دلایل دعا برای امام زمان (عج) (۱5) : غیبت (+دانلود صوت)

دلایل دعا برای امام زمان (عج) (۱۵) : غیبت (+دانلود صوت)

دلایل دعا برای امام زمان (عج) (۱۵) : غیبت (+دانلود صوت)

doa-baraye-emam

اگر خدای ناکرده در میان آتش قرار بگیرید و در حال سوختن باشید، چه می کنید؟ بعد از اینکه تمام راه ها را برای خروج امتحان کردید و راهی نیافتید، شروع می کنید به کمک خواستن و فریاد زدن! همین موضوع است که باعث می شود ما برای فرج دعا کنیم؛ ما در میان آتشی گرفتار شده ایم که راه خروج آن را نمی دانیم، کسی باید از بیرون این آتش بیاید و راه نجات را نشانمان بدهد. کسی که آب خنکی به دستمان بدهد و بگوید: خوب شد فریاد زدی؛ وگرنه پیدایت نمی کردم.

می دانید چرا باید از دوران غیبت رهایی یابیم؟

۱٫ در غیبت، گمراه می شویم
روزی کسی، در دوران خلافت سه خلیفه ی اول، امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) را دید که در فکر فرو رفته و با انگشت روی زمین نقشی را ترسیم می کند. از ایشان پرسید: «یا امیرالمؤمنین! آیا میل به خلافت پیدا کرده ای؟» حضرت فرمودند: «خیر، به خدا سوگند که نه در آن و نه در امور دنیا هیچ روزی رغبت نداشته‏ام، ولی در فکر مولودی هستم که در پشت من است، یازدهمین فرزندم؛ او مهدی است. زمین را پر از عدل می‏کند، چنان‏ که از ستم و ظلم آکنده باشد. برای او حیرت و غیبتی است که در آن اقوامی گمراه و اقوام دیگری هدایت می‏شوند.» (1)

۲٫ گرفتار خشم خداوندیم
امام صادق (ع) فرمودند: «نزدیک‏ترین و پسندیده ‏ترین وضع بندگان نسبت به خداوند آن وقت است که حجّت خدا را نیابند و برای آن‏ها آشکار نشود، و از دیدگان ایشان پوشیده بماند که جایش را ندانند، و در عین حال بدانند که حجّتها و بیّنات الهی باطل نشده، پس در آن هنگام و هر صبح و شام منتظر فرج باشند، که شدیدترین خشم و غضب خداوند بر دشمنانش موقعی است که حجّت خود را از آنان مخفی بدارد و بر آنان آشکار نگردد. البته خداوند می داند که اولیای او در تردید واقع نمی‏شوند، و اگر می‏دانست که آن‏ها در شک می‏افتند، یک چشم برهم زدن حجّت خود را از آنان نهان نمی‏ساخت.» (2)

۳٫ در دوران ابتلا و آزمایشیم
امام رضا (ع)، فرمودند: «سوگند به خدا! آنچه چشم بدان دوخته اید، نخواهد شد تا این که آزمایش شوید و مؤمن و منافق ازهم جدا گردید و تا این که از شما باقی نماند مگر نادرترین نادرترین.» (3)

۴٫ امام از ما ناراضی است
حضرت حجت (عجل الله تعالی فرجه)، در نامه ای به شیخ مفید فرمودند: «و اگر شیعیان ما – که خداوند در اطاعتش آنان را یاری دهد-  در وفای پیمانی که از ایشان گرفته شده، مصمم و جدی باشند، نعمت دیدار ما از آنان به تاخیر نمی افتد و سعادت دیدار ما با معرفت کامل و راستین نسبت به ما سریعتر اتفاق می افتاد. پس تنها چیزی که ما را از آنان پوشیده می دارد، همانا چیزهای ناخوشایندی است که از آنها به ما می رسد و از آنان انتظار نمی رود.» (4)
همچنین از ایشان روایت شده است که فرمودند: «جاهلان شیعه و احمق های آنان و کسانی که دینشان [مانند] بال پشه ای است، ما را اذیت کرده اند.» (5)

۵٫ امام را نمی بینیم
امام صادق (ع) فرمودند: «مردم امامشان را نخواهند یافت. پس او با آنان در موسم حج حاضر می شود و ایشان را می بیند ولی آنها او را نمی بینند.» (6)

۶٫ رنج می کشیم
از اوضاع سخت غیبت، کم نشنیده اید. حتی اگر نشنیده باشید، در شرایط آن واقع شده اید. شرایطی که به قول رسول اکرم (صلی الله علیه و  آله): «…فروریختن دین به دنیاست و در آن وقت قلب مؤمن درونش آب می شود مثل آب شدن نمک در آب؛ زیرا منکرات را می بیند و قدرت جلوگیری و تغییر آن را ندارد. مؤمن در میان آنها با ترس و لرز راه می رود، که اگر حرف بزند، او را می خورند و اگر ساکت شود، دق مرگ می شود.» (7)

۷٫ امام در سختی و رنج است
دشمنی دشمنان از یک سو و آزار دوستان از سویی دیگر، موجب آزار و رنج امام است. علاوه بر آن، امام، در رنج و سختی، غربت و دوری به سر می برند. ظلم دشمنان امام به ایشان، ترس امام از جانشان ، بخشی از سختی های امام (ع)، است. از سوی دیگر، نگرانی های امام برای شیعیان ، نیز بر دردهای ایشان می افزاید. 

یکی از دلایلی که باید برای فرج امام و خودمان، دعا بخوانیم آن است که در دوران غیبتیم. ما در آتشیم؛ وقت فریاد زدن است!

دعای این هفته:
در ایام ماه رمضان، حتماً دعای افتتاح به گوشتان خورده است. حضرت صاحب الامر (ارواحنا له الفداء) خطاب به شیعیان در یکی از نامه های خود، نوشته اند: «این دعا را در تمام شبهای ماه مبارک رمضان بخوانید؛ زیرا فرشتگان به آن گوش می دهند و برای خواننده ی آن، طلب بخشش می کنند.» (8)
این دعا اینگونه آغاز می شود: «اللهم انّی اَفتَتحُ الثَّناءَ بِحَمدِک…»
(خدایا من ثناگویی تو را با ستایش و حمدت آغاز می کنم….)
این دعا با صدای سماواتی را از اینجا دانلود کنید:

musicicon
 
 
پی نوشت:
۱٫ کمال الدین و اتمام النعمه، ج ۱، ص ۲۹۸؛ به نقل از موسوی اصفهانی، محمد تقی، مکیال المکارم، نشر قائم (ع)، ج ۱، ص ۱۶۴
۲٫ همان، ج ۲، ص ۳۳۹؛ به نقل از همان، ص ۱۶۶
۳٫ به نقل از موسوی اصفهانی، محمد تقی، همان، ص ۱۷۱
۴٫ الاحتجاج طبرسی، ج ۲، ص ۳۲۵؛ به نقل از همان، ص ۱۷۳
۵٫ همان، ص ۲۸۹؛ به نقل از همان کتاب، ص ۹۸
۶٫ بحارالانوار، ج ۵۲، ص ۱۵۱؛ به نقل از همان، ص ۱۷۷
۷٫ الزام الناصب، ص۱۸۲؛ روزگار رهایی، ج۲، ص ۳۵۵
۸٫ زاد المعاد، ص ۱۱۰؛ به نقل از عرض نیاز به درگاه بی نیاز، موسسه ی موعود عصر (عج)، ۱۳۸۸، صص ۱۵۶- ۱۶۷

پ.میعاد

 

امام سجاد (ع) فرمودند: «حق کسى که به تو نیکى کرده، این است که از او تشکر کنى و نیکى اش را به زبان آورى و از او به خوبى یاد کنى و میان خود و خداى عزّوجلّ برایش خالصانه دعا کنى…» کسی را سراغ دارید که در حقتان بیشتر از امام عصر (عج) خوبی کرده باشد؟ قرار است در این مجموعه، شما را
 با نیکی های امام آشنا کنیم.

 

نظر دهيد