القاب امام زمان (عج) / وارث

القاب امام زمان (عج) / وارث

القاب امام زمان (عج) / وارث

vaares

« نُرِیدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَى الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْأَرْضِ وَ نَجْعَلَهُمْ أَئِمَّهً وَ نَجْعَلَهُمُ الْوَارِثِینَ » (1)
(می خواهیم بر مستضعفان زمین منت بگذاریم و آنها را پیشوا و وارث در زمین قرار دهیم.)

چنانچه می دانید، این آیه بشارت ظهور حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه) را نوید می دهد. بخشی از این آیه درباره ی برتری یافتن و قدرت یافتن مستضعفان است که در جهان امروز با قدرت گرفتن اغنیاء و زورمندان محقق نشده است. درباره ی این بخش گفته اند که زمان تحقق آن، زمان دولت کریمه ی حضرت ولی عصر (عجل الله تعالی فرجه) می باشد.

بخش دوم این آیه اشاره به صفتی از امام زمان (علیه السلام) دارد که این نام مورد بحث ما نیز هست: « وارث»

وارث از اسامی امام زمان (علیه السلام) است، بدین جهت که ایشان وارث تمامی علوم و اوصافی و توانمندی هایی است که در اجداد طاهرینشان وجود داشته است. احادیثی در این زمینه موجود است که به مختصری از آن اشاره می کنیم:

امام باقر(علیه السلام) درباره ی علمی که از زمان حضرت آدم (علیه السلام) وجود داشته و اکنون نیز موجود است، فرمود:

«علمی که با حضرت آدم(علیه السلام) نازل شد، برداشته نشد و علم به ارث می‏رود. علی( علیه السلام) عالم این امت بوده و حق این است که از خانواده ما هرگز عالمی نمیرد مگر آنکه کسی از اهلش که مثل علم او را بداند جایگزینش گردد یا آنچه را خدا خواهد.» (2)

این حدیث بیانگر این است که علومی که در دست حضرت آدم بوده است، از بین نرفته و توسط پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) به اوصیای ایشان به ارث رسیده است و اکنون نزد امام مهدی (علیه السلام) است.

در حدیثی دیگری امام باقر (علیه السلام) درباره ی اسم اعظم الهی می فرمایند:

« اسم اعظم خدا، هفتاد و سه حرف است و تنها یک حرف آن نزد آصف [برخیا] بود و آصف آن یک حرف را گفت و زمین میان او و تخت بلقیس شکافته شد تا او تخت را به‏دست گرفت، سپس زمین به حالت اول بازگشت و این عمل در کمتر از چشم برهم زدن انجام شد و ما هفتاد و دو حرف از اسم اعظم را داریم و یک حرف هم نزد خداست که آن را در علم غیب برای خود مخصوص ساخته است و لا حول و لا قوّه الّا بالله.» (3)

از طرف دیگر حضرت مهدی (علیه السلام) وارث ودایع پیامبران و امامان (علیهم السلام) نیز هستند. عصای حضرت موسی ( علیه السلام)، پیراهن حضرت یوسف ( علیه السلام)، انگشتر حضرت سلیمان ( علیه السلام)، تابوت سکینه، شمشیر و زره و پرچم پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) همگی در اختیار امام است. (۴) می توانید توضیح بیشتر درباره ی آن را در مقالات « امام مهدی(عج) و میراث پیامبران» در سایت مستور بخوانید.

پرچم پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) همان پرچمی است که جبرئیل در جنگ بدر از بهشت برای ایشان آورد، پیامبر نیز آن را به امام علی (علیه السلام) دادند و امام نیز در جنگ جمل از آن استفاده کردند. این پرچم نیز اکنون نزد حضرت مهدی (علیه السلام) است و از زمان جنگ جمل گشوده نشده و تا قیام حضرت نیز گشوده نخواهد شد. (۵)

تمامی کتب پیامبران: زبور، تورات، انجیل، صحف حضرت ابراهیم ( علیه السلام)، صحف حضرت ادریس نیز نزد امام مهدی (علیه السلام) است.

بنابراین حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه) وارث حقیقی میراث پیامبران و اولیا از ابتدا تا آخرین آنهاست.

امام صادق (علیه السلام) در حدیثی زیبا می فرمایند:

« کمترین حدّ معرفت امام آن است که بدانی، امام مساوی با پیامبر است مگر در درجه نبوت. امام وارث پیامبر است و همان اطاعت از او اطاعت از خدا و رسول خداست و باید در هر امری تسلیم امر او بود و به سخن و فرمان او عمل کرد» (6)

پی نوشت:

۱٫سوره قصص ـ آیه .۵
۲٫کلینی، اصول کافی، ج ۲، ص ۱۸۸، ترجمه مرحوم آیت‌الله محمد باقر کمره‌ای؛ به نقل از سایت موعود، مقاله ی امام مهدی وارث پیامبران
۳٫کلینی، همان، ج ۱، ص ۳۲۴٫ به نقل از سایت موعود، مقاله ی امام مهدی وارث پیامبران
۴٫سایت موعود، مقاله ی امام مهدی وارث پیامبران
۵٫کلینی، همان، ج ۳، ص ۲۷۴٫
۶٫سایت موعود، معرفت امام عصر(( علیه السلام)) قسمت پایانی، ذیل سخنان آقای ابراهیم شفیعی سروستانی

پ.میعاد

نظر دهيد