برای منجی یک آرزو کن!

برای منجی یک آرزو کن!

برای منجی یک آرزو کن!

اولین شب جمعه ی ماه رجب المرجب است. آسمانیان، شب آرزوها می نامندش. در این شب، او می آید کنار فرشتگانش، نزدیک کعبه. وصف جلال و جمال این شب را از زبان فرستاده ی خدا بشنوید، آن جا که به بندگان می گوید:
از اولین شب جمعه ماه رجب غافل نشوید، زیرا شبی است که فرشتگان آن را، لَیْلَهُ الرَّغائِب می‏نامند.

این نام گذاری، بدان سبب است که وقتی یک سوم از شب گذشت، هیچ فرشته‏ای در آسمان‏ها و زمین نمی‏ماند، مگر اینکه در کعبه و اطراف آن جمع می‏شوند. آن گاه خداوند می‏ فرماید: ای فرشتگانم! هر چه می‏خواهید از من درخواست کنید. فرشتگان عرض می‏کنند: حاجت ما این است که از روزه داران رجب درگذری. خداوند می‏فرماید: این‏کار را انجام دادم.

سپس ادامه دادند:
روز پنجشنبه پیش از لیله الرغائب را روزه می‏گیری و چون شب جمعه (لیله الرغائب) فرا رسید، بین نماز مغرب و عشا دوازده رکعت نماز به جا می‏آوری ؛ هر دو رکعت به یک سلام و در هر رکعتی سوره فاتحه یک بار، «إِنّا أَنْزَلْناهُ فی لَیْلَهِ الْقَدْرِ» سه بار و «قُل هُوَ اللّه‏ُ اَحَد» را دوازده بار می‏خوانی و هنگامی که نماز تمام شد، هفتاد بار بگو:

اَللّهُمَّ صَلّ عَلی مُحَمَّدٍ النَّبی الاُمِّی وَ علی آله. سپس سجده می‏کنی و در سجده هفتاد بار می‏گویی: سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِکَهِ وَ الرُّوحِ، سپس سر خود را بلند می‏کنی و می‏گویی: «رَبَّ اغْفِرْ وَارْحَمْ وَ تَجاوَزَ عَمّا تَعْلَمُ اِنَّکَ اَنْتَ الْعَلِی الْاَعْظَمُ آن‏گاه بار دیگر به سجده می‏روی و در سجده همان چیزی را می‏گویی که در سجده اول گفتی. سپس از خداوند، حاجت خود را بخواه که ان‏شاءاللّه‏ برآورده خواهد شد. سپس رسول خدا صلی‏الله‏علیه‏و‏آلهفرمود: سوگند به کسی که جانم در دست اوست، هیچ بنده‏ای این نماز را به جا نمی‏آورد، مگر آنکه خداوند گناهان او را می‏بخشد، گرچه گناهان او به عدد شن‏های کره زمین و به وزن کوه‏ها و به عدد برگ‏های درختان باشد!

در شب اول قبر خداوند ثواب آن را به بهترین صورت، با روی گشاده و خندان و زبان فصیح برای او می‏فرستد که می‏گوید: ای محبوب من! مژده بده، از هر سختی نجات پیدا کردی… تو هرگز خیری را از جانب مولایت از دست نخواهی داد.۲

سالهاست، برای همه دعا کرده ایم و برای او جز «عجل فرجک» نخوانده ایم.
امشب،
میان آرزوهای شب آرزوها، برای منجی، یک آرزو کنیم!

 

پی نوشت:
۱ . آیت‏اللّه‏ میرزا جواد ملکى تبریزى، المراقبات، ص ۱۱۱٫
۲ . همان، ص ۱۱۲٫

نظر دهيد