القاب امام زمان (عج) / طاووس بهشتیان

القاب امام زمان (عج) / طاووس بهشتیان

القاب امام زمان (عج) /  طاووس بهشتیان

tavusebeheshtian

حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه) به علت زیبایی خاص و جلوه ی تابنده ای که دارند، به لقب «طاووس اهل الجنه» معروف شده اند. بد نیست در این مقالات که از القاب آن حضرت و علت نامیده شدن حضرت به آن لقب صحبت می کنیم، اینبار از زیبایی ظاهری و صورت آن حضرت سخن بگوییم.
آیه الله ناصری در سخنرانی خود درباره ی خصائص حضرت مهدی ( عجل الله تعالی فرجه) گفته اند:

«خصیصه ی اول حضرت مهدی ( عجل الله تعالی فرجه) نور آن حضرت است، در بعضى از زیارات مى‌‌خوانیم: «السلام علیکم یا نوراللَّه السّاطع». چهارده معصوم انوار الهى هستند منتها نور امام زمان ( علیه السلام) دارى جذابیت خاصى است. چهارده نور مقدس به نور توحید و ولایت و در عالم انوار منورند و نور هر کدام دارى رنگ و جلوه خاصى است. اما نور حضرت بقیهاللَّه ( علیه السلام) جاذبه بیشترى دارد و جلب توجه بیشترى مى‌‌کند.

همان‌‌طور که راجع به حضرت فرموده‌‌اند: « المهدى طاووس اهل الجنه».

در میان پرندگان زیبا طاووس جلوه دیگرى و جذابیت خاصى دارد. لذا شب معراج نبى‌‌اکرم (صلی الله علیه و آله) وقتى به انوار معصومین رسیدند نور امام زمان (علیه السلام) بیشتر جلب توجه کرد. سؤال کردند: پروردگارا این نور سبزى که شمشیر به دست ایستاده نور کیست؟ حضرت حق در پاسخ پیامبر(صلی الله علیه و آله) حالات و آثار وجودیه امام زمان( علیه السلام) را بیان فرمودند.» (1)

درباره ی چهره ی ظاهری حضرت مهدی (علیه السلام) نیز در روایات بسیاری از زیبایی حضرت یاد کرده اند، از میان آنها به چند روایت اشاره می کنیم:

پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله)، امام مهدی ( علیه السلام) را شبیه خود معرفی کرده، در توصیف او می‏فرماید:

«مهدی از فرزندان من است. چهره او مانند چهره ماه درخشنده است»  (2)

همچنین فرموده اند:

«مهدی از من است، پیشانی گشاده و بینی کشیده دارد» (3)

همچنین امام صادق (علیه السلام) می‌فرماید: «صورتی زیبا، گندمگون و چهره‌ای گلگون دارد، ابروهائی کشیده، صورتی نیکو، دیدگانی مشکی بینی باریک و نیکو خمیده، و پیشانی باز و درخشان دارد.» (4)

خلاصه اینکه هم ائمه (علیهم السلام) و هم کسانی که سعادت تشرف یافته‌اند، قبل از هر وصفی، ذکر زیبایی ایشان را کرده‌اند. چنانکه می‌گوید: «چهره‌ای زیباتر از روی ایشان ندیدم و نه هیبتی بالاتر از هیبت ایشان و نه
منزلتی برتر از ایشان، حتی به خاطر هیبت شان از دیدن‌اش سیر نمی‌شدیم.» (5)

همچنین اینطور ستوده‌اند که «چهره‌اش میان گشاده رویان عالم مانند ماه نورانی در بین ستارگان درخشان است. » و فرد دیگری که سعادت تشرف یافته چنین می‌گوید: «سیمایی داشت که هیچ چشمی برازنده‌تر و زیباتر و با طمأنینه‌تر و باحیاتر از آن ندیده است.» (6)

نکته آخر اینکه حضرت، نه تنها زیباروی این دنیاست بلکه به فرموده رسول گرامی اسلام ( صلی الله علیه و آله): «مهدی طاووس اهل بهشت است که هاله‌ای از نور او را احاطه کرده است.»

به امید دیدار روی زیبای حضرت… ان شاءالله

 

پی نوشت:
۱٫ماهنامه ی موعود شماره ی ۳۷، ویژگی های حضرت مهدی، سخنرانی آیه الله ناصری
۲٫علامه مجلسی، بحارالأنوار، ج ۵۱، ص ۹۱؛ به نقل از ماهنامه ی موعود، شماره ی ۸۶، ذیل مقاله ی سیمای ظاهری امام مهدی
۳٫همان، ص ۹۰٫ به نقل از ماهنامه ی موعود، شماره ی ۸۶، ذیل مقاله ی سیمای ظاهری امام مهدی
۴٫کامل سلیمان، روزگار رهایی، ترجمه: علی اکبر مهدی‌پور، ج۱، ص ۱۲۷٫ به نقل از ماهنامه ی شماره ی ۵۲، ذیل مطلب پرسش شما، پاسخ موعود
۵٫خراسانی، محمدجواد، مهدی منتظر( علیه السلام). به نقل از صراط المستقیم، ج۲، ص ۲۶۱٫
۶٫همان، به نقل از الملاحم و الفتن، ص ۱۳۶٫

 پ.میعاد

نظر دهيد