اهانت آیت الله شیخ «عزیزالله خوشوقت» به حضرت رقیّه (س) در شبکه یک + جواب

اهانت آیت الله شیخ «عزیزالله خوشوقت» به حضرت رقیّه (س) در شبکه یک + جواب

اهانت آیت الله شیخ «عزیزالله خوشوقت» به حضرت رقیّه (س) در شبکه یک + جواب 

26614_OQ1P6CHQ_pic

 

roqayyeh-smal

آیت الله شیخ «عزیزالله خوشوقت» از علمای سرشناس تهران در اظهاراتی که اخیرا در شبکه یک صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران نیز پخش شد، برخی مطالب عجیب در مورد حضرت رقیه سلام الله علیها را بیان کرد.

وی در پاسخ به پرسش یکی از پامنبری‌های خود که پرسید “آیا حضرت رقیه سلام الله علیها دختر امام حسین علیه السلام است یا خیر؟” پاسخ داد: “ایشون (حضرت رقیه) دختر یکی از شهدای کربلا است. در تاریخ که در مورد بچه های امام حسین می نویسند، دختری به نام رقیه وجود ندارد”!

پرسش کننده در ادامه می پرسد: “اصلا ایشان (حضرت رقیه) وجود داشته؟” خوشوقت پاسخ می دهد: “بله، در تاریخ وجود داشته در شام هم بوده اما اصلا دختر امام حسین علیه السلام نبوده است”.

این پرسش کننده همچنین در مورد چگونگی به شهادت رسیدن حضرت رقیه سلام الله علیها، سوال می کند، و خوشوقت پاسخ می دهد: “باید بگوئیم در مقاتل چنین بیان شده است. ما که آنجا نبودیم ببینیم چگونه به شهادت رسید؟”.

آیت الله خوشوقت در ادامه در مورد نحوه عزاداری می گوید: وقتی عزاداری دست عموم بیفتد، اختراعاتی هم پیش می آید و سلیقه های مختلفی مانند زنجیرزنی، قفل زنی، قمه زنی و غیره به وجود می آید. گریه از همه راحت تر، ارزان تر و بی اشکال تر است”.

 

جواب به اظهارات عجیب آیت الله شیخ «عزیزالله خوشوقت»

جواب حضرت آیت الله یثربی

 

آیت الله یثربی خیلی زیبا میگویند :
برنامه های صدا و سیما بیشتر شبیه طنز است!
اگر قبول ندارید و انکار میکنید پس چرا بعد از اون روضه رقیه (س) رو پخش میکنید؟

لینک ویدئو حضرت آیت الله تبریزی و اثبات وجود رقیه 

http://youtu.be/AuC2cEGeW74

شرح نظر مراجع عظام تقلید در این باره به شرح ذیل است:

نظر حضرت آیت‌الله شیخ «حسین‌ مظاهری»
همین جا که به عنوان مرقد حضرت رقیه علیها ‌السّلام مشهور است، مرقد اوست و تشکیک کردن یک ظلم است آن هم ظلم به بچه مظلوم امام حسین علیه ‌السّلام و همین شهرت راجع به مرقد مطهر حضرت زینب سلام‌ الله‌ علیها نیز هست و تشکیک در آن ظلم به حضرت زینب سلام‌ الله ‌علیها است و ظلم به حضرت زینب گناهش خیلی بزرگ است و ما در این گونه موارد نظیر سیادت اشخاص و قبور بزرگان چیزی جز شهرت نداریم و این شهرت در نظر همه فقها حجت بوده و هست.

نظر حضرت آیت‌الله سید «صادق روحانی»
اولا راجع به حضرت رقیه سلام الله علیها اخیرا کتابی نوشته شده است و خیلی خوب اثبات نموده به این که حضرت رقیه ۳ ساله در خرابه شام از دنیا رفته و قبرش هم در آنجاست و معجزات زیادی هم نقل شده است و ثانیا قاعده ای در فقه است بنام تسامح در ادله سنن، مقتضی آن قاعده این است که آنچه راجع به این دختر ۳ ساله گفته اند شما هم نقل کنید و به زیارت او بروید همه اش بر طبق موازین شرع است، من خودم چند سال قبل برای معالجه به لندن رفتم در برگشت، لبنان از هواپیما پیاده شدم و چند روز در آنجا ماندم که بروم سوریه برای زیارت آن خانم و الان هم از آن عمل خرسندم.

نظر حضرت آیت‌الله سید «محمدعلی‌ علوی گرگانی»

وجود حضرت رقیه سلام الله علیها از مسلّمات تاریخی است و اگر شبهه ای هم هست در اصل وجود ایشان نیست و بعضی از شبهات در نام مبارک او وجود دارد ولی این مسئله که دختری از امام حسین علیه السلام در شام مدفون است، هیچ گونه شک و شبهه ای در آن وجود ندارد و توصیه ما به کسانی که این شبهات را نسبت به معتقدات دینی مردم وارد می کنند آن است که بدانند هیچ گونه نفعی نخواهند برد و فقط آخرت خود را خراب کرده اند و خود را مورد غضب امام حسین علیه السلام قرار داده اند و لذا خوب است که با این گونه مسائل خود را درگیر ننمایند.

نظر حضرت آیت الله سید «صادق شیرازی»
حضرت رقیه علیها السلام دختر آقا امام حسین علیه السلام بوده واقعاً و کتاب های متعددی مانند “ینابیع الموده” در صفحه ی ۳۴۶ و “احقاق الحق” جلد ۱۱ صفحه ۶۳۳ بودن حضرت رقیه فرزند امام حسین علیه السلام را در کربلا نقل کرده اند و قصه آن علاوه بر سندهای تاریخی و کتب مقاتل، سند واقعی و خارجی نیز در دمشق شام دارد، آن بارگاه با عظمت در پایتخت سابق امویان مانند آفتاب فروزان می درخشد، در حالی که قبر معاویه زباله دانی بیش نیست و از قبر یزید هم اثری نیست و طبق نقل کتاب “الذریعه” جلد ۲۲ صفحه ۳۹۰ حدود ۱۰۰ سال از این واقعه نگذشته که دختر کلیددار حرم حضرت رقیه علیها السلام حضرت را در خواب می بیند و او را از آمدن آب نزد قبر خود مطلع می سازد، خواب سه شب پشت سرهم تکرار می شود، کلیددار ـ با خبر دادن به دولت وقت و ضمن تشریفات رسمی ـ کارگر می آورد و قبر را خراب می کنند، و وقتی به قبر می رسند آثار آب پدیدار می شود آنگاه می بیند این دختر سه ساله تر و تازه گویی خوابیده است، کلیددار که سید هم بوده جسد مبارک حضرت رقیه را بر روی دست می گیرد تا سه شبانه روز، و فقط برای کارهای ضروری و نماز او را به دیگری می سپارد، تا قبر آماده می شود، و حضرت را به جای خود بر می گرداند، و معجزات بسیار دیگر که در تاریخ به ثبت رسیده‌ است.

نظر حضرت آیت‌ الله‌ شیخ «خلیل مبشّر کاشانی»

قال الله تبارک و تعالی: «یریدون لیطفئوا نورالله بافواههم و الله متم نوره و لو کره الکافرون» .. هیچ گونه شک و شبهه ای درباره وجود مقدس حضرت رقیه بنت الحسین علیهما السلام وجود ندارد و شواهد تاریخی نشان می دهد که آن مظلومه بر اثر تحمل رنج ها و مصائبی که در مسیر شام و آن چه در خرابه شام اتفاق افتاد، در صغر سن از دنیا رفته و در دمشق مدفون شد، تنها مطلب مورد بحث این است که نام مبارک او رقیه بوده یا زینب یا اسم دیگری داشته، سپس به اسم رقیه مشهور شده؟ و اما اشتهار اسم او به نام رقیه به این جهت است که در مدفن این وجود مقدس و نورانی، در دمشق، نام رقیه بنت امیرالمومنین علیهما السلام نوشته شده که بدیهی است انتساب به “جد اعلی”، متداول و معمول بوده است پس تشکیک در اصل وجود مقدس آن حضرت جرم و ظلم به آن مظلومه و پدر بزرگوارش، بلکه ظلم به اهل بیت علیهم السلام است و شبهه پراکنان بدانند که نور خدا هرگز خاموش نخواهد شد، بلکه پیوسته بر تزاید و تجلیات بیشتر است.

نظر حضرت آیت‌ الله‌ شیخ «میرزا جواد تبریزی»
مزار کنونى حضرت رقیه بنت الحسین علیهماالسلام در شام، از اول مشهور بوده، گویا حضرت امام حسین علیه السلام نشانى را از خود در شام به یادگارى سپرده است، تا فردا کسانى پیدا نشوند که به انکار اسارت خاندان طهارت علیهم السلام و حوادث آن بپردازند، این دختر خردسال گواه بزرگى است بر اینکه در ضمن اسیران حتى دختران خردسال نیز بوده اند، ما ملتزم به این هستیم که بر دفن حضرت رقیه علیهاالسلام در این مکان شهرت قائم است، حضرت علیهاالسلام در این مکان جان سپرده و دفن شده است. ما به زیارتش شتافتیم، و باید احترام او را پاس داشت.

دفن این طفل خردسال (حضرت رقیه علیهاالسلام) در شام گواه بزرگ و نشان قوى از اسارت خاندان طهارت، و ستم روا داشته بر ایشان دارد، آن ستمى که تمام پیامبران از آدم تا خاتم بر آن گریستند، تا آنجا که خدا عزاى امام حسین علیه السلام را بر آدم خواند، از این رو احترام این مکان لازم است، به سخنان فاسد گوش فرا ندهید، و به سخنان باطلى که مى گویند: رقیه علیهاالسلام طفلى خردسال بیش نبود، گوش فرا ندهید، مگر على اصغر علیه السلام کودک خردسال نیست که در روز قیامت شاهدى خواهد بود، و موجب آمرزش گنهکاران شیعه خواهد شد ان شاء الله تعالى.

بنابراین بر همه واجب است احترام این مکان (محل دفن حضرت رقیه علیهاالسلام) را داشته باشند، و به سخنان فاسد و بیهوده اى که از گمراهى شیاطین است، گوش فرا ندهند و اعتنایى نکنند. ما با زیارت دختر امام حسین علیه السلام (رقیه علیها السلام) به خداوند متعال تقرب مى جوییم، آن دخترى که خود مظلوم بود، و خاندان وى همه مظلوم بودند.

پاسخ حضرت آیت‌الله ‌شیخ «ناصر مکارم شیرازی»

بسمه‌تعالی –
شکی نیست که دختر کوچکی از امام حسین‌(ع) در شام از دنیا رفت و در آنجا دفن شد و حرم فعلی منسوب به همان دختر است، اما این که نام آن دختر رقیه بوده یا نام دیگری داشته در بین دانشمندان اسلامی اختلاف نظر وجود دارد هر چند معروف این است که نامش رقیه است.
همیشه موفق باشید.


پاسخ حضرت آیت‌الله شیخ «حسین نوری همدانی»

بسمه‌تعالی
در کتاب‌هایی چون کامل بهائی و نفس‌المهموم و کتاب‌های معتبر دیگر دختر خردسالی که برخی نام او را رقیه نامیده‌اند و در شام به شهادت می‌رسد، برای امام حسین‌(ع) ذکر کرده‌اند و اگر کسی برای آن حضرت نذر کند، باید آن را ادا نماید و
مضجع موجود در
دمشق متعلق به آن حضرت است.

تاریخ نیز می‌گوید: حضرت سید‌الشهدا‌(ع) دختری به نام رقیه داشتند که در سن سه سالگی در خرابه شام به شهادت رسید(منتخب‌التواریخ ص۲۹۹) مادر حضرت رقیه مطابق اکثر نقل ها «ام اسحاق» نام دارد که فضایل و مناقب بسیاری را برای آن بانو بر می‌شمارند. (ترجمه ارشاد ج۲ ص۱۹۷)

حضرت رقیه در ماه شعبان چشم به جهان گشود، سن مبارک آن حضرت هنگام شهادت سه سال بود. عبدالوهاب بن احمد شامفی مصری مشهور به شعرانی (م  ۹۷۳ ق) در کتاب المنن باب دهم نقل می‌کند، نزدیک مسجد جامع دمشق بقعه و مرقدی وجود دارد که به مرقد حضرت رقیه‌(س)، دختر امام حسین‌(ع) معروف است و بر روی سنگی واقع در درگاه آن مرقد نوشته شده است «این خانه، مکانی است که به ورود آل پیامبر‌(ص) و دختر امام حسین‌(ع) حضرت رقیه شرافت یافته است.

مورخ خبیر عمادالدین حسن‌بن علی ‌بن محمد طبری، هم عصر خواجه‌ نصیرالدین طوسی در کتاب کامل بهایی می‌نویسد دخترک سه چهار ساله‌ای که خاندان امام حسین‌(ع) در خرابه شام شب هنگام، خواب پدر را دید و بهانه پدر نمود به یزید گفت: سر پدر را برایش ببرند، سر مقدس را آورده و در کنار دختر قرار دادند، آن دختر از غم پدر فریادی برآورد و جان داد.

نام حضرت رقیه علاوه بر کتب مشهوری چون لهوف و… در قصیده سوزناک سیف بن عمیره، صحابی بزرگ امام صادق‌(ع) آمده و علمای بزرگی همچون شیخ طوسی، نجاشی، علامه حلی و… به آن تصریح کرد‌ه‌اند از (ستاره درخشان شام)

 

۱۵ نظر

 1. محب مهدی گفت:

  با خدا و آل او پیکار کرد

  آنکه فرزند حسین انکار کرد


  منکر دردانه خون خدا

  باید از مادر بپرسد ماجرا

  • حامد گفت:

   فکر نمی کنم اگر واقعا محب مهدی بودی این چنین بی پروا بر علمای ربانی بخاطر یک اظهار نظر تاریخی جسارت می کردی

   أین تذهبون؟؟؟؟؟؟

 2. بهزاد گفت:

  ادم نمی داند حرف کی درسته ایشان هم ایتالله هستند ونمی شود شک کرد الله العلم

 3. ناشناس گفت:

  مگر اصول دین است که بر منکر بی بی سه ساله لعنت می فرستید؟اشکالی دارد که به خاطر یک بحث تاریخی کسی قائل به این شود که ممکن است فلانی فرزند فلانی نباشد

  اگر کسی از عاقبت خودش بترسد این چنین بر علمای ربانی نمی تازد به خاطر یک اظهار نظر تاریخی

  • ناشناس گفت:

   ۱۴۰۰سال مردم برای این دختر معصوم عزاداری کردند اشک ریختند ،به این خاندان دلبسته اند و عاشق این خاندان شدند،به عشق این خاندان به جبهه رفتند حالا یک دفعه یک نفر بگوید ایشون دختر امام حسین (ع) نیست؟!این توهین به شعور مردم نیست؟

   بعد هم بیانیه بدهند که ما چنین نگفتیم و رسانه ملی سخنان مارا تحریف کرده است و فلان.خب بالاخره که چی ؟موضع شما چیه؟اگر اشتباهی صورت گرفته بگویید اشتباه کردیم.

 4. ناشناس گفت:

  عزیزان من عاشق سایت شمام ولی لعن های بی مورد شا کفاره داره حالا از عمر بگذریم چرا حواشی عکس بالا نوشتید لعنت بر منکران… اینم یه استدلال از منابع تاریخی هست و باید پیگیر شد نه که آیت الله خودمونو لعن کنیم. شدید تکفیری هااااا؟

   

   

  ۱٫ لعن حرام: لعنت مؤمن و کسی که مستحق لعنت نیست حرام است. رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم ) فرمودند: “هرگاه لعنت از دهان لعنت گر خارج شود، نگاه می کند, اگر راهی به سوی آن چیزی که متوجه آن شده است یافت به طرفش می رود وگرنه به طرف کسی که از دهانش خارج شده است برمی گردد.”(۳)

 5. عبد الله گفت:

  خجالت بکشید

 6. سید معین حسینی گفت:

  من فایل کامل صوتی ایشونو گوش کردم حداقل سه بار

  این طور که گفتید نیست.

  این روحانی چون از علماء اخلاق و سرشناس وانقلابی است مورد هجمه ناجوانمردانه برخی قرار گرفته ….ایشان ه تازگی فرموده بودند سخنان من تحریف شده و من کسی که این اشتباه فاحش را انجام داده حلال نمیکنم ….لطفا تقوی الهی را همه داشته باشیم .التماس دعا از همه شیعیان ومحبین وخاندان  مکرم اهل البیت(علیهماسلام)

 7. نعلین سایبری گفت:

  خواهشا به علما توهین نکنید

 8. مرتضی گفت:

  سلام

  آیت الله خوشوقت فرمودند سخنان من تحریف شده حلال نمیکنم کسی رو که اینطور برنامه رو میکس و مونتاژ کرده

  لطفا این پست رو اصلاح کنید تا عزیزانی که کم تجربه ترند به ایشون بی احترامی نکنند

  یا علی

 9. psk گفت:

  ایشان که رحمت خدا رفتند حال وای بر شما نادانان توهین کننده که حتی فرصت عذر خواهی  پیدا نکردید .

  ….بدبخترین کسی است که آخرت خود را برای دنیای دیگری بفروشد

 10. ناشناس گفت:

  ان شیخ پیر کور به حقیقت رهی نبرد

  گریه به سیدالشهدا را سبک شمرد

  چوبی علی الحساب به دنیا براو زدند

  در بین عده ای عمری سکته کرد مرد

  چون منکر رقیه بنت الحسین شد

  خوشوقت بود ولیکن چه بد بخت جان سپرد

  بر منکر حضرت رقیه  علیه السلام وکسانی که میگویند دشمنان حضرت زهرا علیه السلام را لعنت نکنید لعنت بیشمار

 11. ناشناس گفت:

  ویل لکل همزه لمزه

  جای تأسف و تعجبه که علمای بزرگ رو بدون علم و ادب و … زیر سوال می بریم و به کارمون هم افتخار می کنیم

  والعاقبه للمتقین

 12. سربازگمنام گفت:

  سلام.ایشان فردی باخداوپرهیزکاربودندلطفابرای زیادشدن مخاطبانتان ازاین مطالب نگذارید کارشبکه های بیگانه رانکنیدکه به بزرگان مادروغ می بندندوباافکارمنفی ودارای کینه های ریشه دار این کارهارامی کنندومتاسفانه ببعضی ازمردم ساده دل این افکاررامی پذیرندخداکندمنظورخاصی نداشته باشید.

نظر دهيد