برخی از اثار و برکات صلوات

برخی از اثار و برکات صلوات

– صلوات هم وزن عرش
رب صل علیهم زنه عرشک و مادونه ، و ملاء سمواتک و ما فوقهن ، و عدد ارضیک و ما تحتهن و ما بینهن ، صلوه تقربهم منک زلفى ، و تکون لک و لهم رضى ، و متصله بنظائرهن ابدا. ؛
پروردگارا! برایشان درود فرست ، هم وزن عرش خود و آن چه زیر عرش ‍ است (همه عالم )؛ و مقدار آن چه آسمان هایت و آن چه در بالاى آن هاست را پر گرداند؛ و مقدار شماره زمین هایت و آن چه در زیر آنها و میان آنهاست (را پر سازد)؛ درودى که ایشان را به کمال قرب تو رساند؛ و براى تو و ایشان خوشنودى ؛ و همیشه به مانندهاى آن ، درودها پیوسته باشد. (۵)
۱۱ – صلوات شفاعت کننده
اللهم صل على محمد و اله ، کما هدیتنا به ، و صل على محمد و اله ، کما استنقذ تنابه ، و صل على محمد و اله صلوه تشفع لنا یوم القیمه و یوم الفاقه الیک ، انک على کل شى ء قدیر، و هو علیک یسیر ؛
بار خدایا! بر محمد و آل او درود فرست ، چنان که ما را به سبب او (به راه حق ) هدایت نمودى . و بر محمد و آل او درود فرست ، چنان که ما را به وسیله آن حضرت از (جهل و نادانى ) رهانیدى و بر محمد و آل او درود فرست ، درودى که ما را روز رستاخیز و روز نیازمندى به تو شفاعت نماید؛ زیرا تو بر هر چیز توانایى ، و آن بر تو آسان است . (۶)
۱۲ – شاد کردن رسول خدا (ص )
از حضرت امام صادق – علیه السلام – روایت شده که :
هر که خواهد که شاد گرداند محمد و آل آن حضرت را – صلوات الله علیهم – به این نحو، به ایشان صلوات فرستد:
اللهم یا اجود من اعطى و یا خیر من سئل و یا ارحم من استرحم . اللهم صل على و محمد و آله فى الاءولین و صل على محمد و آله فى الآخرین و صل على محمد و آله فى الملاء الاءعلى و صل على محمد و آله فى المرسلین . اللهم اعط محمدا و آله الوسیله و الفضیله و الشرف و الرفعه و الدرجه الکبیره . اللهم انى آمنت بمحمد – صلى الله علیه و آله – و لم اءره فلا تحرمنى یوم القیامه رؤ یته و ارزقنى صحبته و توفنى على ملته و اسقینى من حوضه مشربا رویا سائغا هنیئا لا اظماء بعده ابدا انک على کل شى ء قدیر. اللهم انى آمنت بمحمد صلى الله علیه و آله و لم اءره فعرفنى فى الجنان وجهه . اللهم بلغ محمدا صلى الله علیه و آله منى تحیه و سلاما.
۱۳ – وقت صلوات امام رضا (ع )
امام رضا – علیه السلام – هنگام صبح پس از نماز و پس از سلام ، در جایگاه نماز مى نشست و به تسبیح و حمد و تکبیر و تهلیل خدا مشغول مى شد، و به پیامبر و آل او صلوات مى فرستاد تا این که خورشید طلوع مى کرد. (۷)
۱۴ – مناظره امام هشتم
در مجلس ماءمون در حضور امام هشتم ، سخن از مسئله اى به میان آمد که به پیامبر گفته بودند که سلام دادن به شما را مى دانیم ؛ ولى صلوات بر شما چگونه است ؟
پیامبر پاسخ فرمود: تقولون اللهم صل على محمد و آل محمد کما صلیت و بارکت على ابراهیم و آل ابراهیم انک حمید مجید
ماءمون به اهل مجلس خود که همه از علماى مذاهب اسلامى بودند گفت : آیا در این باره (صلوات بر پیامبر به صورت فوق ) اختلافى به چشم مى خورد؟
آنها گفتند: نه و در این باره همه امت (مذاهب ) متفق اند ماءمون به امام هشتم گفت : آیا درباره آل پیامبر توضیحى دارید؟
امام فرمود: به من بگویید مراد از یس و القرآن الحکیم کیست ؟
آنان گفتند: شکى نیست که منظور از یس محمد صلى الله علیه و آله است . (۸)
۱۵ – عبادت امام (ع ) در سفر
رجاء بن ابى ضحاک ، فرمانده ماءموران براى آوردن امام رضا – علیه السلام – در ضمن شرح عبادت هاى شبانه روزى امام مى گوید:
امام رضا – علیه السلام – هنگامى که صبح مى کردند، نماز را مى خواند، پس از سلام ، در جایگاه نماز مى نشست و به تسبیح و حمد و تکبیر و تهلیل خدا مشغول مى شد، و به پیامبر و آل او صلوات مى فرستاد تا این که خورشید طلوع مى کرد. (۹) (۱۰)
۱۶ – صلوات و دعاى امام جواد (ع )
امام جواد – علیه السلام در دعاى هر روزه ماه مبارک رمضان عرضه مى دارد:
اى آن که پیش از همه چیز بوده ؛ سپس همه چیز را آفریده ؛ سپس باقى مى ماند، در حالى که همه چیز فانى مى شود.
اى آن که چیزى مانندش نیست ؛ و اى آن که نه در آسمان هاى فراتر، و نه در زمین هاى فرو تر، و نه روى آنها، و نه زیر آنها، و نه در میان آنها معبودى جز او نیست ، که پرستیده شود.
تو را حمد مى کنم ، حمدى که هیچ کس – جز تو – را یاراى شمردن آن نباشد.

پس درود فرست بر محمد و آل محمد، درودى که هیچ کس – جز تو – را یاراى شمردن آن نباشد. (۱۱)


۵-صحیفه سجادیه ، دعاى ۴۷٫
۶-صحیفه سجادیه ، دعاى ۳۱٫
۷-بحارالانوار، ج ۴۹، ص ۹۲؛ سیره رضوى ، ص ۲۰ – ۱۹٫
۸-پرورش روح ، ج ۲، ص ۳۵۵٫
۹-بحار الانوار، ج ۴۹، ص ۹۲٫
۱۰-چهل حدیث سیره رضوى – علیه السلام – ص ۲۱٫
۱۱-شرح و فضایل صلوات ، ص ۱۱

نظر دهيد