اين اختيار صفحه ي اصلي را همانند اول خواهد كرد ، تمام ابزارك ها و تنظيمات به حالت اول باز خواهند گشت.

ريست

آيه ارسال رسول چگونه بر ظهور امام زمان دلالت دارد؟

آيه ارسال رسول چگونه بر ظهور امام زمان دلالت دارد؟

خداوند متعال مى فرمايد: (هُوَ الَّذِى ارْسَلَ رَسُولَهُ بِالهُدى وَدِينِ الحَقِّ لِيُظْهِرَهُ عَلَى الدِّينِ کُلِّهِ وَلَوْ کَرِهَ المُشْرِکُونَ)؛(40) (او کسى است که رسولش را با هدايت ودين حقّ فرستاد تا او را بر همه ايين ها غالب گرداند، هر چند مشرکان کراهت داشته باشند).

مقصود از هدايت در ايه، هدايت الهى است که رسول خود را بر ان مبعوث کرده ومراد از (دين حق) نيز همان دين اسلام است. وضمير در (ليظهره) به دين اسلام برمى گردد نه رسول خدا صلى الله عليه واله زيرا مرجعى نزديک تر از کلمه رسول است. ونيز تناسب بين غالب که دين اسلام است با مغلوب که اديان ديگر است برقرار مى شود.

فخر رازى مى گويد: (اين بشارت از طرف خداوند است که بايد در اينده تحقق يابد وطبق روايات در زمان حضرت عيسى وحضرت مهدى عليه السلام محقق مى شود).(41)

طبرى مى گويد: (در زمان نزول حضرت عيسى عليه السلام تمام اديان باطل ونابود شده وتنها دين اسلام بر همه اديان غالب خواهد شد).(42)

از سعيد بن جبير روايت شده که ايه مربوط به مهدى عليه السلام از اولاد فاطمه عليها السلام است که خداوند او را بر همه اديان غالب خواهد کرد.(43)

ابو بصير از امام صادق عليه السلام در تفسير ايه فوق روايت کرده که فرمود: (به خدا سوگند، تاويل ايه هنوز تحقق نيافته ونخواهد يافت تا انکه قائم خروج کند. وهنگامى که خروج کرد کافر به خداى عظيم در روى زمين باقى نمى ماند).(44)

 

پی نوشت :

(40) سوره توبه، ايه 33.

(41) تفسير فخررازى، ج 12، ص 104.

(42) جامع البيان، ج 13، ص 109.

(43) الفصول المهمه، ص 300.

(44) تفسير برهان، ج 3، ص 407.

موعود شناسى وپاسخ به شبهات

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob Donbaler viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious

نظر دهيد