انتقاد شدید آیت الله وحید خراسانی از تضعیف کتاب بحارالانوار

انتقاد شدید آیت الله وحید خراسانی از تضعیف کتاب بحارالانوار

انتقاد شدید آیت الله وحید خراسانی از تضعیف کتاب بحارالانوار

صبح امروز ایت الله وحید خراسانی در درس خارج فقه ، ادامه بحث سند زیارت جامعه کبیره از کتاب بحارالانوار به خدمات احیاگر مذهب شیعه ، علامه محمد باقر مجلسی (رضوان الله تعالی علیه ) پرداخته و فرمودند : چون در این زمان بی سوادی زیاد شده و رجال شیعه ناشناخته ماندند ، و ظیفه است که مفاخر این مذهب شناخته شوند . وظیفه انسانیت است که شکر منعم بجا اورده شود . مرحوم مجلسی کاری کرد که ( لم یوجد له نظیر ) و اهل فضل باید شکر این منعم را بنماید . بعضی بیسواد ها پیدا شده اند و به کتاب بحارالانوار به نظر تضعیف نگاه میکنند .

 

دقت کنید ! این مذهبی را که ما به راحتی داریم به باد میدهیم ، او چگونه آن را حفظ نمود و برای احیای آن چه کرد . کتاب جلاء العیون و حیات القلوب را نوشت تا عوام را متوجه مذهب کند . و از طرفی کتاب مرأت العقول را نوشت که اساتین محققین رجال را در تصنیف و توثیق روایات متحیر می کند . او با این علم رجال و دقت نظر کتاب بحارالانوار را نوشت که مبادا یک گوهر از جواهر علم اهل بیت ( علیهم السلام ) ضایع شود .

 

در بحارالانوار روایات صحیح و ضعیف همه را جمع نمود و خدمتی کرد که تاکنون نشده و نخواهد شد . بعضی بیسواد ها نگاه میکنند به روایاتی که سندش ضعیف است و درک نمی کنند کسی که خودش مرأت العقول را می نویسد و استاد کل است به این نکته توجه داشته است . ولی در ضعاف متونی است که دلالتشان از سند محکم تر است و ای خدمتی است که این فحل الفحول به جامعه ارایه کرد .

 

ایشان در ادامه افزودند : شیخ بهایی با آن مقام علمی در آن زمان از محضر ایشان بهره ها برد و با این موقعیت شد « شیخ الاسلام » سلاطین صفویه تا بتواند مذهب شیعه را احیا کند .

 

این را بفهمید ! و به خاطر تمایل و خوشامد بعضی ها دست از عقاید این مذهب بر ندارید و به خاطر اغراض سیاسی ، عظمت پهلوی شکسته شده را از یاد نبرید  و حق کسی که گفت : «صبرت و فی العین قذی و فی الحلق شجی» را از دست ندهیم .
خبر از شیعه نیوز

۱ نظر

  1. خادم الرضا گفت:

    خدا پدر مادر ایشان را رحمت نماید که در فتنه های تشیع چراغ هدایتگر هستند …

    یقیناٌ خدمت علامه مجلسی به شیعه و کلام اهل بیت س همچون ستاره نورانی در آسمان ولایت می درخشد … و اگر کسی این را نمی بیند باید در بینایی خود شک کند نه در فضل و اعتبار ایشان…
    والعاقبه للمتقین

نظر دهيد