توقیع امام زمان در مورد تربت امام حسین و فضیلت افطار با تربت…

توقیع امام زمان در مورد تربت امام حسین و فضیلت افطار با تربت…

توقیع امام زمان علیه السلام

مرحوم آیت الله شهید دستغیب نقل می کند: در توقیع مبارک حضرت مهدی علیه السلام نیز اذن داده شده است که یکی از شیعیان در زمان غیبت صغری می نویسد آیا جایز است ما تربت حضرت سیدالشهداء را با میت در قبر بگذاریم یا با تربت روی کفن بنویسیم. حضرت در پاسخ فرمودند هر دو جایز است و کار پسندیده ای است

(یوضع فی القبر مع المیت و یخلط بحنوطه انشاءالله) (۷۱)

البته باید رعایت احترام تربت بشود که مهر یا تربت مقابل یا زیر صورت میت باشد بلکه به برکت خاک قبر حسین علیه السلام قبر میت محل امن باشد ، از هر بلا و آفت و عذابی در امان گردد و اگر در خود خاک کربلا دفن شود چه بهتر

(۷۱) – تهذیب الاحکام: ۶ ، ص ۷۶ ؛ بحارالانوار: ۵۳ ، ص ۱۶۵

فضیلت افطار با تربت امام حسین علیه السلام

در باب افطار کردن روزه سفارش شده در روایات که با خرما و یا نمک و غیره باشد. ولی مهمتر و بالاتر از این ها که خیلی تأکید شده است افطار کردن به وسیله تربت حضرت سیدالشهداء است.

قال علی بن محمد النوفلی لابی الحسن علیه السلام (حضرت امام هادی علیه السلام ) انی أفطرت یوم الفطر علی طین القبر و تمر. فقال له: جمعت بین البرکه و السنه (۷۴)

علی بن محمد نوفلی می گوید به امام هادی علیه السلام گفتم من با تربت امام حسین و خرما افطار می کنم امام علیه السلام فرمودند: جمع می کنی بین برکت و سنت که تربت امام حسین برکت است و خرما سنت است که به واسطه آن افطار می کنند.

وروی عن العالم: افضل ما یفطر علیه طین قبر الحسین علیه السلام .(۷۵)

برترین چیزی که افطار می شود به واسطه آن تربت قبر امام حسین علیه السلام است

 

(۷۴) – من لایحضر الفقیه: ۲ ، ص ۱۷۴ ؛ تحت القول ، ص ۴۴۸ ؛ منتهی المطلب: ۲ ، ص ۶۲۸ ؛ بحارالانوار: ۷۱ ، ص ۳۴۲٫
(۷۵) – فقه الرضا علیه السلام : ۲۱۰ ؛ مستدرک الوسائل: ۶ ، ص ۱۳۰ ؛ بحارالانوار ۹۱، ص ۱۳۳ ، ح ۳۳

 

 

 

نظر دهيد