دانستنی هایی درباره نبی رحمت (ص) و رحلتشان (2)

دانستنی هایی درباره نبی رحمت (ص) و رحلتشان (۲)

دانستنی هایی درباره نبی رحمت (ص) و رحلتشان (۲)

10998

شمه ای از سیره پیامبر اعظم صلی‏ الله‏ علیه‏ و‏آله وسلم

درباره سیره رسول گرامی اسلام صلی‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم چنین نقل کرده‏اند که آن حضرت، همواره با اهل خانه خود در کارهای خانه شرکت می‏کرد، گوسفندان را می‏دوشید، جامه و کفش خود را می‏دوخت، با خادمش گندم آسیاب می‏کرد و خمیر می‏نمود، و همواره با نیازمندان هم نشینی می‏نمود و با آن‏ها غذا می‏خورد.
صورت ظاهری آن حضرت با دیگر مردمان تفاوتی نداشت و از این رو، وقتی در جمعی می‏نشست، گاه کسی می‏آمد و می‏پرسید: کدام یک از شما محمد صلی‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم هستید؟! آن گاه اصحاب، پیامبر خدا را به او نشان می‏دادند. آری، آن چه پیامبر خدا صلی‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم را از دیگران متمایز می‏کرد، همان روح بلند، لطیف و ملکوتی ایشان بود، نه وضعیت ظاهری شان.
اهمیت کار و تلاش

در سیره پیامبر اکرم صلی‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم ، فعالیت‏های اقتصادی افراد، ارزش بالایی داشت. آن حضرت، کارگران و تولیدگنندگان عرصه اقتصادی را چنان تشویق می‏کرد که در طول تاریخ جوامع بشری، هیچ فرقه و مذهبی چنین جایگاهی برای این گروه قائل نشده است. انس بن مالک می‏گوید: هنگامی که پیامبر خدا صلی‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم از جنگ تبوک برمی‏گشت، سعد انصاری، یکی از کارگران مدینه به استقبال آن حضرت آمد. وقتی رسول اللّه‏ صلی‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم با او دست داد، لمس دست‏های زِبْر و خشن مرد انصاری، حضرت را تحت تأثیر قرار داد. برای همین، از او پرسید: چرا دست‏های تو این چنین خشن می‏باشد؟! عرضه داشت: یا رسول اللّه‏، این خشونت و زبری، بر اثر کار با بیل و طناب است که به وسیله آن‏ها، مخارج خود و خانواده‏ام را تأمین کنم. پس پیامبر خدا صلی‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم دست او را بوسیده و فرمودند: «این دستی است که آتش جهنم آن را لمس نخواهد کرد».
نرمی در عین صلابت

رسول گرامی اسلام صلی‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم همواره در مسایل شخصی و مربوط به خود آن حضرت، ملایم و با گذشت بود؛ ولی در مسایل عمومی و حریم قانون، دیگر گذشت و ملایمت نمی‏نمود. برای مثال، پس از فتح مکه و پیروزی بر قریش رسول خدا صلی‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم ، تمام بدی‏هایی را که قریش در طول بیست سال درباره او مرتکب شده بودند، نادیده گرفت و همه را یک‏جا بخشید و حتی توبه وحشی، قاتل حمزه، عموی گرامی خویش را پذیرفت؛ ولی در همان فتح مکه، وقتی زنی به نام بنی مخزوم، مرتکب سرقت شد و جرمش محرز گردید، رسول خدا صلی‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم بدون ملاحظه اشرافی بودن خاندان او، دستور داد حکم خدا درباره آن زن اجرا شود و فرمودند: «چه جای شفاعت؟ مگر قانون خدا را می‏توان به خاطر افراد تعطیل کرد؟»
پیامبر خدا صلی‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم در کنار مردم

هنگامی که مسجد قبا، نخستین مسجد در تاریخ اسلام ساخته می‏شد، حضرت خاتم الانبیا صلی‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم هم دوش مسلمانان کار می‏کرد. آن حضرت سنگ‏های کوچک و بزرگ را برمی‏داشت و آن‏ها را بغل می‏نمود و حمل می‏کرد، به طوری که گرد و خاک سنگ‏ها بر لباس حضرت می‏نشست. گاهی مردی از اصحاب به نزد ایشان می‏آمد و التماس می‏کرد که: یا رسول اللّه‏، پدر و مادرم فدای تو باد! اجازه بده سنگ را من بردارم و به جای شما کار کنم، رسول خدا صلی‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم می‏فرمودند: «نه، تو هم سنگ دیگری بردار» و بدین شکل، همواره در فعالیت‏های اجتماعی و عبادی، دوشادوش مردم تلاش و کوشش می‏کرد و هیچ گاه از جامعه و مردم به دور نبود.
معاشرت پیامبر خدا صلی‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم

پیامبر خدا صلی‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم در هم نشینی با مردم، بسیار مهربان و گشاده رو بودند و در سلام کردن، بر همگان حتی کودکان و بردگان پیشی می‏گرفتند. ایشان پای خود را در مقابل هیچ کس دراز نمی‏کردند و در حضور کسی، به جایی تکیه نمی‏زدند و غالبا دو زانو می‏نشستند. در مجالس دائره‏وار می‏نشستند تا مجلس بالا و پایین نداشته باشد و همه جایگاه مساوی داشته باشند. از اصحاب و یارانشان دلجویی می‏نمودند و اگرسه روز یکی از اصحابشان را نمی‏دیدند، سراغش را می‏گرفتند، اگر مریض بود از او عیادت می‏کردند و اگر گرفتاری داشت، به کمکش می‏شتافتند. در مجالس، نگاه‏های خویش را در میان جمع تقسیم می‏کردند. از این که بنشینند و دیگران خدمت کنند، تنفّر داشتند و از جا برمی‏خاستند و در کارها شرکت می‏کردند و همواره می‏گفتند: «خداوند کراهت دارد بنده‏ای را ببیند که برای خود نسبت به دیگران امتیازی قایل شده است».
آداب غذا خوردن

«عمربن ابی سلمه» می‏گوید: به خدمت رسول خدا صلی‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم شرفیاب شدم و نزد او غذایی حاضر بود، فرمودند: «پسرم جلو بیا و بسم اللّه‏ بگو و با دست راست غذا بخور و همیشه از قسمتی که در طرف تو قرار دارد بخور». «ابوسعید خدری» نیز که یکی دیگر از اصحاب آن حضرت است می‏گوید: رسول گرامی اسلام صلی‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم پس از صرف غذا می‏فرمودند: «ستایش خدای را که به ما خورانید و نوشانید». هم چنین در فرمایشی از رسول خدا صلی‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم آمده است: «خداوند متعال از بنده‏ای راضی است که غذایی بخورد یا آبی بنوشد و در پی آن، او را سپاس کند و ستایش گوید».
اهمیت نماز

بعضی از زنان پیامبر خدا صلی‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم درباره اهتمام حضرت به نماز، می‏گویند: ما با پیامبر خدا صلی‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم سخن می‏گفتیم و ایشان با ما سخن می‏گفتند. اما هنگامی که وقت نماز فرا می‏رسید، به یک‏باره حالت پیغمبر عوض می‏شد و رنگ از رخساره‏شان می‏پرید و گویی او ما را نمی‏شناخت و ما او را نمی‏شناختیم و می‏فرمودند: «هنگام ادای امانت الهی فرا رسید».
عبادت و نیایش پیامبر صلی‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم

امام سجاد علیه‏السلام درباره عبادت جد بزرگوارشان رسول گرامی اسلام صلی‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم چنین می‏فرماید: جد من رسول خدا صلی‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم با آن که خداوند گذشته و آینده او را بخشوده و آمرزیده بود، کوشش و تلاش بسیاری در انجام عبادات داشت، تا آن جا که ساق و قدم مبارکش ورم کرد. برخی به ایشان گفتند: یا رسول اللّه‏، آیا این طور عمل می‏کنی، در حالی که خداوند گذشته و آینده ات را آمرزیده است؟! آن حضرت در پاسخ آنها فرمودند: «آیا بنده شاکر و سپاس گزار خدا نباشم».
امام حسین علیه‏السلام نیز می‏فرمایند: «رسول خدا صلی‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم در هنگام نیایش و دعا، دست‏های خود را همچون مستمندی که غذا می‏طلبد، بالا می‏برد».
اهمیت تعلیم و تربیت

روزی از روزها رسول خدا صلی‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم وارد مسجد گردید، چشمش به دو اجتماع افتاد که یکی از آن‏ها مشغول عبادت و ذکر خدا بودند و اجتماع دیگر به تعلیم و تعلم می‏پرداختند. حضرت از دیدن این دو اجتماع، مسرور و خرسند شدند و به همراهانشان فرمودند: «هر دو اجتماع، کار نیک نموده و بر خیر و سعادت هستند؛ لکن من برای دانا کردن مردم فرستاده شده‏ام». پس آن حضرت به اجتماعی که به تعلیم و تعلّم مشغول بودند، نزدیک شد و در حلقه آنان نشست.
دیوانه واقعی

امیرمؤمنان علیه‏السلام می‏فرماید: روزی با رسول خدا صلی‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم از کنار جمعی می‏گذشتیم، پیامبر پرسید: شمابرای چه گرد هم جمع شده‏اید؟! عرض کردند: یا رسول اللّه‏، مرد دیوانه‏ای این‏جاست که ما برای دیدن او این جا گرد آمده‏ایم. پیامبر فرمودند: این دیوانه نیست، بلکه بیمار است، آن‏گاه فرمودند: دوست دارید دیوانه واقعی را بشناسید؟ عرض کردند: آری، یا رسول‏اللّه‏. پیامبر اسلام صلی‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم فرمودند: «دیوانه آن است که از روی تکبر و غرور راه می‏رود و با گوشه چشمش نگاه می‏کند و شانه‏های خود را از سر بزرگی تکان می‏دهد و با آن که گناه خدا را انجام می‏دهد، آرزوی بهشت دارد. مردم از شرّش آسوده نیستند و به خیرش امیدی نیست. آری، دیوانه واقعی چنین فردی است، نه این مرد که بیمار و گرفتار است».
زنی که نصف اجر شهید را دارد

چنین نقل شده است که مردی به حضور پیامبر خدا صلی‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم شرفیاب شد و عرض کرد: یا رسول اللّه‏، زنی دارم که هر وقت می‏خواهم از منزل بیرون روم، مرا بدرقه می‏کند و هر وقت می‏خواهم وارد منزل شوم، به استقبالم می‏آید. هر گاه غمگین باشم، به من می‏گوید: اگر غم تو برای دنیا یا مال دنیاست که خداوند روزی دهنده بندگان است و اگر غم تو برای امر آخرت است، خداوند غم تو را برای آخرت زیاد کند تا از آتش جهنم خلاص شوی.
در این هنگام پیامبر خدا صلی‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم فرمودند: «خداوند متعال کارگزارانی دارد و این زن از کارگزاران خداوند است و برای او نصف اجر شهید است».
نگرانی رسول خدا صلی‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم

یکی از نگرانی‏های مهم رسول گرامی اسلام صلی‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم راجع به امت خویش، پیروی از هوای نفس و در سر پروراندن آرزوهای دور و دراز بود. حضرت در موارد متعدد، این مهم را به مردم گوشزد می‏نمود؛ چرا که نتیجه طبیعی این دو بیماری اخلاقی، دور شدن از حق و فراموش کردن قیامت است و همین برای سقوط یک فرد یا یک امت کافی است. پیامبر اکرم صلی‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم در این باره می‏فرماید: «آن چه بیش از هر چیز بر شما بیم دارم، پیروی از هوای نفس و آرزوی دراز است؛ هواپرستی [آدمی را] از حق باز می‏دارد و آرزوی دراز، آخرت را از یاد انسان می‏برد».
برحذر بودن از منافقان

نفاق، هم زبانی و همراهی دروغین افرادی با امت اسلام است که در دل هیچ عقیده‏ای به مبانی اسلامی نداشته و با زبان بازی ظاهری، خود را در داخل نیروهای خودی جا می‏دهند تا از پشت ضربه زنند. رسول گرامی اسلام صلی‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم که خود در دوران حکومت خویش به شدت با پدیده منافقین مواجه بود، بارها به مسلمانان هشدار می‏داد که خود را از خطر منافقین ایمن ندانند. آن حضرت دراین باره می‏فرماید: «از منافق شیرین‏زبان بر شما بیمناکم که حرف‏هایش برایتان آشناست، ولی عمل و رفتارش به گونه‏ای است که آن را نمی‏شناسید».
اهمیت حقوق همسایگان

امام صادق علیه‏السلام می‏فرماید: مردی از انصار نزد رسول اکرم صلی‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم آمد و عرض کرد: خانه‏ای خریده‏ام و نزدیک‏ترین همسایه‏ام کسی است که به خیرش امیدی ندارم و از شرش هم مصون نیستم. پس رسول خدا صلی‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم به امیرمؤمنان علیه‏السلام و ابوذر فرمود که در مسجد فریاد بزنید: «کسی که همسایه او از شرش در امان نیست، ایمان ندارد». پس سه بار این مطلب را گفتند و بعد از آن، رسول خدا صلی‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم با دست مبارک خود اشاره کردند و فرمودند: «تا چهل خانه از پس و پیش و راست و چپ، همسایه محسوب می‏شود».
بوسیدن کودکان

پدری که کودکش را می‏بوسد، بدین وسیله به او اظهار علاقه می‏کند و به کودکش احساس آرامش، امید و شادمانی می‏دهد. ابن عباس یکی از یاران رسول خدا صلی‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم می‏گوید: «من نزد پیامبر صلی‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم بودم که بر زانوی چپ خود، فرزندش ابراهیم را نشانده بود و بر زانوی راست، حسین علیه‏السلام را. آن حضرت گاه حسین را می‏بوسید و گاهی ابراهیم را و این گونه به آن‏ها ابراز علاقه می‏کرد». هم چنین نقل شده است که روزی مردی نزد پیامبر خدا صلی‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم آمد و گفت: ده فرزند دارم که تا کنون هیچ یک از ایشان را نبوسیده‏ام. همین که او از نزد رسول خدا صلی‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم دور شد، آن حضرت فرمودند: «این مرد از نظر من از دوزخیان است».
دوری از آرزوهای بلند

رسول گرامی اسلام صلی‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم به یکی از اصحاب خویش به نام ابن مسعود چنین فرمودند: «ابن مسعود، بترس از روزی که نامه اعمال مردم منتشر می‏شود؛ که در آن هنگام خلافکاران رسوا خواهند شد. خداوند متعال درباره آن روز می‏فرمایند: و ما ترازوهای عدل را برای روز قیامت قرار خواهیم داد و در آن روز، هر کس پاداش عمل خویش را می‏برد و به هیچ کس ظلم و ستمی نمی‏شود. آن گاه در ادامه به ابن مسعود فرمودند: «خود را به درهم و دینار و شهوات و لذت‏های دنیا و آرزوهای دراز مشغول نکن».
چهار سؤال اساسی

پیامبر اکرم صلی‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم فرمودند: «در روز قیامت، انسان قدم از قدم برنمی دارد تا به چهار سؤال پاسخ دهد: از عمرش که آن را در چه راهی گذرانده، و از مالش که از کجا فراهم آورده و در کجا صرف کرده، از علمش که چگونه به آن عمل کرده و از محبت و دوستی ما اهل‏بیت».
حفظ زبان

نقل شده است که مردی به خدمت پیامبر خدا صلی‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم آمد و عرض کرد؟ یا رسول اللّه‏، مرا نصیحت کن. حضرت فرمودند: زبانت را نگهدار. دوباره گفت: یا رسول اللّه‏، مرا نصیحت کن، رسول خدا صلی‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم فرمودند: زبانت را نگهدار، مرد درخواست خود را برای سومین بار بیان کرد و باز همان جواب را از پیامبر شنید، آن گاه آن حضرت فرمودند: «وای بر تو! آیا مردم را چیزی جز گفتارهای ناشایست آنان به صورت در آتش می‏اندازد؟!».
پند پیامبر صلی‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم به ابوذر

روزی از روزها، پیامبر خدا صلی‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم به ابوذر غفاری که یکی از نزدیک‏ترین یارانش بود، چنین فرمودند: «محبت مال و جاه دنیا، بیشتر به دین انسان آسیب می‏رساند، از دو گرگ گرسنه‏ای که شب هنگام در رمه‏ای وارد شوند و تا صبح غارت کنند. قطعا این دو گرگ چیزی از گوسفندان را باقی نخواهند گذاشت. محبت مال و جاه نیز دو گرگی هستند که در شب تار غفلت و جهالت، انسان را چنین غارت می‏کنند و هنگامی که پرده‏های غفلت کنار رود، آدمی از خواب غفلت بیدار می‏شود و خواهد فهمید که این دو چه ضررهایی به دین او رسانده‏اند».
ثواب نشستن در مسجد

رسول خدا صلی‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم به ابوذر فرمودند: «ای ابوذر، تا وقتی که در مسجد نشسته‏ای، خداوند در هر نفس کشیدنت یک درجه در بهشت به تو عطا می‏کند و ملائکه بر تو درود می‏فرستند و با هر نفس که می‏کشی، دو حسنه برای تو نوشته می‏شود و ده بدی از نامه عملت پاک می‏گردد».
بدترین مردم

رسول خدا صلی‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم فرمودند: «هر که دوست دارد عزیزترین مردم باشد، باید از خدا بترسد، و هر که دوست دارد قوی‏ترین مردم باشد، باید بر خدا توکل کند، و هر که دوست دارد توانگرترین مردم باشد، باید به آن چه در دست خداست، مطمئن‏تر باشد از آن چه در دست خود اوست». آن گاه پیامبر در ادامه فرمودند: آیا شما را به بدترین مردم خبر ندهم؟ گفتند: آری ای رسول خدا صلی‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم . حضرت فرمودند: «کسی که به دیگران چیزی نمی‏دهد و بنده‏اش را تازیانه بزند». آن گاه فرمودند: آیا شما را به بدتر از این آگاه کنم؟ گفتند: آری. پیامبر فرمودند: «کسی که لغزش را قبول نمی‏کند و معذرت را نمی‏پذیرد». سپس فرمودند: آیا شما را به بدتر از این خبر ندهم؟ گفتند: آری. فرمودند: «کسی که امید خیرش نمی‏رود و از شرش ایمن نیستند». سپس فرمودند: آیا شما را به بدتر از این آگاه نگردانم؟! گفتند: آری. حضرت فرمودند: «آن که مردم را دشمن می‏دارد و مردم هم او را دشمن می‏دارند».
سفارش درباره ثقلین

پیامبر خدا صلی‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم در آخرین روزهای حیات پربرکت خود، با وجود بیماری شدید، در حالی که دستی بر شانه علی علیه‏السلام گذاشته بودند، به مسجد رفتند و برای آخرین بار سفارش‏هایی به مردم کردند. در بخشی از سخنان آن حضرت چنین آمده است: «ای مردم، من دو امانت گران‏بها در میان شما قرار می‏دهم و این دو هرگز از هم جدا نخواهند شد تا روز قیامت در کنار حوض کوثر بر من وارد شوند. این دو امانت گران‏بها، یکی قرآن است و دیگری اهل‏بیت و عترت من؛ از آن‏ها پیشی نگیرید که دچار پراکندگی می‏شوید و از آن‏ها کوتاهی نکنید که به هلاکت می‏افتید و به آن‏ها نیاموزید که ایشان از شما داناترند».
پیامبر اسلام صلی‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم در کلام امام راحل

بنیان گذار کبیر انقلاب، حضرت امام خمینی رحمت ‏الله علیه در فرمایشاتی درباره فعالیت‏های اجتماعی و سیاسی پیامبر گرامی اسلام صلی‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم چنین می‏فرمایند: «پیغمبر اکرم صلی‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم در عین حالی که وظایف شخصی خودش را به جا می‏آورد و خلوت‏ها با خدای تبارک و تعالی داشت، تشکیل حکومت داد و به انحای عالم برای دعوت، آدم فرستاد و مردم را دعوت کرد به دیانت، و دعوت کردند بعد به اجتماع. این طور نبود که بنای او این باشد که بنشیند توی خانه و ذکر بگوید. ذکر می‏گفت، لکن همان ذکر هم خودسازی بود. دعا می‏کرد، ولی همان دعا، هم خودسازی و هم مردم‏سازی بود و مردم را تجهیز می‏کرد برای مقاومت. تمام ادعیه‏ای که در لسان او و ائمه مسلمین واقع شده است، تمام این ادعیه دعوت به معنویات است و از راه دعوت معنویات، تمام مسائل مسلمین اصلاح می‏شود».
پیامبر اسلام صلی‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم در کلام مقام معظم رهبری

مقام معظم رهبری، حضرت آیت‏اللّه‏ خامنه‏ای در سخنانی درباره شخصیت والای رسول گرامی اسلام صلی‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم چنین می‏فرمایند: «نبیّ مکرّم اسلام، جدای از خصوصیات معنوی و نورانیّت و اتصال به غیب و آن مراتب و درجاتی که امثال بنده از فهمیدن آن‏ها هم حتی قاصر هستیم، از لحاظ شخصیت انسانی و بشری، یک انسان فوق‏العاده طراز اول و بی‏نظیر است». ایشان در جای دیگری می‏فرمایند: «ایشان یک شخصیت عظیم و با ظرفیت بی‏نهایت و با خلق و رفتار و کردار بی‏نظیر در صدر سلسله انبیا و اولیا قرار گرفته است… ما باید به پیامبر اقتدا و تأسّی کنیم. نه فقط در چند رکعت نماز خواندن، در رفتارمان، در گفتارمان، در معاشرت و معامله‏مان هم باید به او اقتدا کنیم. پس باید او را بشناسیم. خدای متعال شخصیت روحی و اخلاقی آن بزرگوار را در ظرفی تربیت کرد و به وجود آورد که بتواند آن بار عظیم امانت را بر دوش حمل کند».
پیامهایی در ارتباط با رحلت رسول اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم)

رحلت جانگداز

ای رسول حق از رحلت تو چه بگوییم و چه بنویسیم که براستی وصف این غم بزرگ، این رحلت جانگداز و وصف این مصیبت کبری و داهیه عظمی در توان کدامین قلم و کدامین بیان است؟
لحظات سنگین و اندوهناک

آسمان بر بام خانه پیامبر منتظر است، انگار که کواکب از حرکت باز ایستاده‏اند و زمین دیگر نمی‏چرخد، در این لحظات سنگین و اندوهناک گویی این محمد نیست که از دار دنیا می‏رود بلکه کل انبیا و پیامبران هستند که از این جهان می‏روند.
غم او

اینک او امتش را تنها می‏گذارد و از این سرای فانی به سرای باقی می‏شتابد، او از رفتن غم ندارد، اندوه از رحلت و ترک این جهان خاکی ندارد. اگر غمی و اندوهی بر سینه‏اش سنگینی می‏کند ناراحتی و بی‏تابی از برای امت نوپایی است که یک مکتب الهی را پذیرفته است و به همین خاطر در مقابل دشمنان داخلی و خارجی زیادی قرار گرفته است. غمش غم امتی است که باید حرکتش را به سوی اللّه یک لحظه متوقّف نسازد. چه رنجها که برای این حرکت متحمل نگشت و چه حرفها که از دوست و دشمن نشنید، اگر در دل همیشه به یاد و فکر امت بود بخاطر عشقی بود که به خدای امّت داشت.
پدر مهربان

اینک «پدری مهربان» از دنیا می‏رود، پدری بی‏مانند جهان را ترک می‏گوید و آنگاه که بی‏تابی و بی‏قراری دخترش را نظاره می‏کند خطاب به او چنین می‏فرماید: «فاطمه عزیزم، غصه به خود راه مده که تو اوّلین کسی هستی که به دیدار من می‏شتابی.
پیامبراعظم (صلی الله علیه و آله و سلم)، پیشاهنگ انقلابی انسانی

پیامبر گرامی اسلام(صلی الله علیه و آله و سلم) پیشاهنگ انقلابی انسانی بود تا بندگان حتی زبونان و مترودان از رحمت الهی، بار دیگر بتوانند به مقام قرب و اتصال با ملکوت دست یابند.
اخلاق حسنه

حضرت محمد(صلی الله علیه و آله و سلم) با اخلاق حسنه و خوی الهی گونه خویش، قوم وحشی و عصیان‏گر آن زمان را از آتش جهالت و هلاکت رهانید و به آنها عزّت و کرامت انسانی را آموخت.
ساده زیستی

یکی از وجوه مهم شخصیتی پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) ساده زیستی آن حضرت است. پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) با زندگی ساده و بی تکلّف خود، الگویی تمام برای همه رهروان هستند که می‏کوشند از گذرگاه دنیا سبکبال به سوی آخرت گام بردارند.
منادی آزادی

اسلام دین آزادی و آزادی خواهی است. آزادی انسانها از قیود بندهای بندگی و بردگی شیطان و دیگر انسانها و رسول راستین اسلام، بزرگترین منادی آزادی و آزادی خواهی برای رهایی و رستگاری بشر بود.
پیامبر رحمت

حضرت محمد(صلی الله علیه و آله و سلم) پیامبر رحمت و رأفت است. ایشان با عطوفت و بلند نظری، احکام و مبانی شریعت نبوی را به شیوه‏های پسندیده و در عین حال، متین و محکم بیان نمودند و در ترویج و نشر معارف حقه دین و هدایت آن به بهترین نحو ممکن اقدام کردند.
سرچشمه خوبیها

سرچشمه خوبیها و حقانیتها، عدالت است و عدالت در ذات و جوهره نبی اکرم اسلام می‏درخشد. ایشان نه تنها خود در نگرشهای اجتماعی و امور حکومتی، قسط و عدل را عملاً پیاده کردند بلکه جانشین عدالت‏گستری را همچون علی(علیه السلام) در دامن خویش پروراندند.
حکمت پرچمدار آیین شریعت

تمدن اسلامی از یکسو با قدمت غرورانگیز خود و از سوی دیگر با جامعیتی که دارد همچنان به عنوان یکی از درخشان‏ترین تمدنهای انسانی مطرح و پاسخگوی نیازهای بشریت است و این میسور نبوده است مگر با ایمان مستحکم و حکمت و تفکّر بلند پرچمدار آیین شریعت، یعنی حضرت محمد(صلی الله علیه و آله و سلم) .
محمد امین

امانتداری از معدود خصایص است که بیشترین بار مسئولیت را بر عهده آدمی می‏نهد. به عبارتی دیگر، امانتداری، مسئولیتی سنگین است که به خودسازی و اراده‏ای قوی نیازمند است و حضرت رسول صلوات الله علیه و آله موصوف به این صفت بزرگ بوده و همواره در میان مردم روزگار خود به محمد امین اشتهار داشته‏اند.
چراغ همیشه روشن

رحلت پیامبر گرامی اسلام(صلی الله علیه و آله و سلم) اگر چه صدمات جبران ناپذیری را بر پیکره جامعه تحمیل کرد اما چراغی را که ایشان برافروختند هیچگاه به خاموشی نگرایید و هرگز راهی را که در پیش گرفته بودند از میان نرفت. براستی پیامبر چراغ همیشه روشن تاریخند.
انگیزه های غرب در توهین به پیامبر اعظم«صلی الله علیه و آله و سلم»

گسترش روز افزون باورهای دینی، توجه به نیازمندی های روحی و گرایش به سوی معنویت از یکسو، موفقیت اسلام در پاسخ گوئی به نیازمندی های جدید انسان غربی از سوی دیگر، بزرگترین چالش فراروی نظام های سیاسی مبتنی بر آموزه های لیبرالیسم و سرمایه محور غرب است. عجز از رویاروئی های ایدئولوژیک و ضعف در پاسخگوئی به نیازمندیهای زمان، حامیان دولتی مکاتب انسان ساخته غربی را برآن داشته است تا با در اختیار گرفتن رسانه های گروهی، جنگ روانی جدیدی را به راه اندازند تا افکار عمومی علیه باورها و آموزه های اسلامی ساماندهی شده و تصمیم گیری های سیاسی علیه مسلمانان را امکانپذیر نماید.
به نظر می رسد چاپ کاریکاتور های موهن از رسول اعظم«ص»، تخریب بارگاه ملکوتی امامین عسکریین«ع»، صحبت های متعصبانه پاپ بندیکت شانزدهم، همگی دریک راستا و در جهت تخریب چهره اسلام در نزد افکار عمومی جهان غرب، صورت می گیرد. باتوجه به اینکه مفاهیم: خشونت و ترور، بی اعتنائی به حقوق زنان، بدوی بودن دین اسلام، از کاریکاتور ها و سخنان بندیکت برمی آید [۱]؛ می توان عوامل زیر را برای انگیزه های غرب در توهین به ساحت مقدس پیام آور مهربانی بر شمرد:
۱- ترسیم چهره تروریستی از پیامبر اسلام(ص) و مسلمانان
۱/۱- معنا و مفهوم تروریسم
فرهنگ اصطلاحات سیاسی دالوز (Dalloz) تروریسم را اقدام سیاسی خشنوت آمیز افراد یا اقلیت های سازمان یافته علیه اشخاص، دارائی ها و نهادهائی می داند که برای نیل به اهدافی نظیر، کسب استقلال از یک دولت، سرنگونی رژیم حاکم و مبارزه علیه برخی جنبه های سیاسی یک دولت، صورت می گیرد. [۲]براساس ماده یک «کنوانسیون سازمان کنفرانس اسلامی برای مقابله با تروریسم»، تروریسم به هر اقدام خشونت آمیز یا تهدید به آن گفته می شود که صرف نظر از مقاصد مرتکبین آن به منظور ارعاب یا تهدید آنان صورت می گیرد و موجب به خطر انداختن جان یا امنیت آنان یا آسیب رساندن به محیط زیست یا به یکی از تأسیسات یا اموال خصوصی یا عمومی گردد. [۳]
۲/۱- نگاه اسلام به تروریسم
از نظر اسلام وفقه پویای تشیع، اقدام های خشونت آمیز، تنها در مورد دفاع مشروع و دفع تجاوز، آنهم محدود به رعایت شرایط و ضوابطی خاص مجاز شمرده شده است. بنابراین، هرگونه اقدام خشونت آمیز و توسل به زور در خارج از چارچوب دفاع مشروع و حتی در موارد دفع تجاوز و لی بدون رعایت شرایط دفاع مشروع انجام بگیرد، از نگاه فقه و حقوق اسلام محکوم است. [۴]
از آنجا که ترور طیف وسیعی از اقدام های خشونت آمیز را تحت پوشش قرار می دهد، در این نوشتار کوتاه، به اجمال، برخی از موارد توسل به زور و احکام آن را مورد بررسی قرار می دهیم:
۱/۲/۱- اقدام های تروریستی با اهداف غیرسیاسی
کسانی که با اهداف غیرسیاسی به روی مردم اسلحه بکشند و با ایجاد رعب و وحشت، امنیت جامعه را برهم زنند، از نظر اسلام محارب و مفسد فی‌الارض شناخته شده و مجازات سنگینی در انتظار شان خواهد بود. قرآن کریم در بیان صریح می فرماید: «کیفر آنها که با خدا و پیامبرش به جنگ برمى‏خیزند، و اقدام به فساد در روى زمین مى‏کنند، (و با تهدید اسلحه، به جان و مال و ناموس مردم حمله مى‏برند،) فقط این است که اعدام شوند یا به دار آویخته گردند یا …» [۵]
۲/۲/۱- اقدامات تروریستی با اهداف سیاسی
استفاده از این نوع خشونت برای اهداف سیاسی، معمولاً به دو صورت انجام می شوند:
۱/۲/۲/۱- اقدامات تروریستی علیه مردم
فرد یا گروهی و سازمانی که با اهداف سیاسی، بطور مستقیم جان، مال، آبروی مردم بی گناه، زنان و کودکان و … را مورد حمله قرار می دهند، این گونه اقدامات با هر هدفی که سازمان دهی شود از نگاه وجدان بشری از نظر وجدان بشری محکوم است و مصداق تروریسم محسوب می شود. در اسلام حتی در دفاع مشروع، کشتن افراد بی گناه، تعقیب فراریان، کشتن اسیران، زنان، کودکان، تخریب جنگلها، درختان، آلوده کردن آبها، تعرض به ناموس مردم و پرده دری مجاز شمرده نشده است.
۲/۲/۲/۱- اقدامات تروریستی علیه حکومتها
در این نوع عملیات که با اهداف سیاسی و برای براندازی حکومت ها و یا صدمه زدن به آنها صورت می گیرد، جان و مال عده‌ای افراد بی گناه نیز مورد تعرض قرار می گیرد. تعیین مصادیق این نوع اقدامات خشونت آمیز دشوار و متعدد است، زیرا هرگروهی و کشوری براساس عقیده، اندیشه و منافع خود در باره آن‌ها قضاوت می کند؛ تعدادی آنها را تروریسم و فعالیت آنان را اقدامات تروریستی معرفی می کنند و تعدادی، آنان را مبارز در راه آزادی و اقدامات آنان را دفاع مشروع قلمداد می کنند.
نگاه اسلام به پدیده تروریسم دولتی، به گونه ای است که در ابتدا مصالحه و گفتگو با مخالفین حکومت را پیشنهاد می دهد اما در صورتی که مخالفان حکومت به رفتارهای تروریستی روی آورند، در آنصورت مواجهه‌ی نظامی برای برقراری عدالت و اجرای فرامین الهی را توصیه می کند:«وَ إِنْ طائِفَتانِ مِنَ الْمُؤْمِنینَ اقْتَتَلُوا فَأَصْلِحُوا بَیْنَهُما فَإِنْ بَغَتْ إِحْداهُما عَلَى الْأُخْرى‏ فَقاتِلُوا الَّتی‏ تَبْغی‏ حَتَّى تَفی‏ءَ إِلى‏ أَمْرِ اللَّهِ ….» [۶]
۲- ترسیم چهره مخالف آزادی بیان از اسلام
پس از درج کاریکاتورهای موهن در روزنامه های دانمارک، مسلمانان جهان واکنش های شدیدی نشان دادند، این واکنش ها از تظاهرات خیابانی گرفته تا درگیریهای مستقیم با غیر مسلمانان، به نمایش در آمدند؛ دامنه‌ی واکنش ها به حدی بود که حتی مسلمانان مقیم اروپا نیز به خیابانها کشیده شدند. در نقطه‌ی مقابل مسلمین، دولتهای غربی نه تنها به محکومیت عمل انجام شده پرداختند، بلکه از ترسیم کنندگان و انتشار دهندگان آن حمایت هم کردند؛ در این راستا درج تصاویر موهن، سلسله وار در سایر روزنامه های کشورهای اروپائی دنبال شد و بصورت ضمنی عمل روزنامه های دانمارکی تأیید شد.
رسانه های غربی به صورت کاملاً هماهنگ شده، گزارش های خویش را متوجه واکنش های اعتراض آمیز مسلمین نمودند، به این ترتیب که در این گزارشها به جای نقد و بررسی اقدام روزنامه های دانمارکی و قضاوت منصفانه نسبت به جریحه دار شدن احساسات میلیونها مسلمان، نقطه کانونی تبلیغات به این مسأله اختصاص یافت که اصولاً تعالیم اسلام با آزادی بیان سازگاری ندارد و اعتراضات جهانی مسلمین ناشی از عدم باورمندی ایشان به بایسته های دموکراسی لیبرال می باشد؛ در حالیکه آموزه های اسلام به انحای متخلف، آزادی های عقیده، بیان و …. را به رسمیت می شناسد. و از آموزه های زیر به عنوان ابزارهاییکه به بیان آزادانه عقاید کمک می نمایند نام می برد:
۱/۲- جدال احسن: «ادْعُ إِلى‏ سَبیلِ رَبِّکَ بِالْحِکْمَهِ وَ الْمَوْعِظَهِ الْحَسَنَهِ وَ جادِلْهُمْ بِالَّتی‏ هِیَ أَحْسَنُ با حکمت و اندرز نیکو، به راه پروردگارت دعوت نما! و با آنها به روشى که نیکوتر است، استدلال و مناظره کن!» [۷]
تعبیر به «احسن»، تعبیر جامعی است که تمام روش های صحیح و مناسب مناظره و مباحثه را چه در لفظ و چه در محتوای سخن و چه در آهنگ گفتار و حرکات دیگر در بر می گیرد. بی شک، این ترغیب و تشویق در صورتی ارزشمند است که شریعت مقدس اسلام، به طرف مقابل، فرصت ابراز عقیده و نظر مخالف را داده و او را در ارائه نظر و اندیشه خویش آزاد گذاشته باشد، و گرنه در صورت نبودی میدانی برای بیان واظهار عقیده، دستور به جدال احسن، بی معنا خواهد بود. [۸]
۲/۲- نقل آرا و نظر مخالفان: یکی دیگر از شیوه های قرآن در مقام برخورد با آرا و اندیشه های مخالفان، این است که کفرآمیزترین سخن آنان را همراه با استدلال های شان نقل می کند و سپس به نقد و ایراد آن می پردازد. «قال الذین کفروا…»، «قال الذین اشرکوا…» و تعبیر های مشابه آن، بیانگر این حقیقت و دلیل بسیار روشنی است براینکه نه تنها مخالفان در بیان عقیده و آرای خویش آزادند که مسلمانان به ثبت و ضبط دقیق نظرهای آنان که لازمه برخورد صحیح با افکار دیگران است، تشویق شده اند.
این روش اسلام در برخورد با مخالفین گویای این حقیقت است که از دیدگاه اسلام، آزادی بیان حتی برای ملحدان و منکران دین امری روشن و بدیهی است و همه افراد مجازند در برابر منطق اسلام، به بحث و استدلال بپردازند و نظر خود را ارائه دهند. ابراز اندیشه و عقیده از جانب هرکش که باشد، محترم است و مسمانان موظف به برخورد صحیح و نیکو با سخنان و عقاید مخالفند.
۳/۲- امربه معروف و نهی از منکر: قرآن پیروان دین اسلام را از آن جهت «بهترین امت» می خواند که به امر به معروف و نهی از منکر اهتمام داشته و ملزم به انجام دستورات دینی مرتبط با این موضوع هستند. در همین راستا مسلمانان، بر اساس تعالیم دینی خویش موظفند که با تشخیص «معروف» و «منکر»، در راه گسترش معروف و زدودن منکر از پیکر جامعه با هر وسیله ممکن، بکوشند و بدین وسیله با جلوگیری از فساد مسلمانان و انحراف جامعه و نظام اسلامی، سلامت نظام اسلامی را از انحراف های داخلی و خارجی تضمین کنند.
وجود چنین دستور مهمی در پیکره دین اسلام مبتنی برآن است که این دین، آزادی بیان و عقیده را به عنوان اصل مسلم پذیرفته و به پیروان خود اجازه ابراز عقیده در برابر انحراف های فردی و اجتماعی را داده باشد، تا زمینه ساعد برای اجرای این واجب فراهم شود، و گرنه این همه تأکید در مورد امر به معروف و نهی از منکر، بی معنا خواهد بود.
۴/۲- نهی از کتمان حق: خداوند در موارد متعدد، کسانی را که از روی هویس یا ترس و طمع، به کتمان حق و خود سانسوری روی می آورند، نکوهش کرده و خواستار تبیین حقایق شده است: «لِمَ تَلْبِسُونَ الْحَقَّ بِالْباطِلِ وَ تَکْتُمُونَ الْحَقَّ وَ أَنْتُمْ تَعْلَمُونَ چرا حق را با باطل (میآمیزید و) مشتبه مى‏کنید (تا دیگران نفهمند و گمراه شوند)، و حقیقت را پوشیده مى‏دارید در حالى که مى‏دانید؟!» [۹] و کسانی را که از ادای شهادت سرباز می زنند و به اخفای حقایق می پردازند، ستم کارترین مردم معرفی کرده است: «وَ مَنْ أَظْلَمُ مِمَّنْ کَتَمَ شَهادَهً عِنْدَهُ مِنَ اللَّه‏ و چه کسى ستمکارتر است از آن کس که گواهى و شهادت الهى را که نزد اوست، کتمان مى‏کند؟!» [۱۰]
با عنایت به اینکه بیان حق و ممنوعیت کتمان، با آزدای بیان تلازم دارد؛ لذا می توان نتیجه گرفت که پذیرش آزادی بیان به عنوان یک حق از سوی اسلام امری ثابت و مورد توجه است. البته این بدان معنی نیست که مسلمانان در راستای استیفای حقوق خویش، حقوق دیگران را پایمال کنند، زیرا اساساً در تعالیم اسلامی، رعایت حقوق دیگران اولویت اول است و تنها با رعایت آن زمینه احقاق حقوق فردی ممکن می شود. از این رو، زمانیکه آزادی بیان حریم خصوصی دیگران و یا حقوق اجتماعی را نادیده بگیرد، از نظر اسلام پذیرفته نیست. چراکه در دیدگاه اسلام آزادی بیان قلمرو های خاصی داشته و توجه به آنها الزامی است. این قلمرو ها عبارتند از:
۱- ممنوعیت توهین به مقدسات: براساس آموزه های اسلامی نظیر: وَ لا تَسُبُّوا الَّذینَ یَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللَّه… [۱۱]، توهین به مقدسات ممنوع وغیرقابل پذیرش است، زیرا اهانت به مقدسات دیگران و برخوردهای غیر منطقی، نه تنها کمکی به اثبات مدعا و مطلب نمی کند، بلکه تنفر، انزجار و واکنش طرف مقابل را نیز در پی خواهد داشت و طبیعی است کسیکه دنبال ماجراجوئی نباشد، هیچگاه به چنین اقداماتی متوسل نمی شود.
۲- ممنوعیت هتک افراد: حفظ آبروی انسانها و صیانت از رازهای قلمرو خصوصی او در هربینش منطقی، امری پذیرفته شده است. اسلام با داعیه «دین خدا برای خلق خدا» نمی تواند نسبت به حفظ آبروی دیگران توسط پیروان خدا بی توجه باشد؛ از این رو می بینیم که در قرآن کریم تصریح شده است که: «وَ لا تَقْفُ ما لَیْسَ لَکَ بِهِ عِلْمٌ» [۱۲]
۳- خاتمه بخشیدن به بحث هولوکاست
رژیم صهیونیستی برای تضمین بقای خویش نهایت استفاده را از جنگ های روانی می برد. این رژیم موجودیت خویش را همواره در درگیر میان مسلمانان و جهان غرب جستجو می نماید از این رو اکثر رسانه های غربی در اختیار ایشان بوده افکار عمومی را به شکل خاص شکل می دهند. به عنوان مثال این رژیم از دیرباز تا کنون استراتژیهای: شایعه سازی (هولوکاست، معادله بن‌گورین، شایعه سرزمین بدون ملت برای ملت بدون سرزمین و شایعه اسرائیل کشور قدرتمندی است)، ترمیم و اصلاح چهره یهود، عملیات روانی علیه اعراب و تخریب وجهه و تحریف تصویر اعراب و مسلمانان را وجهه فعالیت های رسانه ای و جنگ های روانی خویش قرار داده است [۱۳].
باتوجه به این که بحث از هولوکاست، در دانمارک، موجب تصمیماتی علیه رژیم صهیونیستی شده بود و از طرفی مطبوعات دانمارک خالی از عناصر وابسته به صهیونیست ها نیست، لذا ایشان با درج تصاویر موهن از پیامبر اسلام (ص) همه انتقام خود را از شروع کنندگان بحث از هولوکاست گرفتند؛ به این ترتیب که بر اثر واکنش های گسترده مسلمانان، دولت دانمارک مجبور می شود که به خاطر مقابله با مسلمانان با رژیم صهیونیستی کنار آمده و از اتخاذ هر گونه تصمیمی علیه آنان خودداری کند. از طرفی این اقدام صهیونیستها در دانمارک یک پیام به سایر دول اروپایی هم داشت و آن اینکه اگر آنان هم به نفی هولوکاست بپردازند، بدون شک از انتقام گیری صهیونیسم در امان نخواهد بود.
۴- بسترسازی‌ برای‌ خشنوت‌های‌ فیزیکی‌بیشتر علیه‌ مسلمانان‌ در غرب
غرب و صهیونیسم بخوبی می دانند که مسلمانان نسبت به مقدسات خویش به شدت حساس بوده و در برابر هر اقدامی علیه آن، به شدت واکنش نشان می‌دهند. لذا برای تحریک آنها کافی است تا احساسات ایشان آشفته و جریحه دار شود.
نظر به اینکه یکی از دلایل گرایش غربیها به اسلام، معاشرات مسالمت آْمیز آنها با مسلمانان مقیم غرب و در نتیجه دریافت آموزه های اسلامی از طریق ایشان، می باشد؛ بنابراین سیاستگذاران غربی ناگزیرند در راستای پروسه جلوگیری از نفوذ و گسترش تمدن اسلام در حوزه های تحت نفوذ تمدن غرب، از هر ابزاری استفاده کنند و از آنجا که تحریک و واکنش مسلمین در برابر اهانت کنندگان به مقدسات اسلامی، به راحتی زمینه ها و بستر های مناسبی برای شکل گیری برخوردهای فیزیکی علیه مسلمانان در کشورهای غربی را فراهم می نماید، لذا اتخاذ استراتژی توهین به مقدسات اسلامی نظیر اقدام روزنامه های دانمارکی، یکی دیگر از راهکارهای غرب در دستیابی به اهداف و انگیزه های اصلی خویش یعنی مهار گسترش اسلام در اروپا و آمریکا به شمار می آید.
سه پایگاه تخصصی مرتبط با پیامبر اعظم (صلی الله علیه و آله و سلم)

امروز درس پیغمبر اسلام برای امتش و برای همه بشریت، درس عالم شدن ، قوی شدن، درس اخلاق و کرامت، درس رحمت، درس جهاد و عزت، و درس مقاومت است…در سایه این نام و این یاد ، ملت ما درس های پیامبر را باید مرور کند و آنها را به درس های زندگی و برنامه های جاری خود تبدیل کند. ملت ما به شاگردی مکتب نبوی و درس محمّدی افتخار می کند. ملت ما پرچم اسلام را در میان امت اسلامی با استقامت و استحکام برافراشته است. سختی ها را تحمل کرده است و کامیابی های حضور در این میدان شرف و افتخار را دیده است و به فضل الهی، کامیابی- های بیشتر در راه است.ما درس اخلاق پیغمبر، درس عزت پیامبر اعظم، درس علم آموزی و درس رحمت و کرامت و درس وحدتی را که ایشان به ما داد و درس های زندگی ماست، باید در زندگی خودمان قراربدهیم.»
قسمتی از پیام مقام معظم رهبری به مناسبت سال پیامبر اعظم(صلی الله علیه و آله و سلم)
الف) پایگاه اطلاع رسانی پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله وسلم www.payambaraazam.ir) )

« در عصر فن آوری اطلاعات و ارتباطات ، همه روزه گونه های نوین و برجسته ای از شیوه های بیان و تشریک افکار و نظریات ابداع می گردد، سرعت انتقال آراء ،گستردگی مخاطبان و خصوصیات شکلی این شیوه های نوین از یک سو، و تأثیرپذیری محتوای اطلاعات از فرهنگ ها از سوی دیگر، موجد ارتباطی متقابل با ظرایف و پیچیدگی های خاص میان فن آوری اطلاعات و فرهنگ خصوصا در کشور ما با ویژگی های فرهنگی – مذهبی می گردد.
از این رو نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، در لبیک به پیام مقام عظمای ولایت اقدام به تشکیل ستادی نمود و آن ستاد برای بهره جویی از ظرفیت گسترده شبکه جهانی اینترنت در جهت جذب مخاطبان خاص و عام خود در گستره مراکز آموزش عالی به عنوان یکی از مراکز مهم تربیتی در مراکز آموزشی و علمی عالی کشور در اولین گام خود، اقدام به طراحی و راه اندازی سایت ویژه پیامبر اعظم کرده، که مراحل اولیه آن توسط متخصصان مرکز ارتباطات و فن آوری اطلاعات نهاد تحت عنوان پایگاه اطلاع رسانی پیامبر اعظم با نام: www.payambaraazam.ir به اتمام و در تاریخ ۲۷/۱/۱۳۸۵ در آستانه روز ولادت با سعادت آن پیامبر عظیم الشان توسط مقامات علمی و فرهنگی کشور افتتاح گردید.»
نوشته فوق بخشی از توضیحات مدیر سایت در معرفی این پایگاه است. در ادامه تعدادی از بخش های مهم این سایت معرفی می شود:
۱٫ پیامبر از دیدگاه قرآن و عترت: شامل مقالاتی درباره دیدگاه قرآن و اهل بیت درباره رسول گرامی اسلام.
۲٫ کلام بزرگان: برای خواندن سخنانی ازاندیشمندان مسلمان و غیرمسلمان درباره پیامبر اکرم به این قسمت مراجعه کنید.
۳٫سیره نبوی: در این قسمت پایگاه می توان به سیره ایشان در موضوعات گوناگون مثل اخلاق، تربیت، عدالت، سیاسی اجتماعی و غیره دست یافت.
۴٫ مقالات : صدها مقاله از نویسندگان گوناگون درباره پیامبر مثل زندگانی، سیما، اهل بیت ایشان، دوران قبل و بعد از بعثت و … را در این بخش بخوانید.
۵٫ پایان نامه ها: شامل تعدادی از عناوین پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکترای دانشجویان دانشگاه های مختلف کشور به همراه اطلاعاتی چون چکیده ، نام پژوهشگر، استاد راهنما و…
۶٫ سخنان گهربار: حاوی سخنان ارزشمند رسول گرامی اسلام که به طور موضوعی دسته بندی شده است.
۷٫پرسش و پاسخ: یکی دیگر از بخش های جالب این پایگاه است که در آن می توانید به صورت موضوعی به تعداد بسیار زیادی پرسش و پاسخ در موضوع پیامبر دسترسی پیدا کنید امکان جست و جو از ویژگی های این بخش است.
۸٫کتابخانه الکترونیکی: برای دسترسی به متن کامل ده ها کتاب با موضوع پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله به این بخش مراجعه کنید.
۹٫ داستان: یکی دیگر از بخش های جالب این پایگاه است که شما می توانید افزون بر خواندن متن داستان های بسیار ، تعداد زیادی داستان گویا با تصاویر متحرک و به صورت پویانمایی را مشاهده کنید.
علاوه بر موارد فوق بخش های دیگری چون اخبار، نگارخانه شامل تصاویر گرافیکی و آثار هنری و قسمت نواها شامل مولودی، سرود و تواشیح و مداحی و… وجود دارد .
ب) پایگاه نبی اعظم((www.nabiaazam.com

« امروزه اینترنت گسترده ترین ابزار اطلاعاتی است که باید از آن در مسیر صحیح، برای انتقال اندیشه ها و افکار ناب بهره برد. بدین جهت مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی با هدف معرفی و شناساندن شخصیت والای رسول خدا (صلی الله علیه و آله) و ایجاد زمینه دسترسی علاقمندان به انبوه معرف نبوی ، اقدام به راه اندازی پایگاه نبی اعظم کرد تا از این رهگذر گوشه ای از کمالات و فیوضات وجودی آن حضرت را نظاره کنیم.»
در پایگاه نبی اعظم ، ابتدا همه اطلاعات و مطالب درباره پیامبر اکرم( صلی الله علیه و آله) ، شناسایی و به صورت موضوعی طبقه بندی شده است؛ تا کاربران با صرف کم ترین وقت و هزینه به اطلاعات مورد نظر دست یابند.
اینک به برخی از ویژگی های این شاهراه اطلاعاتی اشاره می شود:
۱٫طبقه بندی موضوعی:
در این نوع طبقه بندی اطلاعات بر اساس موضوع، مرتب شده است و کاربر از طریق درخت موضوعات به مطلب مورد نظر خود دست می یابد.
۲٫ توضیح هر نشانی :
با توجه به تنوع محتوا در هر یک از بخش هایی که معرفی می شود، توضیحات مختصری درباره محتوای هر نشانی ارایه شده است تا کاربران به راحتی از محتوای هر پایگاه یا نشانی مطلع شوند و پس از مطالعه این توضیحات اجمالی به دلخواه پایگاه مورد نظر را بررسی و استفاده کنند.
۳٫ نشانی ها:
نشانی هر پایگاه در کنار عنوان و توضیحات ذکر شده است تا کاربر ضمن ملاحظه محتوا از نشانی آن نیز مطلع گردد و قبل از ورود به پایگاه، مقصد نهایی خود را شناسایی کرده و با صرف حداقل زمان به پایگاه و محتوای دلخواه خود دست یابد.
۴٫ امکان همکاری کاربران در شناسایی و معرفی نشانی ها:
این امر با توجه به وسعت اطلاعات و شیوه دستی جمع آوری و معرفی نشانی ها در شاهره های اطلاعاتی دنبال می شود علاقه مندان به همکاری در این جهت می توانند از طریق گزینه « ویراستار شوید» فرم مربوط را تکمیل نموده تا پس از بررسی های لازم نسبت به امکان ویرایش پایگاه توسط آنان، اقدام شود.
توضیحات بالا را مدیران پایگاه نبی اعظم برای معرفی خود ارایه داده اند. همان طور که اشاره شده این پایگاه در اقدامی جالب و در خور توجه اقدام به شناسایی مطالب مرتبط با رسول اکرم در پایگاه های مختلف کرده و لینک دسترسی آن را در سایت خود قرار داده است؛ بنابراین در یک موضوع خاص شما می توانید با مراجعه به این سایت، مطالب مرتبط با آن موضوع را در بسیاری از سایت ها بیابید. در صفحه اول این پایگاه موضوعات به صورت کلی دسته بندی شده است و هر موضوع شامل زیر عنوان های دیگر نیز می باشد. برخی از این عناوین اصلی عبارتند از:
شرح حال (ولادت، کودکی و نوجوانی، جوانی )، پیامبر از منظر دیگران (پیامبر در قرآن ، در روایات، در کتاب های مقدس)، اصحاب پیامبر، کتاب و کتابخانه( کتاب ها، مجلات، مقالات) ، سخنان، فضایل(عصمت، علم به غیب و…)، تاریخ اسلام (از نبوت تا رحلت)، داستان ها و حکایت ها (داستان های چندرسانه ای) ، نگارخانه( فیلم، آوا، تصویر) ، پرسش و پاسخ ، سیره نبوی( سیره فردی، سیره اجتماعی، سنت های پیامبر) ، بعثت( حادثه بعثت ، بعثت از دیدگاه دیگران)، مدایح و مراثی (زیارتنامه، شعر، قطعات ادبی)، محققان و موسسات ، وبلاگ ها.
ج) پایگاه رسول نور (www. Rasoolnoor.com)

این پایگاه که وابسته به مرکز تحقیقات دارالحدیث است دارای بخش های متنوع و گوناگونی با موضوع پیامبر اعظم می باشد که بعضی از مهم ترین آن ها در ادامه معرفی می شوند:
۱٫ کتاب : متن کامل تعداد زیادی کتاب درباره پیامبر (صلی الله علیه و آله)
۲٫ مجله: متن مقالات مربوط به پیامبر که در تعدادی از مجلات منتشر شده است.
۳٫ مقاله: متن تعداد زیادی مقاله با موضوعات گوناگون در حوزه حضرت رسول (صلی الله علیه و آله )
۴٫ پایان نامه
۵٫پرسش و پاسخ: در این پایگاه نیز به صدها پرسش گوناگون درباره پیامبر پاسخ داده شده که شاید بسیاری از ابهامات موجود در ذهن ما را برطرف کند.
۶٫ تاریخ پیامبر: از ولادت و کودکی تا جهان در عصر بعثت و بعثت ایشان تا رحلت و تحولات بعد از رحلت ایشان.
۷٫ نبوت و مباحث کلامی: شامل بخش هایی : ضرورت بعثت، دلایل نبوت، وحی ، عصمت ، اعجاز، خاتمیت، معراج و مباحث دیگر.
۸٫ سیره پیامبر: در مباحثی چون سیاست، اقتصاد، اخلاق، خانواده، اجتماع و قضاوت.
۹٫ پیامبر در آینه قرآن و اهل بیت، در آینه شعر و ادب، از نگاه اندیشمندان ، از نگاه ادیان.
۱۰٫ اهل بیت پیامبر
۱۱٫ داستان هایی از زندگی ایشان
افزون بر موارد فوق می توان به بخش های دیگری چون اماکن منسوب به پیامبر ، چند رسانه ای ( شامل فیلم، عکس و صدا) ، معرفی نرم افزار و هم چنین انجمن ها، برای بحث و گفتگو نیز سری بزنید و از امکانات آن بهره مند شوید، و نهایتا اگر خواستید باز درباره ی پیامبر عزیزمان بیش تر بدانید با مراجعه به قسمت دیگر پایگاه ها لیستی از پایگاه هایی را که در موضوع پیامبر مطالبی دارند یافته و به آن ها هم سری بزنید. پس تا سال پیامبر اعظم به پایان نرسیده از همین الان دست به کار شوید و از این خرمن گسترده خوشه ای بچینید.
پی نوشتها:

[۱] – سایت خانواده سبز
[۲] – علی بابائی، غلامرضا؛ فرهنگ سیاسی آرش؛ ص ۱۸۸-۱۹۴
[۳] – همان.
[۴] – برجی یعقوبعلی؛ فصلنامه طلوع؛ سال اول؛ شماره ۳ و ۴٫
[۵] – مائده/ آیه ۳۳
[۶] – حجرات/ آیه۹٫
[۷] – نحل/ آیه ۱۲۵٫
[۸] – اسحاقی حسین؛ آزادی در اسلام و غرب؛ ص۹۷٫
[۹] – عمران/ آیه ۷۱٫
[۱۰] – بقره/ آیه ۱۴۰٫
[۱۱] – انعام/ آیه ۱۰۸٫
[۱۲] – اسرا/ آیه۳۶٫
[۱۳] – النابلسی محمد احمد؛ فصلنامه عملیات روانی؛ سال دوم؛ شماره ششم.
منابع:
۱٫ماهنامه گلبرگ،ش۲
۲٫ماهنامه گلبرگ،ش۲۹(میرصادق سیدنژاد)
۳٫ماهنامه گلبرگ،ش۴۹ (منیره زارعان)
۴٫ماهنامه گلبرگ،ش۶۱ (حمزه کریم خانی)
۵٫ماهنامه گلبرگ،ش۷۳ (مهدی خوئی )
۶٫ماهنامه گلبرگ،ش۹۶ (محمدکاظم بدرالدین)
۷٫ ماهنامه نسل فردا
۸٫ www. Rasoolnoor.com
۹٫ www.nabiaazam.com
۱۰٫ www.payambaraazam.ir

تهیه کننده:سید امیرحسین کامرانی راد

نظر دهيد