تشيع علوي، تشيع شريعتي !

تشیع علوی، تشیع شریعتی !

تشیع علوی، تشیع شریعتی

«من گاندی آتش‌پرست را بیشتر لایق شیعه بودن می‌دانم تا آیت الله بهبهانی و بدتر از او، علامه‌ی مجلسی را، و چه می‌گویم؟ مجلسی سنی است، و امام احمد حنبل که پسرش را به جرم اینکه یکسال قاضی شده، وقتی می‌بیند خمیرمایه از خانه پسرش آورده‌اند و نان پخته‌اند، نان را نمی‌خورد و وقتی می‌شنود نان را به دجله انداخته‌اند، هرگز لب به ماهی دجله نمی‌زند و ابوحنیفه را که چوب می‌خورد تا پست قبول نکند و به وفاداری نسبت به حق امامت خاندان پیغمبر، از تعقیب خلیفه عباسی متواری می‌شود، از او شیعی‌تر است. گورویچ یهودی ماتریالیست کمونیست، به خاطر آنکه تمام عمر را علیه جاهلیت فاشیسم هیتلر و دیکتاتوری استالین و استعمار نظامی ارتش سری فرانسه برای اسارت مردم الجزایر و جلادی‌های صهیونیسم در قتل عام مردم فلسطین، … با اینکه در فرانسه زندگی می کرد و نژادش یهودی بود، از مرجع عالیقدر تقلید شیعه حضرت آیت الله العظمی میلانی که تاکنون هر چه فتوا داده است در راه تفرقه مسلمین بوده یا کوبیدن هر حرکتی در میان مسلمین و یک سطر در تمام عمرش علیه بیست و پنج سال جنایت صهیونیسم و هفت سال قتل عام فرانسه و صد سال استعمار و صدها سال استبداد ننوشته و ولایت برایش مقام نان و دکان نان و چماق دست بوده است، بمراتب به تشیع تزدیکتر است.» (۱)

* کسی نبود تا از اون فرنگ برگشته‌ی اسلام شناس غربی بپرسه:

جناب دکتر! شما که عمری را پای درس اساتید یهودی …  تلمّذ کرده و از پَساب اندیشه‌هایشان سیراب شده‌ای، با چه معیار و  میزانی شیعه و سنّی را می‌شناسی؟

اگر معیار شما همان چیزهایی است که گفته‌ای، متاسفانه باید بهتون بگیم:

خیلی از آبادی دور افتاده‌ای. تو ابوحنیفه‌ی علیه ما علیه را شیعه‌تر از علامه‌ی مجلسی دونستی. ابوحنیفه‌ای که در هر مسأله‌ای اصرار بر مخالفت با حضرت صادق علیه‌السلام داشته. همونی که به پیروان کج‌اندیش و منحرف خود می‌گفت:

در همه‌ی امور باید با جعفربن محمد (علیهماالسلام) مخالفت کنید.

به طور مثال، مگر نشنیده بودی که گفته‌اند:

ابوحنیفه به یاران خود گفته من نمی‌دانم جعفر بن محمد (علیهما السلام) در سجده‌ی نماز، چشمانش را باز نگه می‌دارد و یا می‌بندد. در هر صورت از باب مخالفت با او، ما در سجده‌ی نمازمان یک چشم را باز نگه داشته و چشم دیگر را می‌بندیم!!!

کسی که تا این حد مخالفت با دین خدا و امام زمانش دارد، چگونه او را شیعه‌تر از علامه مجلسی می‌دانی؟!

کسی به او نگفت چگونه گاندی آتش پرست فارغ التحصیل انگلیس را که برای فریب ده‌ها میلیون شیعه‌ی هند گفت: «من از عاشورا درس گرفته‌ام» را به شیعه نزدیکتر می‌دانی؟!

شریعتی، در حالی گاندی را شیعه‌تر از آیت الله بهبهانی دانسته است که برخی منابع، وابستگی مهاتما گاندی به جریان فراماسونری را تایید کرده‌اند.

به عنوان مثال از دفترچه‌ی خاطراتی منسوب به وی سخن گفته‌اند که قسمت‌های عمده‌ی آن از بین رفته و تنها «۲۰ صفحه» از آن باقیمانده است که در صفحات مذکور، به عضویت وی در «درجه‌ی ۳ فراماسونری» اشاره شده است:

اشاره برخی منابع به این مسئله که «مهاتما گاندی» در دفترچه‌ی خاطرات خود، به عضویت در «درجه‌ی ۳ فراماسونری» در حین تحصیلات خود در لندن اشاره نموده است.

وابستگی «گاندی آتش‌پرست» به محافل فراماسونری با توجه به تایید و تقدیر سلمان رشدی – نویسنده‌ی کتاب آیات شیطانی_ از وی، بیش از پیش قابل اثبات و بررسی می‌باشد.


تمجید سلمان رشدی از مهاتما گاندی در نشریه «
Time»

* حالا که میزان و معیار دکتر در شناخت شیعه و سنُی یک معیار «من درآوردی» است، کاش از او می‌پرسیدند:

 آیا خلفا شیعه بودند یا سلمان و ابوذر؟!

 * وقتی ما به اسناد منتشر شده نگاه می‌کنیم و می‌بینیم شریعتی در بازجویی خود گفته:

«… در این سال‌ها بود که با ورود حضرت آیت‌الله میلانی به مشهد، هم حوزه‌ی علمیه دینی و هم عناصر روشن مذهبی جان تازه‌ای گرفته و از جمله من که هم وابسته به فرهنگ جدید بودم و هم در حوزه مدارس قدیم در محضر استاد قزوینی و دیگران درس اسلامی می‌خواندم، امید بسیار یافتم که حضرت آیت‌الله میلانی بتواند منشا تحول عمیقی در حوزه علمیه قدیم و همچنین روشنی روحی و بینش مذهبی در میان توده‌ی عوام مذهبی قرار گیرد …  من تمام این امیدها را در چهره آیت‌الله میلانی که بزودی مقام روحانیت و مرجعیت حوزه در مشهد بازیافتند می جستم و با همین امید و ایمان پیوند فکری و رابطه‌ی اجتماعی خود را با ایشان حفظ کردیم … » (۲)

و اظهار نظرش را با آنچه در صدر کلام آمده مقایسه می‌کنیم و به موضع گیری تندش درباره‌ی حضرت آیت الله میلانی دقت می‌کنیم، تعجب کرده و می‌پرسیم گردش ۱۸۰ درجه چرا؟! (۳)

چرا با مرجعی که او را از نزدیک می‌شناختی و به او دلبسته بودی، اینگونه هتاکی کردی؟

لابد توقع نداشتی با سابقه‌ی آشنایی که با حضرت آیت الله میلانی داشتی، گفته‌ها و نوشته‌هایت را گمراه‌کننده اعلام کند؟

* ما که می‌گوییم اگر هیچ گفته و یا نوشته‌ای جز همین چند سطر بالا از او در دست ما نبود، تردیدی نداشتیم که خیلی مانده بود تا با مبانی شیعه آشنا بشه و خودش از کج فکری نجات پیدا کنه.

* گذشته از حب و بغض‌ها و موافق و مخالف‌ها، اگر کسی با مبانی و تاریخ شیعه آشنا باشه، صدها اشکال و ایراد بر گفته‌ها و نوشته‌های شریعتی خواهد داشت.


(۱) مجموعه آثار، ج ۱، با مخاطب‌های آشنا، صص ۱۲ و ۱۳

(۲) شریعتی به روایت اسناد ساواک، ج ۲، صص ۲۲۷ و ۲۲۸

(۳) با مراجعه به مجلدات ۳، ۴، ۵، ۶ کتاب «نهضت روحانیون ایران» آشکار می گردد که حضرت آیت الله میلانی از چهره‌های سرشناس مبارز و از مخالفان رژیم گذشته و از مدافعان دلسوز اسلام و تشیع بوده است

۶ نظر

 1. ali گفت:

  دمتون گرم
  ….. کلی حال کردم ….
  یا علی مدد….

 2. محمد گفت:

  با سلام به این دوست دانشمند فقط بگم خدمتتون که کسی نظر شما رو در مورد دکتر شریعتی نخواست لطفا اگر می خوای نظری در مورد شخصی  بدی کل کتاباشو بخون بعد فکر به سرت بزنه که خودتو دانشمند بدونی تو وامثال تو هنوز مونده بدونید دکتر شریعتی چه خدمتی به اسلام کرده  شما ها مصداق همین جمله زیبای حضرت علی (ع) هستید که می فرمود:بزرگترین دشمن آدمی جهل اوست.

 3. mahdi گفت:

  vaghean vasat mota@stefam  k dar morede moaleme shahid dr shariati injoori harf mizani….. oun harfayam k gofti sanad nadare . in harfa hich ja maktoob nashode az chizi k motmaen nisti nazareto nade vaghean zeshte ….. ma har do ferghe shie ya soni mosalman hastim va bejaye tafraghe bishtar niaz be vahdat darim ta sooje be doshmana nadim
   

 4. ناشناس گفت:

  من را به یاد ابو موسی اشعری انداختی ساده لوح

 5. پارس گفت:

  هاهاهاهاه
  چرا داغ کردی برادر
  خیلی سوخته؟!  :)))))))))
  خخخخخخ! هههه

  جونی!  به اعصابت مسلط باش! شیرت خشک میشه!

  ضمناً
  خدایی خیلی علمت بالاست! اصلا واقعا در مقابل این مقاله من احساس عجز میکنم!  یعنی واقعا اینهمه علم / آگاهی/ بصیرت/ استدلال از کجا میاد آخه…! :)))))  هههه!
  جان من؟!  راستشو بگو!  تو پیغمبر نیستی؟! :))))))))  من اصلا کم یه ذره مونده ایمان بیارم بهت
  :))))))))))))
  اصلا من دارم کافر میشم! نکنه تو خود ِ خدایی؟!  :)))))) خخخخخخ!

  دیگه شریعتی بده! اصلا من با این نوشته شما دگرگون شدم! :))))   
  من مجذوب این علم بیکران شما شدم دیگه!  :))))))))))

   

  جوجوی جیگر  ِ  رافضی ِ سبئی صفوی! :))) بوس بوس!  زیاد جوش نزن

   

  ههههه!
  خدایی خوراک خنده اید شما جیگرای نوادگان شاه اسماعیل 
  نبوغتون در خندوندن ما بسیار کاراست! :)))  مهران مدیری جلوتون کم میاره! :))))

  البته!
  انتظاری نمیشه داشت ازتون 
  مخاطباتون در همین حد فهم هستند که با این جک های مکتوب سرشون گرم بشه!  بالاخره باید در دنیا ابلهانی هم وجود داشته باشند که عاقل معنی پیدا کنه
  شما ادامه بده!   در این مسیر مقدس مذهب چاه محور صفوی تکفیری سبئی!!!!   :))))))  خخخخخخ
  هم ما شاد میشیم
  ولی یه چیزی خیلی ذهنم رو  درگیر میکنه!  اونم اینه که چه اصراری دارید که مشنگ بودن و جهلتون رو هی توی بوق و کرنا بکنید و پلاکارد بالای سرت بگیری که ما یک مشت دلقکیم! :))))  آخه این خودزنی برای چیه؟
  آها! یادم نبود! شما ید طولایی در خودزنی دارید!  بالاخره هر کس هم اینقدر با قمه و زنجیر  و مشت توی سر و کله خودش بزنه ، چیز نرمالی از آب در نمیاد! :))))))))))))))))))
  هههههه!
  یه توسلی هم به شاه اسماعیل جون صفوی و ناصرالدین و اللخصوص خادم الشریعت السبئی امام آقا محمد خان قاجار!-ببخشید آغا(!)، با حمایت از تمامی همجنسگرایان دربار صفوی!- بکنید ، شاید ما دشمنان شریعت سوسک شدیم! :)))))

  هخخخخخخخ! هههه
  :)))))۹

  جوی جوی  جوش آورده ی سبئی/صفوی! بوس بوس
  مراقب خودت باش

  • foad گفت:

   اولا از طرز صحبتت مغلوم میشه که اونجای من داره میسوزه یا جای … تو؟

   دوما شما دیگه از همجنسگرایی نگو که خلیفتون تو اینکار واقعه خلیفه (بنیانگذار)بود

   سوما شما سلفیون به غیر از خندیدن به ما در دادن هم گاهن در فتوا دادن ید طولایی دارید که بر کسی پوشیده نیست

   چهارما  اینکه شما نترس من شیرم خشک نمیشه هر موقع مثل خلیفتون هوس شیر کردی یه پیام بده شیر هم با نی بهت میدم گلوت نگیره…

   الان هم برو شیرایی که از رجال دیگه خوردی رو هضم کن بعد بیا خودم شیرت میدم

   هرچند حیفه ولی به رسم ادب اینم یه ماج…..

نظر دهيد