اين اختيار صفحه ي اصلي را همانند اول خواهد كرد ، تمام ابزارك ها و تنظيمات به حالت اول باز خواهند گشت.

ريست

تاثير دعاي معصومين براي شیعیان

تاثير دعاي معصومين براي شیعیان

در روايات مختلف امده است كه ائمه معصومين براي شيعيان خود دعا و استغفار مي كنند، اثر اين دعا و استغفار در زندگي روزمره ما چگونه تجلي مي كند؟ آيا اساساً آن دعاها اثري در اين دنيا براي ما دارد يا تنها آثار معنوي آنها را در آخرت خواهيم ديد؟
دعاهاي پيامبر اكرم (ص) و امامان آثار عام و تام دارد و شامل دنيا و آخرت مي شود ؛ چرا كه دنيا و آخرت از نظر اسلام از يكديگر جدا نيستند ؛ اما يابد دقت داشت كه هيچ كار فيزيكي و متافيزيكي هرگز در اين جهان بي اثر نيست و به خصوص كوشش و فعاليت امام معصوم و انسان كامل. امام و حجت خداوند حكيم- كه خود نيز حكيم است- كارِ بي فايده انجام نمي دهد. نمامي فعاليت هاي آنان نتيجه بخش و مؤثر است و علاوه بر آنكه در بندگي خود آنان تاثير به سزا دارد، در ديگران نيز مؤثر تواند بود. اين مساله شواهد عيني بسيار داردكه در تاريخ زندگي امامان مشاهده مي كنيم.

يكي از حقوقي كه ائمه معصومين و امام عصر (عج) خصوصاً بر شيعه دارند، حق دعاست. آنان در ادعيه و مناجات هاي خود، دوستداران خويش را فراموش نمي كنند.
در روزهاي سخت براي آن ها دعا كرده و مشكلان عظيم آنان را از سر راه بر مي دارند. داستان سيدابن طاووس معروف است كه در پله هاي سرداب مطهر امام عصر(عج) در سامرا سحرگاهام صداي دل نشين محبوب پرده نشين را مي شنود كه مي فرمود:
«خداوندا! شيعيان ما را در عزت و سلطنت و دولت ما باقي و زنده بدار.»(1)
نيز آن حضرت در توقيعي فرمود:
« ما در پي نگهداري آنانيم و با خداوند راز ونياز مي كنيم. دل هاي اولياي ما آرام و مطمئن باشد.»(2)

پي نوشت:
1- ترجمه مكيال المكارم119:1
2- كافي 9:8، از پيامبر اكرم(ص) و امام صادق(ع)

منبع : مستور

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob Donbaler viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious

نظر دهيد