف رسولک، اللهم عرفنی رسولک فانک ان لم تعرفنی رسولک لم اعرف حجتک، اللهم عرفنی حجتک فانک ان لم تعرفنی حجتک ضللت عن دینی، اللهم لا تمتنی میته جاهلیه و لا تزغ قلبی بعد اذ هدیتنی لولایه من فرضت طاعته…» (4)

 
پی نوشت:
۱٫ غایه المرام، ص ۶۹۲؛ به نقل از موسوی اصفهانی، محمد تقی، مکیال المکارم، نشر مسجد مقدس جمکران، ج ۱، صص ۱۴۹- ۱۵۰
۲٫ مکیال المکارم، ج ۱، ص ۱۵۰
۳٫ کمال الدین، ح ۲، ص ۳۳۸؛ به نقل از مکیال المکارم، همان.
۴٫ جمال الاسبوع، ص ۳۱۵؛ به نقل از عرض نیاز به درگاه بی نیاز، نشر موعود عصر (عج)، ۱۳۸۸، صص ۲۰۸- ۲۱۸
 
پ.میعاد

 

امام سجاد (ع) فرمودند: «حق کسى که به تو نیکى کرده، این است که از او تشکر کنى و نیکى اش را به زبان آورى و از او به خوبى یاد کنى و میان خود و خداى عزّوجلّ برایش خالصانه دعا کنى…» کسی را سراغ دارید که در حقتان بیشتر از امام عصر (عج) خوبی کرده باشد؟ قرار است در این مجموعه، شما را
 با نیکی های امام آشنا کنیم.

 

نظر دهيد