آثار دعا برای فرج (5) / عاق والدین نمی شویم !

آثار دعا برای فرج (۵) / عاق والدین نمی شویم !

آثار دعا برای فرج (۵) / عاق والدین نمی شویم!

doa-faraj

مثَل ما وقتی که برای سلامتی مولایمان دعا می کنیم و دعای فرج می خوانیم، مَثل وقتی است که با یک دسته گل، برای دیدن پدر و مادرمان می رویم و دستشان را با محبت می بوسیم. آن وقت پدر و مادر دلسوزمان هم، با آنکه از برخی رفتارهای ما ناراحت و دل چرکین اند، امّا با شکیبایی به رویمان نمی آورند و تمام دسته گلهایمان را با آغوش باز می پذیرند.
بیشتر پدر و مادرها، پناهگاه و تکیه گاه فرزندانشان هستند و در هر موقعیتی، از او حمایت می کنند. شاید شما هم مادرهایی را دیده باشید که فرزندشان را همچنان دوست دارند با آنکه می دانند معتاد است و جوانان دیگر را هم معتاد می کند. یا پدرهایی که خطای فرزندشان را ندید می گیرند با اینکه در خودشان هزاران بار خرد می شوند. هر چقدر خوبی و فداکاری و گذشت از پدر و مادر خود دیده اید، هزار برابر کنید تا تنها گوشه ای از محبت پدران امت اسلام به مسلمانان را بفهمید.

پدران امت اسلام، حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) و حضرت امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) هستند. (۱) این را بگذارید کنار اینکه امام هر زمان، پدر مردم آن دوران و برای آنها دلسوزتر از مادر است. امام رضا (ع) فرمودند: «امام مانند آب گواراست در حال تشنگى… و پدرى مهربان است … و چونان مادرى دلسوز است براى فرزند خردسال خویش.» (2)

شاید حق عظیمی که پدر و مادر برگردن ما دارند، بدانید. خوب است این را هم به دانسته هایتان اضافه کنید که عظیم تر از آن حق – که خداوند از آن به احسان به والدین یاد کرده است- حقی است که امام عصر (ارواحنا له الفداء) بر گردن ما دارند.

امام حسن عسکری (ع) می فرمایند: «…و البتّه حقّ ما بر شما عظیم ‏تر است از حقّ پدر و مادری که از آن ‏ها متولد شده ‏اید، که ما – اگر اطاعتمان کنید – شما را از آتش به سوی خانه آرام و جاویدان نجات می‏ دهیم…» (3)

حالا موقعیت ما وقتی که دعای فرج می خوانیم اینگونه می شود: برای پدری که به سفری طولانی رفته است از خداوند طلب سلامتی می کنیم و سپس از او می خواهیم چشممان را به دیدارش روشن کند.

ما که آدرسی از آقایمان نداریم تا سری به او بزنیم و برایش گلی ببریم؛ ما که شماره ای از پدر مهربانمان نداریم که زنگ بزنیم و حالشان را بپرسیم؛ ما که دستمان از امام دلسوزمان کوتاه است؛ امّا می توانیم همیشه چشم انتظارش باشیم. چشم انتظار آمدنش، تا به خانه اش برویم، گل ببریم، سلامی کنیم و بعد… خلاصه حق فرزندی به جا بیاوریم، حق پدری را به جا می آورند. (۴)
 
 
پی نوشت:
۱٫ شرح أصول الکافی (صدر الدین شیرازی)، نشر موسسه مطالعات و تحقیقات فرهنگی، ج‏2، ص: ۵۶۲؛ با استفاده از نرم افزار جامع الاحادیث نور ۳/۵
۲٫ الحیاه / ترجمه احمد آرام، ج‏5، ص: ۲۸۰؛ با استفاده از همان نرم افزار
۳٫ با استفاده از کتاب تفسیر منسوب به امام حسن عسکری (ع)؛ به نقل از اصفهانی، محمد تقی، مکیال المکارم، نشر مسجد مقدس جمکران، ج ۱، ص ۴۴۳
۴٫ با استفاده از اصفهانی، همان.
 
پ.میعاد
 

 

در روایات ما تاکید بسیاری بر دعا برای فرج شده تا حدی که برترین عبادت خوانده شده است. این در حالی است که خداوند متعال به طور قطعی، ظهور را محقق خواهد ساخت و ولی امر خود را خواهد رساند. در این میان دعای ما چه فایده ای دارد؟ در این مطالب، پاسخ این سوال را خواهیم داد که نتایج دعا برای فرج حضرت مهدی (عج) چیست؛ ان شاء الله
 

 

نظر دهيد