بر رسول (ص) چه گذشت؟ (1) / وضعیت محیطی شبه جزیره عربستان

بر رسول (ص) چه گذشت؟ (۱) / وضعیت محیطی شبه جزیره عربستان

 بر رسول (ص) چه گذشت؟ (۱) / وضعیت زیست محیطی شبه جزیره عربستان

map-of-arabia

اگر سری به پیام های تلفن همراهتان بزنید، حتماً شاهد تعدادی پیام در مورد ویژگی اقوام مختلف مثلاً در همین ایران خودمان، خواهید بود. به نظرتان این ویژگی هایی که به مردمان یک ناحیه منتسب می شود، از کجا نشأت می گیرد؟

شما حتی اگر تنها سفری چند روزه به شمال یا جنوب ایران و یا شهر هایی مانند کردستان و شهر های کویری و … رفته باشید، سخن ما را تایید خواهید کرد که مثلاً اهالی جنوب ایران افرادی خون گرمند و شمالی ها مهمان نواز و یا کردها سخت کوش اند و  مردم لرستان، صادق.  آب و هوا، وجود کوهستان ها و میزان بارندگی و … مواردی هستند که به طور طبیعی، روی خلق و خوی مردمان نواحی مختلف در دنیا تاثیر گذارند.این همه گفتیم تا به این جا برسیم که ما قصد داریم تا در سری مقالات «بر رسول(ص) چه گذشت؟»، به بررسی اوضاع سرزمین عربستان و در کل، زندگی اعراب، پیش از رسالت رسول خدا(ص) و پس از بعثت ایشان بپردازیم و با بیان مصادیقی از زندگی پیامبر(ص) در کنار اعراب، گوشه ای از رنج ها و سختی های ایشان را در راه رساندن پیام خدا یاد آور شویم و در اولین مقاله به بررسی وضعیت زیست محیطی شبه جزیره عربستان می پردازیم و در مطالب بعد تاثیر آن را روی روحیه ی اعراب توضیح خواهیم داد.شبه جزیره عربستان، گهواره ی تمدن اسلامی
همان طور که می دانید عربستان سرزمینی خشک و بی آب و علف است و این گرما و خشکی، مردمان آن را سخت و پوست کلفت بار آورده است.
عربستان، شبه جزیره بزرگی است که در جنوب غربی آسیا قرار دارد و مساحت آن سه میلیون کیلومتر مربع است.
این شبه جزیره  از شمال به فلسطین و صحرای شام، از مشرق به حیره و دجله و فرات و خلیج فارس، از جنوب به اقیانوس هند و خلیج عمان و از مغرب به دریای سرخ محدود می شود. بنابراین از طرف مغرب و جنوب بوسیله دریا و از شمال و مشرق بوسیله صحرا و خلیج فارس محصور شده است.

arabia-map

از قدیم الایام این سرزمین را به سه بخش تقسیم کرده اند:
۱٫ بخش شمالی و غربی که «حجاز» نامیده می شود.
۲٫ بخش مرکزی و شرقی که آنرا «صحرای عرب» می گویند.
۳٫ بخش جنوبی که  «یمن» نامیده می شود.

در داخل شبه جزیره صحرا های بزرگ و شنزارهای گرم و تقریبا غیر قابل سکونت فراوان است. در اثر این صحراها یک سوم مساحت شبه جزیره را سرزمینهای بی آب و علف که قابل سکونت نیست، تشکیل می دهد فقط گاهی در اثر بارندگی در قلب صحراها، آبهای مختصری پیدا می شود و پاره ای از قبایل عرب مدت کمی شتر و چار پایان خود را برای چرا به آنجا می برند.

هوای شبه جزیره در صحراها و سرزمینهای مرکزی بسیار گرم و خشک و در سواحل، مرطوب ودر پاره ای از نقاط معتدل است.

معادن طلا و نقره و سنگهای قیمتی از قدیم منابع ثروت شبه جزیره عربستان بوده است و در میان حیوانات بیشتر به تربیت شتر و اسب می پرداختند و از میان مرغان کبوتر و شتر مرغ بیش از مرغهای دیگر در این منطقه، وجود داشت. البته بزرگترین وسیله ثروت امروز عربستان بواسطه استخراج نفت و بنزین است.

حجاز
لازم به ذکر است که چون در بحث تاریخ اسلام و زندگی رسول خدا(ص) نام منطقه حجاز، بیشتر از سایر مناطق به گوش می خورد، در این قسمت به توضیح تکمیلی در مورد این منطقه پرداخته ایم.

حجاز که بخش شمالی و غربی عربستان را تشکیل می دهد و همه خاک آن از فلسطین گرفته تا مرز یمن در کنار دریای سرخ قرار دارد. در تاریخ این منطقه بیش از سایر مناطق اسم و رسم دارد. ولی واضح است که این شهرت معلول یک سلسله امور معنوی و دینی است و هم اکنون کعبه ( خانه خدا ) که قبله میلیونها مسلمان است در آنجا قرار دارد.

نقطه ای که کعبه در آنجا قرار گرفته است از سالیان دراز پیش از اسلام مورد احترام ملل عرب و غیر عرب بوده است و به پاس احترام آن، جنگ در حدود کعبه را حرام می دانستند تا آنجا که اسلام نیز برای آن حدودی قائل شده است.

از شهرهای مهم حجاز مکه و مدینه و طائف می باشد و حجاز از گذشته دارای دو بندر بوده یکی «جده» که اهالی مکه از آن استفاده می نمایند و دیگری «ینبوع» که اهل مدینه قسمت مهمی از مایحتاج خود را از این بندر به دست می آوردند.

مکه معظمه
مکه از مشهورترین شهرهای جهان و پر جمعیت ترین شهرهای حجاز است.شهر مکه چون میان دو سلسله کوه واقع شده است، از دور دیده نمی شود.

تاریخچه شهر مکه
تاریخ مکه از زمان حضرت ابراهیم(علی نبینا و آله و علیه السلام)شروع می شود. او فرزند خود اسماعیل را با مادرش هاجر برای اقامت به سرزمین مکه فرستاد. فرزند وی در آنجا با قبایلی که در آن نزدیکی ها زندگی می کردند وصلت کرد. حضرت ابراهیم (علی نبینا و آله و علیه السلام) به دستور خداوند خانه کعبه را بنا کرد و از این پس آبادی شهر مکه شروع شد.

اطراف مکه به قدری شوره زار است که به هیچ وجه قابل زراعت نیست و به قول بعضی از خاور شناسان در هیچ جای دنیا نمی توان نظیری برای آن از نظر بدی اوضاع جغرافیایی پیدا کرد.

مدینه
مدینه شهریست در شمال مکه که تقریبا ۹۰ فرسنگ از هم فاصله دارند. در اطراف شهر باغات و نخلستانها است. و زمین آن برای کشت و زراعت مناسب تر است.
قبل از اسلام نام آن «یثرب» و پس از هجرت پیامبر اسلام(ص) «مدینه الرسول» نامیده شد. در تاریخ می خوانیم که نخستین کسانی که در این مرز و بوم سکنی گزیدند گروه «عمالقه» بودند و پس از آنها طائفه یهود و اوس و خزرج (که دو قبیله ی اوس و خزرج در میان مسلمانان به نام انصار خوانده شدند)، در آنجا زندگی کردند.

منطقه حجاز بر خلاف سایر مناطق از دستبرد کشور گشایان محفوظ مانده و آثار تمدن روم و ایران، دو امپراطوری بزرگ جهان قبل از اسلام، در آنجا دیده نمی شود. زیرا اراضی لم یزرع و غیر قابل سکونت آن چندان ارزشی نداشت که برای بدست آوردن آن لشکر کشی کنند و بعد از تحمل هزاران مشکل، که لازمه تسلط بر خاک آن منطقه بود، تازه دست خالی بر گردند.

منبع: فروغ ابدیت، جعفر سبحانی، ص۱۰
اریحا

ما قصد داریم تا در سری مقالات «بر رسول(ص) چه گذشت؟»، به بررسی اوضاع سرزمین عربستان و در کل، زندگی اعراب، پیش از رسالت رسول خدا(ص) و پس از بعثت ایشان بپردازیم و با بیان مصادیقی از زندگی پیامبر(ص) در کنار اعراب، گوشه ای از رنج ها و سختی های ایشان را در راه رساندن پیام خدا یاد آور شویم؛ ان شاالله.

نظر دهيد