القاب امام زمان (عج) / قاصم

القاب امام زمان (عج) / قاصم

القاب امام زمان (عج) / قاصم

ghasem-nazdiktar

از صفاتی که برای حضرت مهدی ( عجل الله تعالی فرجه) آمده است، « قاصم» است. قاصم به معنی درهم شکننده است. در دعای ندبه می خوانیم:

« این القاصم الشوکه المعتدین»

 

(کجاست درهم شکننده ی قدرت و جلال تجاوزگران)

همانطور که می دانید، از زمان ظهور اسلام تا کنون، دشمنان بسیاری در پی نابودی این دین و مخالفت با آن بوده اند. در هر عصری، امام آن زمان تا انجا که توانسته با آنان مقابله کرده است. اما در عصر امام حسن عسکری ( علیه السلام) با شدت گرفتن این کینه توزی ها و دشمنی ها، امام دوازدهم از منظر چشم ها غایب شدند.

از روایات بسیاری که درباره ی آخرالزمان آمده است، می توان فهمید که مردم آخر الزمان دست به گریبان جنگ ها، تعدی گری ها و تجاوزات بسیاری به جان و مال و ناموس خویش هستند.

برای نمونه، از علائم قطعی ظهور حضرت حجت ( عجل الله تعالی فرجه)، خروج سفیانی است. سفیانی فردی سفاک و خونریز است از نسل ابوسفیان، وی از زمان خروج تا هنگام مرگش به چنان کشتاری دست می زند که در تاریخ بشریت بی سابقه است.

امام علی ( علیه السلام) در بیان ویژگی های سفیانی می فرمایند:

«… آنها وارد آن شهر ( مدینه) می شوند و به قتل و کشتار و هتک حرمت و تجاور می پردازند و از میان آنها مردی پرهیزکار و مخلص پا به فرار می گذارد….» (1)

امام باقر ( علیه السلام) نیز می فرماید:

«سفیانی و همراهانش خروج می کنند. در آن زمان تصمیم و هدفی جز اذیت و آزار و قتل خاندان محمد(ص) و شیعیان آنها را ندارد، گروهی را به کوفه می فرستد و جمعی از شیعیان اهل بیت (علیهم السلام) را به قتل رسانده و بسیاری را به دار می آویزد.» (2)

سفیانی یکی از خونریزان و تجاوزگرانی است که در آخرالزمان خروج می کند، همانند او بسیارند من جمله: اصهب، ابقع، دجال و … .

شکست این جباران و تجاوزگران به دست مبارک حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه) صورت می گیرد. چنانچه درباره ی عاقبت سفیانی آمده است، در کنار دریاچه ی طبریه ( نزدیک اردن) حضرت سر او را از تن جدا می کند (۳)

در ضمن بد نیست درباره ی دعای ندبه  این نکته را متذکر شویم که خواندن این دعا، علاوه بر فیوضات بسیار، تاریخ زندگی ائمه را نیز پیش چشمان تیزبین به نمایش در می آورد بنابراین خواندن این دعا را در هر زمانی به شما توصیه می کنیم.

 

پی نوشت:

۱٫کتاب سلیم بن قیس الهلالی، ص . ۳۰۹
۲٫بحارالانوار، ج ۵۲ ، ص . ۲۲۲
۳٫الملاحم و الفتن، ص۱۲۳، به نقل از موعود نامه، مقاله ی اولین نشانه

پ.میعاد

نظر دهيد