دلایل دعا برای امام زمان (عج) (۱6) : ظلم دشمنان به آن حضرت

دلایل دعا برای امام زمان (عج) (۱۶) : ظلم دشمنان به آن حضرت

دلایل دعا برای امام زمان (عج) (۱۶) :  ظلم دشمنان به آن حضرت

doa-baraye-emam

ما مسلمانها دلمان به حال مظلومان می سوزد. چون خودمان، در تاریخ بارها و بارها مورد ظلم واقع شده ایم، چون انسانیت را در وجود خودمان زنده نگه داشته ایم، چون پیامبرمان، مهربانترین موجودی است که زمین به خودش دیده است و شاید چون اساساً از ظالمان بیزاریم، هر وقت مظلومی می بینیم، هیچ کاری هم نکنیم، دعایش می کنیم.

ما برای مردم دیگر کشورهای اسلامی دعا می کنیم. آنهایی که گوشت جلوی گلوله شده اند، آنهایی که حق نفس کشیدن ندارند، آنهایی که در محاصره ی غاصبانند. ما برای همه شان دل می سوزانیم و دعا می کنیم که روزی وضعشان تغییر کند حتی اگر شیعه نباشند.

من مانده ام که چرا ما مسلمانها – که شیعه های شناسنامه ای هم هستیم- برای آخرین حجت خدا دعا نمی کنیم. کمی فکر کنید! انسان زنده ای را می شناسید که به اندازه ی ایشان رنج و عذاب دیده باشد؟

امام حسین (علیه السلام) درباره ی حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه) فرمودند: «قائم این امّت نهمین نسل از فرزندان من است و اوست صاحب غیبت و او کسی است که در حالی که زنده است میراثش تقسیم می‏گردد.» (1)

حضرت مهدی (عج)، کسی است که از اولین روز امامت، با دشمنی کینه ورزان و حسودان رو به رو شد. حضرت سجاد (ع) می فرمایند: «گویا می‏بینم که جعفر کذّاب (عموی حضرت مهدی(عج))، سرکش زمانش را بر تفتیش امر ولیّ اللَّه و غایب در حفظ خدا و سرپرست حرم پدرش وادار می نماید، از روی جهل به ولادت او، و حرص بر کشتن او در صورت دسترسی به او، به خاطر طمع در ارث او که به ناحقّ آن را برای خود بگیرد.» (2)

سختی های امام زمان (عج)، در دوران غیبت ادامه می یابد و تا روزی که قیام می کنند، همچنان ادامه دارد. امام باقر  (ع) درباره ی زمان ظهور ایشان توضیح می دهند و می فرمایند که حضرت با تکیه بر خانه ی کعبه که به آن پناهنده شده اند، خطبه ای می خوانند و در انتها می گویند: «و شما را به حقّ خدا و به حقّ رسول او و حقّ من که حقّ قرابت و خویشاوندی با پیغمبر خدا (صلی الله علیه وآله) است، سوگند می‏دهم که ما را کمک کنید، و کسانی را که به ما ستم نمایند از ما دور سازید، زیرا که ما را ترساندند و به ما ستم نمودند و از شهر و فرزندانمان دربدر شدیم و مورد سرکشی قرار گرفته‏ایم.» (3)

همچنین روایت است از امام صادق (ع) که فرمودند: «قائم‏ (ع) پیش می‏آید، در حالی که اصحاب آن حضرت و مردم با وی هستند به نجف می‏رسد، آن‏گاه ارتش سفیانی علیه آن جناب از کوفه خروج می‏کند و آن روز چهارشنبه است، پس آن‏ها را دعوت و حقّش را مطالبه می‏نماید و به آنان اعلام می‏کند که مظلوم است ومی گوید: هر آن‏که درباره خدا با من محاجّه دارد من نزدیک‏ترین افراد به خدا هستم.» (4)

یادمان باشد، کمی هم برای پایان یافتن مظلومیتهای آقایمان دعا کنیم…

دعای این هفته:
شیخ طوسی روایت کرده است: مستحب است بعد از نماز عصر روز پنج شنبه تا آخر روز جمعه، اینگونه بر پیامبر (ص) صلوات فرستی:
«اللهم صلّ علی محمد و الِ محمدٍ و عجِّل فرَجَهم و أهلِک عَدُوَّهم مِنَ الجِنِّ و الانس من الاولین و الآخرین» (5)
(خدایا بر محمد و حاندان محمد درود فرست و در فرجشان تعجیل فرما و دشمنان آنان از جن و انس از اولین تا آخرین آنها، هلاک گردان)

 

پی نوشت:
۱٫ کمال الدین، ج ۱، ص ۳۱۷؛ به نقل از موسوی اصفهانی، محمد تقی، مکیال المکارم، ج ۱، ص ۱۵۵
۲٫ کمال الدین، ج ۱، ص ۳۲۰؛ به نقل از همان.
۳٫ بحار الانوار،۵۲، ص ۲۳۸؛ به نقل از همان، ص ۱۵۴
۴٫ همان، ص ۳۸۷؛ به نقل از همان، ص ۱۵۵
۵٫ مصباح المتهجد، ص ۲۶۵ و ۲۵۷؛ به نقل از عرض نیاز به درگاه بی نیاز، نشر موعود عصر، ۱۳۸۸، ص ۸۶
 
پ.میعاد

 

امام سجاد (ع) فرمودند: «حق کسى که به تو نیکى کرده، این است که از او تشکر کنى و نیکى اش را به زبان آورى و از او به خوبى یاد کنى و میان خود و خداى عزّوجلّ برایش خالصانه دعا کنى…» کسی را سراغ دارید که در حقتان بیشتر از امام عصر (عج) خوبی کرده باشد؟ قرار است در این مجموعه، شما را
 با نیکی های امام آشنا کنیم.

 

نظر دهيد