حفظ سیزده بدر به قیمت حذف تعطیلات مذهبی!

حفظ سیزده بدر به قیمت حذف تعطیلات مذهبی!

حفظ سیزده بدر به قیمت حذف تعطیلات مذهبی!

طرح تعجب برانگیز مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی

روز گذشته مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی به ریاست احمد توکلی پیشنهادهای خود برای ساماندهی تعطیلات رسمی کشور در قالب طرحی قانونی منتشر و آن را به نمایندگان مجلس ارائه کرد.

مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در این طرح پیشنهاد کرده است شمار تعطیلات سراسری کشور از ۲۵ روز کنونی به ۱۶ روز کاهش یابد و تعطیلی شماری از مناسبت‌های مذهبی لغو گردد و تنها در برخی استان‌ها تعطیل باشد.

به اعتقاد مرکز پژوهش‌های مجلس، معضل اصلی تعطیلات در ایران، تعطیلات پراکنده در کشور است و تعطیلات رسمی هزینه‌های مستقیم و غیرمستقیم فراوانی بر اقتصاد کشور وارد نموده است.

با نگاهی بر تعطیلات مورد بحث در این پیش نویس مشاهده می شود که روز شهادت و ولادت امام رضا(علیه السلام) و همچنین روز شهادت امام صادق(علیه السلام) و حضرت زهرا(سلام الله علیها) از تعطیلات رسمی کشور حذف گردیده است و تنها در استان های قم و مشهد تعطیل می باشد.

حال این سوال پیش می آید که ایامی که از اهمیت بالایی نزد مراجع معظم تقلید، امام راحل و مقام معظم رهبری و همچنین اعتقادات شیعه برخوردار بوده و هست، چگونه به عنوان تعطیلات اضافی تلقی می گردد در حالی که روز ۱۳ فروردین یا همان سیزده بدر که پیوند بالایی با سنن خرافی دارد، در تعطیلات رسمی کشور جای دارد.

در همین رابطه به سخنان مقام معظم رهبری ‏در جمع فرماندهان و مسؤولان سپاه پاسداران انقلاب اسلامى‏ در تاریخ ۱۳۷۶/۰۶/۲۶ در خصوص تعطیلی شهادت بانوی دو سرا، حضرت فاطمه زهرا(سلام الله علیها) که به عنوان اولین خاستگاه تعطیلی شهادت بانوی بزرگ اسلام می توان از آن نام برد، اشاره می شود: “طبق روایت، روز سه‌شنبه‌ى هفته‌ى آینده – سوم جمادى‌الثّانى – شهادت سیّده‌ى زنان عالم، فاطمه‌ى زهرا (سلام‌اللَّه‌ علیها) است. من از ملت ایران درخواست مى‌کنم که در آن روز، مغازه‌ها و محل کسبشان را تعطیل کنند و به فاطمه‌ى زهرا (سلام‌اللَّه‌ علیها) احترام نمایند. به دستگاهها و ادارات دولتى و کارخانجاتى که کارهاى خاصى دارند، چیزى نمى‌گوییم؛ لیکن کسبه و دکاندارها و بازارها و خیابانها احترام کنند. ان‌شاءاللَّه روز سه‌شنبه را تعطیل کنید تا بتوانیم از برکات فاطمه‌ى زهرا (سلام‌اللَّه علیها) بهره‌مند بشویم.”

مرکز پژوهش‌ها در پیش‌نویس طرح خود پیشنهاد کرده است: تعطیلات رسمی قطعی در تقویم کشور عبارت باشند از: ۴ روز نخست نوروز، روز ۱۳فروردین ماه، روز عید فطر، روز عید غدیر، روز عید قربان، روز نیمه شعبان، روز ۲۸ ماه صفر، روز ۲۱ ماه رمضان، روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی، روز ۲۲ بهمن، روز ۱۴ خرداد و روز اربعین حسینی.تبصره این طرح می‌افزاید: روز ولادت و شهادت امام رضا(علیه السلام) در استان خراسان رضوی و روز شهادت امام صادق(علیه السلام) و حضرت زهرا(سلام الله علیها) در استان قم تعطیل رسمی باشد.

در این ۴ روز در همه نقاط کشور ساعت کار یک ساعت دیرتر شروع ‌شود.روز ۲۹ اسفند نیز نیمه تعطیل و ساعت کاری تا ۱۲ ظهر باشد.یک ماده این طرح نیز تصریح می‌کند: چنانچه یک روز کاری در میان دو تعطیلی رسمی قرار گیرد، دولت مجاز است با اطلاع‌رسانی قبلی آن روز را تعطیل اعلام نماید. همچنین دولت می‌تواند در موارد لزوم با توجه به شرایط اقلیمی در ماه مبارک رمضان حداکثر به میزان دو ساعت، ساعات کار کارکنان ادارات دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده (۵) قانون مدیریت خدمات کشوری را کاهش دهد.

اهتمام مسئولین در تعطیل نمودن ایام عزاداری اهل بیت (علیهم السلام) از اینرو بوده است که برپائی عزای حضرات معصومین با کیفیت هرچه بیشتر و حضور گسترده مردم به منظور ترویج فرهنگ غنی تشییع انجام گیرد. به همین منظور ایام مذکور با تاکید رهبر معظم انقلاب و هدایت و حمایت معنوی مراجع تقلید و علماء، تعطیل گردیده است.

لازم بذکر است که در همین راستا، ایام شهادت امام جعفرصادق (علیه السلام) و حضرت صدیقه طاهره (سلام الله علیها) بمنظور تعظیم و بزرگداشت شعائر اسلامی، تعدادی از مراجع معظم تقلید از جمله حضرات آیات: صافی گلپایگانی، وحید خراسانی و مرحوم میرزا جواد تبریزی، اقدام به برگزاری آئین پیاده روی و عزاداری با پای برهنه در عزای حضرات معصومین(علیهم السلام) در قم در سال های اخیر نموده اند، که نشان از عظمت و بزرگی این روزها در جامعه اسلامی و شیعی دارد.

۱ نظر

  1. z گفت:

    mishe begin shoma aval irani hastin ya mosalmun k inghad be farhange asile irani hamle mikonin????????????

نظر دهيد