دلایل دعا برای امام زمان (عج) (1) : اجابت دعا

دلایل دعا برای امام زمان (عج) (۱) : اجابت دعا

دلایل دعا برای امام زمان (عج) (۱) : اجابت دعا

doa-baraye-emam

 

شما مستجاب الدعوه هستید! یعنی هر چه دعا می کنید، مستجاب می شود و یا در پرونده ی شما ذخیره می گردد و اجر آن در قیامت با پروردگار عالمیان است. درباره ی «صلوات» که حتماً مستجاب می شود، صحبت نمی کنیم؛ آیا می دانستید که تک تک شیعیان مستجاب الدعوه هستند؟

اگر بفهمید که استجابت دعایتان، به برکت امام زمان (عجل الله تعالی فرجه) است، چگونه با ایشان برخورد خواهید کرد؟

امام سجاد (علیه السلام) در حقوق فرد نیکوکار فرمودند: «حق کسى که به تو نیکى کرده، این است که از او تشکر کنى و نیکى اش را به زبان آورى و از او به خوبى یاد کنى و میان خود و خداى عزّوجلّ برایش خالصانه دعا کنى، هرگاه چنین کردى بى گمان در پنهان و آشکار از او تشکر کرده اى. سپس اگر روزى توانستى نیکى او را جبران کنى، جبران کن.» (1) براستی چه نعمتی بالاتر از اینکه به برکت آقای ما، دعا ما را می خرند؟ نیکی بالاتر از این؟

اینکه امام واسطه ی استجابت دعای ماست از حدیثی مشخص می شود:

امام باقر (ع) می فرمایند: «رسول خدا – صلی الله علیه و آله- به امیرالمؤمنین علی(‏ع) فرمود: آنچه بر تو دیکته می‏کنم بنویس. علی‏(ع) عرضه داشت: ای پیامبر خدا! آیا می‏ترسی فراموش کنم؟ فرمود: نمی‏ترسم فراموش کنی، من از خداوند خواسته ‏ام که تو را حفظ کند و فراموشت ننماید، ولی برای شریکانت بنویس. عرضه داشت: شرکای من چه کسانی هستند؟ فرمود: امامان از فرزندان تو که خداوند به سبب آنان بر امّت من باران می ‏فرستد و به سبب آنان دعای ایشان را مستجاب می ‏کند و به سبب آنان بلا را از آنها دور می‏سازد و به سبب آنان رحمت از آسمان نازل می‏شود و این نخستین آنان است – به امام حسن‏ (ع) اشاره کرد – سپس به امام حسین‏ (ع) اشاره کرد و فرمود: امامان از فرزندان تواند.» (2)

دعای هفته
از همین امروز، به خودمان قول بدهیم که بعد از هر نماز، اوّل برای امام عصر خودمان دعا کنیم. ما وظیفه داریم که برای امام دعا کنیم و دعا برای امام، محدود به دعا برای فرج نمی شود.

دعا برای سلامتی امام از گزند دشمنان، حوادث و بلایا، دعا برای استجابت دعای امام، دعا برای شیعیان و دوستان امام، از جمله مواردی است که در این زمینه سفارش شده است. (۳)

به خاطر وجود چنین وظیفه ای، در پایان این بخش، تحت عنوان دعای هفته، دعایی را به شما معرفی می کنیم تا هم با مضامین دعا برای امام آشنا شوید و هم به طور عملی برای ایشان دعا کنید. ان شاء الله.

ذکر این هفته: «اللهم عجّل لولیّکَ الفَرَج و العافیهَ و النَّصر»

 

پی نوشت:
۱٫ حیدری نراقی، علی محمد، رساله ی حقوق امام سجاد (علیه السلام)، نشر مهدی نراقی، ۱۳۸۹، ص ۳۳۵
۲٫ بصائر الدرجات، ص ۱۶۷؛ به نقل از موسوی اصفهانی، محمد تقی، مکیال المکارم، ج ۱، نشر مسجد مقدس جمکران، ۱۳۸۵، ص ۸۷
۳٫ موسوی اصفهانی، محمد تقی، مکیال المکارم، ج ۲، صص ۸۱- ۹۵

پ.میعاد

 
 

امام سجاد (ع) فرمودند: «حق کسى که به تو نیکى کرده، این است که از او تشکر کنى و نیکى اش را به زبان آورى و از او به خوبى یاد کنى و میان خود و خداى عزّوجلّ برایش خالصانه دعا کنى…» کسی را سراغ دارید که در حقتان بیشتر از امام عصر (عج) خوبی کرده باشد؟ قرار است در این مجموعه، شما را با نیکی های امام آشنا کنیم.

نظر دهيد