دلایل دعا برای امام زمان (عج) (8) : ترس امام

دلایل دعا برای امام زمان (عج) (۸) : ترس امام

دلایل دعا برای امام زمان (عج) (۸) : ترس امام

doa-baraye-emam

«همیشه در خطر بودن» چیزی است که شاید برای ما ایرانیان که در امنیت به سر می بریم، قابل درک نباشد. ولی اگر چند لحظه چشممان را ببندیم و در ذهنمان ترسیمش کنیم، شاید بتوانیم گوشه ای از حس اضطراب «در امان نبودن جان» را بفهمیم. این حس و حال را با این فکر در آمیزید: «لزوم حفظ جان آخرین حجت الهی»؛ تا بفهمید که امام زمانمان در چه حالی هستند.

حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه) از جانشان می ترسند؛ نه به همان دلیلی که ما از جانمان می ترسیم! ما از این می ترسیم که بمیریم و گرفتار اعمال ناپسندمان بشویم و در نهایت به دوزخ خشم خداوند بیفتیم. امّا امام پاک ما عاشق وصل دوست اند. امام عصر (عج) از جانشان می ترسند چرا که آخرین حجت خداوند در زمین هستند و اگر حجت در زمین نباشد، شیرازه ی هستی از هم فرو می پاشد.

این که گفتیم، شعر و تعارف نبود! فیض، روزی، جان، هستی و وجود مخلوقات عالم، وابسته به حجت زنده ی هر زمان است. اگر این حجت که واسطه ی رساندن این فیوضات به موجودات است در زمین نباشد، فیضی نمی رسد و در نتیجه، جهانی وجود نخواهد داشت.

امام رضا (علیه السلام) فرمودند: «لو خلت الارض طرفه عین من حجه لساخت باهلها» (1)

(اگر زمین به مقدار یک چشم بر هم نهادن خالى از حجت باشد، اهل خود را در کام خود فرو مى برد)

همذات پنداری کنیم!
تصور کنید که دشمنانی دارید نه فقط از جنس انسان و با محدودیتهای آنان؛ بلکه لشکری از انسانها و جنّیان. این دشمنان، شبانه روز در فکر سر به نیست کردن شما هستند. در هر جایی اگر بویی از شما به مشامشان برسد، برای یافتن شما اقدام می کنند. دوستان شما را به بهانه های مختلف می کشند، برای آنان نقشه می کشند و در پی آن هستند که در زمین نقشی از شما و دوستانتان باقی نماند. در چنین وضعیتی، شما ناچارید که از سرزمینی به سرزمین دیگر سفر کنید و هیچ رد پا و نشانه ای از خودتان به جا نگذارید. دائم نگران دوستانتان هستید و لحظه شماری می کنید که این لحظات نا امن و نابه سامان به زودی پایان بگیرد.

زراره، از یاران امام صادق (ع)، روایت می کند: شنیدم حضرت صادق‏ (ع) فرمود: «برای آن جوان پیش از قیامش غیبتی خواهد بود.» گفتم: چرا؟ فرمود: «می‏ترسد» – و به شکمش اشاره کرد – سپس فرمود: «ای زراره! و اوست منتظر و او است که در ولادتش شک می‏کنند. پس بعضی می‏گویند: پدرش بدون بازمانده از دنیا رفت. و بعضی از آن‏ها می‏گویند: در حالی که در شکم مادر بود پدرش فوت کرد، و بعضی می‏گویند: دو سال پیش از فوت پدرش متولد شد، مگر این‏که خداوند – عزّوجلّ – دوست دارد که شیعه را امتحان کند، پس در آن هنگام است که تشکیک و توهّم اهل باطل آغاز می‏شود.» (2)

امام باقر (ع) می فرمایند:  «در صاحب این امر چهار سنّت از چهار پیغمبر هست. سنّتی از موسی و سنّتی از عیسی و سنّتی از یوسف و سنّتی از محمد (صلی الله علیه وآله). امّا از موسی ترسان بودن، و امّا از یوسف زندان [غیبت]، و از عیسی این‏که گفته می‏شود مرده – در حالی که نمرده باشد -، و امّا از محمّد (ص) خروج و قیام با شمشیر.» (3)

همچنین امام صادق (ع) آیه ی ۲۱ سوره ی شعرا را قرائت کردند و فرمودند: هرگاه قائم قیام کند می گوید «پس آن هنگام از شما فرار کردم وقتی که از شما ترسیدم، پس خداوند به من حکمت آموخت و مرا از فرستادگان قرار داد.» (4)

به همین خاطر باید برای امام دعا کنیم: به خاطر حفظ جان امام که جانمان به آن وابسته است؛ به خاطر تعجیل در به سامان رسیدن اوضاع آن حضرت و اوضاع خودمان که به آن وابسته است؛ به خاطر به سرانجام رسیدن کار دوستان امام و باطل شدن کار دشمنان ایشان! ما به امام خیلی مدیونیم؛ او به خاطر حفظ جهان به سختی افتاده است!

دعای این هفته:
امام صادق (ع) به زراره یار با وفای خویش یاد داد که در زمان غیبت این دعا را زیاد بخواند:

«اَللَّهُمَّ عَرِّفْنِی نَفْسَکَ فَإِنَّکَ إِنْ لَمْ تُعَرِّفْنِی نَفْسَکَ لَمْ أَعْرِفْ نَبِیَّکَ؛ اَللَّهُمَّ عَرِّفْنِی رَسُولَکَ، فَإِنَّکَ إِنْ لَمْ تُعَرِّفْنِی رَسُولَکَ لَمْ أعْرِفْ حُجَّتَکَ؛ اَللَّهُمَ عَرِّفْنِی حُجَّتَکَ، فَإِنَّکَ إِنْ لَمْ تُعَرِّفْنِی حُجَّتَکَ ضَلَلْتُ عَنْ دِینِی»؛ (۵)

پروردگارا! تو خود را به من بشناسان، اگر خودت را به من نشناسانده بودی پیامبرت را نمی‏شناختم. پروردگارا! تو رسولت را به من بشناسان که اگر رسول خود را به من معرفی نمی‏کردی حجّت تو را نمی‏شناختم. پروردگارا! حجّت خودت را به من بشناسان که اگر حجّتت را به من نمی‏شناساندی از دین خود گمراه بودم.

 

پی نوشت:
۱٫ علل الشرایع : ص ۱۹۹ و عیون الاءخبار: ص ۲۱۲
۲٫ کلینی، کافی، ج ۱، ص ۳۳۷؛ به نقل از موسوی اصفهانی، محمد تقی، مکیال المکارم، ج ۱، ص ۱۵۵
۳٫  شیخ صدوق، کمال الدین، ج ۱، ص ۳۲۶؛ به نقل از همان منبع، ص ۱۵۷
۴٫ همان، ص ۳۲۸؛ به نقل از همان منبع.
۵٫ کلینی، کافی، ج ۱، ص ۳۳۷؛ به نقل از همان منبع، ص ۱۵۵
 

پ.میعاد

 
 

امام سجاد (ع) فرمودند: «حق کسى که به تو نیکى کرده، این است که از او تشکر کنى و نیکى اش را به زبان آورى و از او به خوبى یاد کنى و میان خود و خداى عزّوجلّ برایش خالصانه دعا کنى…» کسی را سراغ دارید که در حقتان بیشتر از امام عصر (عج) خوبی کرده باشد؟ قرار است در این مجموعه، شما را با نیکی های امام آشنا کنیم.

 

نظر دهيد