القاب امام زمان (ع) / حجة

القاب امام زمان (ع) / حجه

القاب امام زمان (ع) / حجه

«حجه» که در رسم الخط های مختلف گاهی با ت مبسوط (حجت) نوشته می شود از القاب تمام امامان معصوم (علیهم السلام) است. با این حال عموما وقتی با « ال» می آید و به صورت « الحجه» استفاده می شود فقط در مورد امام عصر تلقی می گردد. حجت یکی از القاب بسیار مهم است.

 
خداوند حکیم که پیش از نیاز موجودات برای آنها نعمت هایی را در نظر گرفته و آفریده است، وجود راهنما و امامی را برای آموزش به مردم در امور دنیوی و اخروی لازم دانسته است. چگونه ممکن است خداوند بدون قرار دادن معلم از انسان تکامل طلب کند؟
 
شاید برخی اوقات حتی لزوم وجود برخی چیزها را ندانیم مثل، انگشت کوچک پا؛ ولی این دلیل قانع کننده ای بر عدم لزوم آن نیست. بسیاری موارد در تاریخ به وجود امده که انسانها در طی تحقیقات علمی به خواص مواد و موجودات پی برده اند. هدف از بحث در این مورد این است که بدانیم خداوند هیچ چیز را بی دلیل رها نمی کند و دلیل خداوند در روی زمین « ائمه» هستند. علی الخصوص وجود مقدس حضرت صاحب الزمان.
 
بنابراین حضرت مهدی (عج) به این دلیل حجه نامیده شده است که وجود مقدس آن حضرت حجت خداوند بر دو عالم می باشد و به وسیله ی اوست که خداوند بر بندگانش احتجاج۱ می کند.
 
وجود حجت تا بدانجا اهمیت دارد که در احادیث بارها آمده است که:
 
« اگر زمین لحظه ای بی حجت باقی بماند ساکنان خود را در خود فرو می برد»
 
این نیز خود دلیلی بر رحمت بی شائبه ی خداوند است که لحظه ای بندگان را بدون راهنما رها نمی کند. هرچند این تنها دلیل نیست. و بحث در مورد اینکه چرا زمین بدون حجت نمی تواند بماند در این مقال نمی گنجد؛
 
با این حال به طور خلاصه می توان گفت ائمه ی معصومین واسطه های فیض الهی هستند و تمام برکات، نعمات، نقمات، فیوضات و هر آنچه از سوی خدا به بندگان می رسد و یا از بندگان به طرف خدا می رود از طریق آنان انجام می پذیرد. چرا که قدرت وجودی خداوند به حدی زیاد است که اگر انسانهایی با ظرفیت وجودی معمولی بخواهند آن را درک کنند، قطعا متلاشی خواهند شد. به همین علت خداوند فیوضات را از طریق امامان که ظرفیت وجودی بیشتری دارند منتقل می کند. با این حال در آینده مفصل به این موضوع خواهیم پرداخت.
 
در احادیث از بردن نام حضرت مهدی (عج) نهی شده است و فرموده اند که آن حضرت را با نام « حجه آل محمد (ص)»  بخوانیم.
 
در دعای توسل حضرت مهدی (عج) با این نام خوانده شده است:
«یا وصّی الحسن و الخَلَفَ الحُجه ایُّها القائم المنتظر المَهدی»
 
(القاب قائم، منتظر و قائم پیش از این توضیح داده شده است)
 
در دعاهای مختلف لقب حجه با پسوند های متفاوتی آمده است مثلا:
 
«حجه بن الحسن، حجه الله، حجه رب العالمین، و….» که هر کدام از آنها مقاله ای می طلبد.
 
پ.میعاد
 

 

نزدیک تر مجموعه مقالاتی در معرفی نام ها و القاب حضرت مهدی (عج) هستند.

۱ نظر

  1. ناشناس گفت:

    خیلی خوب بود

نظر دهيد